Fredrik Backman – Muž jménem Ove

6

Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku.

Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.

…………………………………………………………….

Ovemu je padesát devět let. Řídí Saab a celý svět kolem něho mu připadá, jako by se zbláznil. Svět vlastně už vůbec není co býval. Ove patří ke generaci, kdy se o věcech zbytečně nekecalo, ale prostě a jednoduše se udělali. Za to dnes…dnes má každý pusu plnou řečí a přitom neumí ani pořádně zacouvat s přívěsem tak, aby nezbořili nějakou schránku. Přesně jako ta nová rodinka od naproti. A navíc mají Toyotu. Svět opravdu již není to co býval.

949Někdo říká, že Ove je zatrpklý a nemluvný. Nemluvný možná, ale zatrpklý? Ove má prostě rád pořádek a nerad něco mění. Dokud tady byla Sonja (Oveho manželka) a on měl svou práci, měl život nějaký smysl a řád. Jenže teď už nemá žádný důvod tu být. Pro co taky, pro toho vypelichaného kocoura, který mu otravuje život? Nebo pro své nevděčné sousedy? Kdepak, už toho bylo dost, odejde a odejde navždy. Však Sonja již na něj čeká.

Fredrik Backman si již ve své domovině stihl vytvořit značné renomé. Pravidelně píše populární sloupky do švédských novin a jeho blog navštíví více než 50 000 čtenářů týdně. Jeho osobitý styl si čtenáři zamilovali, o čemž svědčí i hodnocení všech jeho knih na portálu Goodreads.com. Kromě toho se Muž jménem Ove připravuje k vydání v pětadvaceti zemích a jen ve Švédsku se ho dosud prodalo přes 600 000 výtisků. V České republice se Backmana ujalo nakladatelství Host, které se mimo jiné chystá vydat i další Backmanovu knihu (Babička se omlouvá a pozdravuje). Pro příznivce filmových adaptací se Ove chystá i na plátna kin.

a_man_called_oveMuž jménem Ove je v mnoha ohledech jedinečná kniha, která nenechá nikoho chladným. Snoubí v sobě snad všechny myslitelné pocity. Postupně tak s Ovem prožíváme radosti i trápení, opravdová přátelství i nechuť nad dosavadním životem. Užijeme si tak spoustu zábavných momentů, které nám vykouzlí úsměv na tváři. Aby je o pár chvil později vystřídal smutek a nějaká ta slza.

Emoce jsou zde naprosto všudypřítomné a dýchají na čtenáře z každé stránky. Mimo jiné i díky tomu nás při čtení provází neustálý pocit toho, že držíme v rukou něco opravdu jedinečného. Muž jménem Ove je navíc krásným příkladem toho, že mimořádná kniha nemusí být nutně učesaná a dotažená do nejmenšího detailu. Ba právě naopak, tato neučesanost dodává Ovemu na opravdovosti a donutí vás ve svém okolí hledat muže, který nosí modrý oblek a jezdí v Saabu.

Backman navíc vytvořil naprosto jedinečné a originální postavy, které jsou jako den a noc. Na jedné straně je málomluvný a věčně nabručený Ove a na straně druhé jeho excentričtí sousedé, kteří se mu neustále pletou do života. Všudypřítomný opelichaný kocour je kapitola sama pro sebe. Tohoto maskota Oveho čtvrti si prostě musíte zamilovat, stejně jako samotného Oveho. Tato dvojice se skvěle doplňuje a dodává vtip a lehkost i do naprosto běžných situací, které jinak ničím nevynikají.

Tato kniha by rozhodně neměla uniknout žádnému milovníkovi skvělých příběhů, které v sobě snoubí nepřeberné množství pocitů. Po Jonasi Jonassonovi tak čtenáři dostávají dalšího mimořádného humoristického autora, který si nás dokáže naprosto získat. Vždyť již sama bizardní Oveho snaha ukončit svůj život, je ve své podstatě naprosto tragická, přesto vás Backman donutí se v těchto okamžicích smát. I díky tomu se budeme k této knize dozajista s láskou vracet a bude zaujímat čestné místo v nejedné knihovně.

Kniha vychází v nakladatelství Host
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdFredrik Backman, (nar. 1981) pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. V roce 2012 mu vyšel román Saker min son behöver veta om världen (Vše, co můj syn potřebuje vědět o světě) a jeho nejnovější knihou je Min mormor hälsar och säger förlåt (Babička pozdravuje a omlouvá se, 2013). Román Muž jménem Ove se připravuje k vydání v dvaceti pěti zemích, jen ve Švédsku se dosud prodalo přes 600 000 výtisků. Chystá se rovněž jeho filmové zpracování.

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

6 komentářů

  1. Človeče, po tvojej recenzii to asi s Ovem skúsim. To prirovnávanie k Storočnému starčekovi ma trochu odrádzalo, nemala som na opakovanie chuť, ale zdá sa, že Ove bude predsa len o niečom inom. A nemyslím tým dejom, ale hlavne pojatím. Tak dík 🙂 Ďalšia kniha na zoznam 🙂

    • co se týče přirovnání je tam relativně podobný styl humoru jinak je to opravdu naprosto odlišné a věř mi že Ove za to rozhodně stojí 😉

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..