Fredrik Backman – Muž jménem Ove

2
O lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem.
Určitě toho starého protivu znáte – všechno ví a umí nejlépe, nesmyslně škudlí, chová se jako samozvaný strážce pořádku v nejbližším okolí a neustále otravuje se zbytečnostmi, protože mu „jde o princip“. Jenže s Ovem život pěkně zametl. Teď je mu 59 let, před několika roky ho vystřídali na pozici předsedy družstva vlastníků, nedávno mu zemřela žena a v práci ho poslali do penze. Copak se lze divit, že chce po svém okolí už jen klid na efektivně provedenou sebevraždu? Ve světě, kde lidé střídají značky aut a nedovedou si nic opravit vlastníma rukama, už pro něj stejně není místo. Ale jeho noví sousedi, kteří místo pozdravu nešikovně nabourají do Oveho poštovní schránky, a vlezlý toulavý kocour, který mu pořád courá po zahradě, to ne a ne pochopit… 
Audiokniha v podání výtečného Jana Vlasáka vypráví o přátelství, které dokáže vrátit chuť do života, i když se mohlo zdát, že ztratil smysl. Někdo ty mameluky přece musí naučit, jak se správně řídí a co to je pořádné auto! „Pokud by měl mít Ove něco vyryté na pomníku, pak jedině: Vždy myslel na spotřebu paliva.“

 ……………………………………………………………..

Pamatujete si na Oveho? Není to tak dlouho, co jsem se nad touto knihou doslova rozplýval a vynášel ji do nebes. Vždyť kdo by si toho věčně nabručeného starého páprdu neoblíbil. Ove je prostě Ove a za tu chvíli co je tady s námi, si dokázal získat srdce mnoha fanoušků. Nutno říct, že naprosto po právu. Komu přeci jen Ove v papírové podobě nestačí, má možnost si nyní díky vydavatelství OneHotBook užít tento naprosto výjimečný příběh i v audio podobě.

Ovemu je padesát devět let. Řídí Saab a celý svět kolem něho mu připadá, jako by se zbláznil. Svět vlastně už vůbec není co býval. Ove patří ke generaci, kdy se o věcech zbytečně nekecalo, ale prostě a jednoduše se udělali. Za to dnes…dnes má každý pusu plnou řečí a přitom neumí ani pořádně zacouvat s přívěsem tak, aby nezbořili nějakou schránku. Přesně jako ta nová rodinka od naproti. A navíc mají Toyotu. Svět opravdu již není to co býval.

949Někdo říká, že Ove je zatrpklý a nemluvný. Nemluvný možná, ale zatrpklý? Ove má prostě rád pořádek a nerad něco mění. Dokud tady byla Sonja (Oveho manželka) a on měl svou práci, měl život nějaký smysl a řád. Jenže teď už nemá žádný důvod tu být. Pro co taky, pro toho vypelichaného kocoura, který mu otravuje život? Nebo pro své nevděčné sousedy? Kdepak, už toho bylo dost, odejde a odejde navždy. Však Sonja již na něj čeká.

Fredrik Backman vytvořil opravdu jedinečný příběh, který ho katapultoval mezi smetánku švédských bestselleristů. Jen ve Švédsku se ho prodalo již přes 600 000 výtisků a navíc se chystá vydání i v pětadvaceti dalších zemí. Na debut opravdu slušná čísla nemyslíte? V České republice se Backmana ujalo nakladatelství Host, které se mimo jiné chystá vydat i další Backmanovu knihu (Babička se omlouvá a pozdravuje). Pro příznivce filmových adaptací se Ove chystá i na plátna kin.

Vydavatelství OneHotBook převádí knihy z nakladatelství Host do audiopodoby opravdu pravidelně. Navíc Muž jménem Ove si získal hodně pozitivní ohlasy u čtenářů a tak není divu, že toto vydavatelství sáhlo u další nahrávky z Hosta právě po Ovem. Má ovšem Ove co nabídnout i v této podobě?

