Fredrik Backman – Úzkosti a jejich lidé

0

Fredrik Backman je zpět. Král “citového vydírání” se po dvouleté pauze vrací ve velkém stylu a formě. S jeho typickým humorem a laskavostí nám tentokrát servíruje bláznivou komedii o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. A již tradičně samozřejmě nesmí chybět ani audiokniha, tentokrát v podání Otakara Brouska Ml.

Tohoto švédského spisovatele, novináře a blogera pravděpodobně netřeba příliš představovat. Ostatně, jeho předchozí knihy sklidily u čtenářů značný úspěch, a v audiopodobě se Muž jménem Ove stal dokonce i absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2014. Na další autorův příspěvek jsme si tentokrát museli počkat skoro dva roky, stálo však čekání za to, nebo se Backman začíná přeci jen trochu opakovat? O tom se můžete přesvědčit již ve všech myslitelných podobách. Stejně jako ostatní Backmanovy knihy i Úzkosti a jejich lidé vychází jak v v klasické papírové a elektronické podobě, tak v audiopodobě, kterou si opět vzalo na starost vydavatelství OneHotBook.

Po lehce odlišném dvojrománu z Medvědína (Medvědín, My proti vám), který vsázel na lehce vážnější notu,  se Backman vrací zpět ke svým kořenům. V aktuální novince tak opět sází na svůj specifický humor, jenž je protkán lehkou melancholií, která se opírá o vážnější témata, která Backman umí řešit s lehkostí sobě samou. Ano, opět to bude místy lehce tendenční, příliš sentimentální a vykonstruované, zároveň si však můžete být jisti, že vás ani tentokrát švédský král citového vydírání rozhodně nezklame.

Backman se v aktuální novince vrací k formátu, v němž se zaměřoval na úzký okruh hrdinů. Ty však už v předchozích knihách dokázal vždy dokonale rozebrat a perfektně vykreslit jejich charaktery. V tomto ohledu není ani jeho nová detektivní groteska jiná. Ostatně, už samotný název knihy tak nějak napovídá, na co se rozhodl autor zaměřit tentokrát. Nejsou to však jen úzkosti, kolem kterých se točí aktuální novinka z nakladatelství Host. Backman dokázal vždy perfektně vykreslit své charaktery a to nejen po stránce jejich úzkostí, ale také naděje, očekávání a vůbec celého osudu, protože takový je opravdový život, který žije každý z nás a autor si toho je velice dobře vědom.

Pokud již máte nějakou Backmanovu knihu za sebou, tak nějak už tušíte, že rozebírat zde dopodrobna příběh pravděpodobně nemá smysl. Ten je zde v případě tohoto autora spíše do počtu jako nutné zlo a tvoří tak jen nezbytné kulisy pro autorovo “rozebírání” jednotlivých charakterů. A nutno říct, že tentokrát si vybral skutečně roztodivnou skupinku osob, které společně uzavřel v jednom bytě a nechal je čelit řadě roztodivných situací.

Těšit se tak můžete na neúspěšného bankovního lupiče, který se uvnitř jednoho bytu zamkne s přehnaně nadšenou realitní makléřkou, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství a jedním otravným chlápkem a králičí hlavou. To je však jen začátek vyprávění, ve kterém narazíte na blbce, prázdný byt, bezradné policisty a lupiče, který zmizel neznámo kam…

Ano, příběh je lehce předvídatelný, místy až zbytečně sentimentální a emotivní. Na druhou stranu, každý z nás zatoužil někdy vypnout a nechat se pouze unášet jedinečným příběhem, který zahřeje u srdce. A právě v tom tkví největší kouzlo knih Fredrika Backmana. Co na tom, že vlastně nenapsal nic nového a na fanoušky používá stále ty samé triky. Ono to prostě pořád skvěle funguje. A skvěle funguje i audioknižní verze, která svým předchůdcům rozhodně ostudu nedělá.

Tu si vzal, stejně jako předchozí Backmanovy knihy, na starost zkušený režisér Michal Bureš. Ten v případě této novinky navázal na veleúspěšnou spolupráci s Otakarem Brouskem Ml. Tyto dvě persony se poprvé setkali u práce na Houellebecqově Serotoninu a výsledkem bylo ocenění Audioknihy roku za Nejlepší jednohlasou audioknihu. To dává tušit, že i v případě aktuální novinky se mají posluchači skutečně na co těšit.

Brousek zde odvádí naprosto profesionální výkon, který nikterak nezaostává za svými kolegy, kteří se Backmanových knih zhostili před ním. Kvalita je tak opět na vskutku vysoké úrovni a poslouchat nového Backmana je tak opět vskutku radost. Samozřejmě by se výkonu interpreta dalo možná něco vyčíst, v tomto ohledu však bude záležet především na osobních sympatiích a preferencích jednotlivého posluchače. Jak se říká, sto lidí, sto chutí. A tak zatímco některým posluchačům bude Brouskova práce s hlasem a snaha o odlišení jednotlivých postav zcela vyhovovat, některé naopak může maličko vytáčet. 

To ostatně platí i pro samotné technické zpracování audioknihy. Vzhledem k tomu, že se velká část příběhu odvíjí formou nahrávek z výslechu jednotlivých zúčastněných osob, ve OneHotBook se rozhodli tyto části patřičně odlišit a dali jim “patinu” starých magnetofonových nahrávek, které jsou oproti zbytku audioknihy postavené maličko jinak. Na jednu stranu to působí vcelku svěže a jedná se bezpochyby o zajímavé zpestření. Na straně druhé je však těchto částí v knize přeci jen docela dost a při delším poslechu může tato lehká modulace někoho maličko rušit.

Buď jak buď, je v podstatě úplně jedno zda sáhnete po klasické knize, či se necháte unášet na audioknižních vlnách, nová Backmanovka slibuje jedinečný  zážitek ve všech podobách. Ano, kniha je možná trochu moc vykonstruovaná, plná rádoby pouček o životě a autor nezřídka tlačí zbytečně na pilu, na druhou stranu, takto Backmana známe a takhle ho máme rádi. Pokud tedy přistoupíte na jeho hru a necháte se trochu emocionálně vydírat, čeká na vás další jedinečný zážitek, který je jasnou ukázkou toho, že Fredrik Backman je zkrátka PAN vypravěč.FREDRIK BACKMAN – ÚZKOSTI A JEJICH LIDÉ
PŘELOŽIL: HELENA MATOCHOVÁ
VYDAL: HOST
ROK: 2020
STRAN: 360
ORIG. NÁZEV:Folk med ångest
ISBN: 978-80-275-0203-5
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: OTAKAR BROUSEK ML.
REŽIE: MICHAL BUREŠ
DÉLKA: 9 H. 30 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..