Fredrik Backman – Muž jménem Ove

0

Pamatujete si ještě na Oveho? Fenomenální příběh, kterým se nám před dlouhými šesti lety poprvé představil citový vyděrač a vynikající vypravěč Fredrik Backman. Od té doby sice již utekla spousta času a my měli možnost začíst se do spousty jeho knih, na některé příběhy by se však zapomínat nemělo. A tento je přesně jedním z nich…

Ovemu je padesát devět let. Řídí Saab a celý svět kolem něho mu připadá, jako by se zbláznil. Svět vlastně už vůbec není co býval. Ove patří ke generaci, kdy se o věcech zbytečně nekecalo, ale prostě a jednoduše se udělali. Za to dnes…dnes má každý pusu plnou řečí a přitom neumí ani pořádně zacouvat s přívěsem tak, aby nezboural nějakou poštovní schránku. Přesně jako ta nová rodinka od naproti. A navíc mají Toyotu. Svět opravdu již není to co býval.

Někdo říká, že Ove je zatrpklý a nemluvný. Nemluvný možná, ale zatrpklý? Ove má prostě rád pořádek a nerad něco mění. Dokud tady byla Sonja (Oveho manželka) a on měl svou práci, měl život nějaký smysl a řád. Jenže teď už nemá žádný důvod tu být. Pro co taky, pro toho vypelichaného kocoura, který mu otravuje život? Nebo pro své nevděčné sousedy? Kdepak, už toho bylo dost, odejde a odejde navždy. Však Sonja již na něj čeká.

Muž jménem Ove je v mnoha ohledech jedinečná kniha, která nenechá nikoho chladným. Snoubí v sobě snad všechny myslitelné pocity. Postupně tak s Ovem prožíváme radosti i trápení, opravdová přátelství i nechuť nad dosavadním životem. Užijeme si tak spoustu zábavných momentů, které nám vykouzlí úsměv na tváři. Aby je o pár chvil později vystřídal smutek a nějaká ta slza.

Emoce jsou zde naprosto všudypřítomné a dýchají na čtenáře z každé stránky. Mimo jiné i díky tomu nás při čtení provází neustálý pocit toho, že držíme v rukou něco opravdu jedinečného. Muž jménem Ove je navíc krásným příkladem toho, že mimořádná kniha nemusí být nutně učesaná a dotažená do nejmenšího detailu. Ba právě naopak, tato neučesanost dodává Ovemu na opravdovosti a donutí vás ve svém okolí hledat muže, který nosí modrý oblek a jezdí v Saabu.

Backman navíc vytvořil naprosto jedinečné a originální postavy, které jsou jako den a noc. Na jedné straně je málomluvný a věčně nabručený Ove a na straně druhé jeho excentričtí sousedé, kteří se mu neustále pletou do života. Všudypřítomný opelichaný kocour je kapitola sama pro sebe. Tohoto maskota Oveho čtvrti si prostě musíte zamilovat, stejně jako samotného Oveho. Tato dvojice se skvěle doplňuje a dodává vtip a lehkost i do naprosto běžných situací, které jinak ničím nevynikají.

Fredrik Backman zkrátka vytvořil opravdu jedinečný příběh, který ho po právu katapultoval mezi smetánku švédských bestselleristů. Jen ve Švédsku se ho prodalo více přes 600 000 výtisků nemluvě o vydání v dalších více než pětadvaceti dalších zemí. Na debut opravdu slušná čísla nemyslíte? Příběh byl ve Švédsku rovněž zfilmován (režie Hannes Holm, 2015). Chystá se také americká adaptace v režii Toma Hankse, který si zahraje i hlavní roli. V České republice se Backmana ujalo nakladatelství Host, které za necelých šest let co u nás tento autor vychází již stihlo vydat celkem devět jeho knih.

Naprostá většina z nich se navíc dočkala i své audio podoby, o kterou se postaralo vydavatelství OneHotBook a všechny se těší velkému posluchačskému zájmu o čemž ostatně svědčí i ocenění Audiokniha roku 2014 – Absolutní vítěz, které se právě Muži jménem Ove podařilo získat. Je tedy v podstatě jasné, že tento šedesátiletý bručoun je sázkou na jistotu. Za tento úspěch Ove může vděčit nejen svému autorovi, ale i vynikajícímu herci Janu Vlasákovi, jenž se do role Oveho naplno položil a připravil tak posluchačům opravdu jedinečný zážitek.

Vlasák svůj um předvedl již v dlouhé řadě audioknih románem Atlas Mraků počínaje a fantastickou detektivní sérií o komisaři Maigretovi konče. Avšak poprvé svůj talent a umění ukázal právě v Muži jménem Ove, kterému vdechl jedinečný osobitý podkres a dodal mu výjimečné kouzlo a energii, díky které si vás tato audiokniha naprosto získá. Právě díky Janu Vlasákovi tak budete Oveho milovat ještě více než v knižní předloze. Vlasák výborně pracuje s hlasem a mění intonaci podle aktuální potřeby. Společně s Ovem tak prožíváme naplno všechny jeho mrzuté nálady a remcání na všechny a všechno okolo.

Kromě částí, kdy musel interpret trochu přidat a řádně prožít Oveho zlobu se mu dokonale povedlo zvládnout i ostatní pasáže této knihy. Posluchači si tak mohou nerušeně užívat citových výlevů těhotné sousedky, Oveho rozmluvy se zatoulaným kocourem, nebo ztřeštěných pokusů o sebevraždu, při kterých člověku vhrknou slzy do očí (smíchem samozřejmě, protože Ove má prostě smůlu). Procítěný a příjemný projev Jana Vlasáka zaručuje opravdu skvělý posluchačský zážitek, při kterém si můžeme naplno užít tento naprosto výborný příběh.

Celou audioknihu doplňuje původní a originální hudební doprovod, jednotlivé kapitoly od sebe oddělují krátká optimistická kytarová sóla, která podtrhují humornou linii příběhu. Kromě této linie nám zde samozřejmě zůstává ještě jedna a možná o to důležitější. Sentiment, vzpomínky a dojetí dýchají z tohoto příběhu prakticky pořád, a i když je Oveho vyprávění protkáno všudypřítomným humorem, stejně se nejeden posluchač na konci příběhu neubrání a uroní nějakou tu slzu. A právě v tom je největší deviza Backmanova Oveho a Janu Vlasákovi společně s režisérem Michalem Burešem se toto pojetí povedlo naplnit do nejmenších detailů.

Muž jménem Ove nesmí chybět v žádné knihovně. A je jedno jestli máme na mysli tu klasickou nebo audioknižní. Tento jedinečný příběh v sobě snoubí naprosto vše a OneHotBook mu věnovalo veškerou péči, kterou si stoprocentně zaslouží. Díky tomu zde mámě opět další jedinečný kousek, který se bude skvěle vyjímat na poličce mezi dalšími skvosty z tohoto vydavatelstvíFREDRIK BACKMAN – MUŽ JMÉNEM OVE
PŘELOŽIL: JITKA HERČÍKOVÁ
VYDAL: HOST
ROK: 2014
STRAN:  334
ORIG. NÁZEV: EN MAN SOM HETER OVE
ISBN: 978-80-7491-034-0
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: JAN VLASÁK
DÉLKA: 8 H. 46 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..