„Tituly skandinávských autorů už jsem točil několikrát, ale tenhle výlet do Švédska pro mě byl nejpříjemnější, protože za ním nebyl žádný mord, ale jednoduše příběh člověka. Příběh stárnoucího muže, o kterém si všichni myslí, že je morous a přitom je to člověk s bohatým vnitřním životem,“
režisér audioknihy Michal Bureš.

CD-ArtZtvárnění šedesátiletého bručouna,kterému umřela žena, a když ho potkáte na ulici, tak vám možná ani neodpoví na pozdrav, nebo jenom něco zabručí ztvárnil vynikající herec Jan Vlasák. Svůj um předvedl již například v některých kapitolách audioverze románu Atlas mraků. A v Muži jménem Ove se jeho umění projevuje naplno, knize vdechuje svůj osobitý podkres a dodává tu správnou energii. Díky Janu Vlasákovi tak budete Oveho milovat ještě více než v knižní předloze. Vlasák výborně pracuje s hlasem a mění intonaci podle aktuální potřeby. Společně s Ovem tak prožíváme naplno všechny jeho mrzuté nálady a remcání na všechny a všechno okolo.

Kromě částí, kdy musel interpret trochu přidat a řádně prožít Oveho zlobu se mu dokonale povedlo zvládnout i ostatní pasáže této knihy. Posluchači si tak mohou nerušeně užívat citových výlevů těhotné sousedky, Oveho rozmluvy se zatoulaným kocourem, nebo ztřeštěných pokusů o sebevraždu, při kterých člověku vhrknou slzy do očí (smíchem samozřejmě, protože Ove má prostě smůlu). Procítěný a příjemný projev Jana Vlasáka zaručuje opravdu skvělý posluchačský zážitek, při kterém si můžeme naplno užít tento naprosto výborný příběh.

Spolupráci na audioknize si pochvaloval i vypravěč Jan Vlasák, který oceňoval, jak dobře a humorně jsou situace v příběhu odpozorované ze života.„Někdy jsem se až smál, jak je mi Ove podobný. Samozřejmě ne úplně ve všem, ale rozumím třeba tomu věčnému brblání a remcání. Nebo ta jeho akurátnost; i já potřebuji mít věci na stole srovnané do pravých úhlů a nesnáším, když jsou rozházené.“


Celou audioknihu doplňuje původní a originální hudební doprovod, jednotlivé kapitoly od sebe oddělují krátká optimistická kytarová sóla, která podtrhují humornou linii příběhu. Kromě této linie nám zde samozřejmě zůstává ještě jedna a možná o to důležitější. Sentiment, vzpomínky a dojetí dýchají z tohoto příběhu prakticky pořád, a i když je Oveho vyprávění protkáno všudypřítomným humorem, stejně se nejeden posluchač na konci příběhu neubrání a uroní nějakou tu slzu. A právě v tom je největší deviza Backmanova Oveho a Janu Vlasákovi společně s režisérem Michalem Burešem se toto pojetí povedlo naplnit do nejmenších detailů.

Muž jménem Ove nesmí chybět v žádné knihovně. A je jedno jestli máme na mysli tu klasickou nebo audioknižní. Tento jedinečný příběh v sobě snoubí naprosto vše a OneHotBook mu věnovalo veškerou péči, kterou si stoprocentně zaslouží. Díky tomu zde mámě opět další jedinečný kousek, který se bude skvěle vyjímat na poličce mezi dalšími skvosty z tohoto vydavatelství.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
V elektronické podobě můžete objednávat například zde

 ……………………………………………………………..

polaroid-photo-avatar-psdFredrik Backman(nar. 1981) pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. V roce 2012 mu vyšel román Saker min son behöver veta om världen (Vše, co můj syn potřebuje vědět o světě) a jeho nejnovější knihou je Min mormor hälsar och säger förlåt (Babička pozdravuje a omlouvá se, 2013). Román Muž jménem Ove se připravuje k vydání v dvaceti pěti zemích, jen ve Švédsku se dosud prodalo přes 600 000 výtisků. Chystá se rovněž jeho filmové zpracování.
wordpress hodnoceni
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Díky, konečně jsem si ověřil, jak se vyslovuje jméno Ove 🙂
    Dovolím si upozornit na malou přesmičku v autorove příjmení v předposledním odstavci.

Leave A Reply