G. Duggan, B. Posehn – Deadpool: Osa

0

 

ANOTACE:
Během událostí předcházejících marvelovské Ose jde našemu červeně oháknutému hrdinovi po krku Pavoukobijec! Moment. Tohle přece není komiks o Spider-Manovi. Tak co v něm dělá Pavoukobijec? Deadpool ať si na to radši fofrem přijde, než si ta věc splete jednoho hláškujícího hrdinu s druhým a rozdupe ho na pavoučí omáčku! Když pak našeho protagonistu pozmění důsledky Osy, Deadpool odhodí své zbraně v dál! A také nože. A granáty. A… chápete prostě. Deadpool je teď zenový! Jenže jak pak může v takovém stavu pomoct svým kamarádům „Xindl-Menům“ přežít útok skutečných, stejně tak pozměněných X-Menů?! Kdo ví? Možná v tom sehrají roli i kovbojové. A navíc: korporace Roxxon nám přináší zvláštní vzdělávací příběh! Naučíte se něco o grakování, energetickém zdroji budoucnosti!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Deadpool, jedna z nejvtipnějších, nejotravnějších a bezesporu nejujetějších postav Marvelu se opět vrací na scénu. Jenže jak to dopadne, když Deadpoolovi zamrzne úsměv na tváři a rozhodne se najít svůj vnitřní klid? Deadpool je teď zkrátka zenový. Otázkou zůstává, co na to jeho manželka, která na podobné věci u svého milého rozhodně není zvyklá. Podaří se Deadpoolovi zachránit své manželství? To a mnoho dalšího bychom měli najít v nejnovější knize série s pořadovým číslem sedm, která u nás vychází s podtitulem Osa.

Deadpoola asi netřeba dlouze představovat. Ostatně jen málokterá postava z Marvel univerza by se mu v současné době mohla v popularitě rovnat. Vděčí za to nejen povedeným filmům, ale i velice slušným komiksům, které si drží obstojnou kvalitu a především nám přináší, přesně to. co od Deadpoola čekáme. Osa však z této řady maličko vybočuje. Stejně jako třetí book série (Hodný, zlý a ošklivý) tak lehce brnká na vážnější notu. Především je ale součástí velkého Marvelovského Eventu, který však české čtenáře zcela minul a tak se připravte na to, že občas nemusíte úplně “stíhat”.

Přitom vše začíná takřka nevinně. I když nevinně je v případě Deadpoola hodně relativní pojem. Zkrátka a dobře našemu červeně oháknutému hrdinovi jde po krku Pavoukobijec. Ne, vážně se mě neptejte, kde se tam vzal, u Deadpoola je prostě možné všechno. Ale na to už jsme si mohli zvyknout. Menší problém nastává ve chvíli, kdy se Deadpool zapojí do událostí, které se týkají velkého Marvelovského eventu. Ačkoliv se nám ji snaží autoři alespoň v hrubých obrysech nastínit (rozuměj pár panelů) je to tuze málo a tak čtenářům nezbývá nic jiného, než pátrat na vlastní pěst, nebo se prostě smířit s nevědomostí a faktem, že vám zde pár věcí bude prostě unikat.

Důsledky Osy totiž našeho hrdinu, i spoustu jiných pozměnily. A tak zatímco z klaďasů se stávají záporáci, Deadpool odhazuje všechny své zbraně v dáli a konečně nachází svůj vnitřní klid a mír. Jenže to má háček, ještě předtím než se vydali všichni do boje,  rozhodl se Deadpool pomoct svým kamarádům „Xindl-Menům” tím, že jim našel nové útočiště v mezi skutečnými X-meny. Avšak jak již bylo řečeno, “Osa” si se všemi ošklivě pohrála a tak jindy mírumilovní X-meni, jdou Deadpoolovým kamarádům řádně po krku…

Autoři se tak opět snaží Deadpool někam dál posouvat a ukazují čtenářům, že by to mohlo jít i bez všudypřítomných hlášek. O tom nás ostatně přesvědčili již v naprosto výborném Hodný, zlý a ošklivý, který zatím po právu patří k vrcholům celé série (mimochodem, právě zde se poprvé setkáváme s Xindl-Meny). Bohužel, ačkoliv má Osa vcelku slušný potenciál paradoxně ji pro českého čtenáře maličko sráží neznalost veškerých událostí, které se v rámci tohoto eventu událi. Díky tomu budete mít ze čtení této knihy pravděpodobně trochu rozpačité pocity.

Možná za to může trochu i fakt, že se toho autoři snaží obsáhnout vždy co nejvíce. A tak sotva se Deadpool vypořádá s Pavoukobijcem už se na něj hrne další pohroma a tak pořád dál. Možná by nezaškodilo maličko zvolnit a věnovat jednotlivým částem trochu více prostoru, přeci jen miminálně v případě Osy by se to rozhodně hodilo. To je však pouhý povzdech českého čtenáře, který se může cítit trochu ochuzen. Avšak když budeme porovnávat aktuální book například se Svatbou. Je na tom Osa ještě opravdu hodně dobře. Celkový dojem pozvedá a pomyslnou třešničkou na závěr je originálně pojatý poslední sešit knihy o grakování zemních plynů, který je vybarven pastelkami.

Když už jsme u samotné kresby, ta pokračuje ve šlépějích předchozích knih. Tudíž opět dostáváme do rukou klasický superhrdinský mainstream, který nenadchne, ale ani neurazí. A právě tímto tvrzením by se dala shrnout celá tato kniha. Ano měli jsme zde již lepší kousky s Deadpoolem, ale i daleko slabší a tak si troufám tvrdit, že fanoušky tohoto ukecaného hrdiny ani Osa výrazněji nezklame.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..