Fredrik Backman – Medvědín

0
ANOTACE:
Tohle je jen mezi lidmi a hokejem…
Hokejem žije Peter Andersson, bývalý hráč a sportovní ředitel místního klubu, dýchá pro něj sedmnáctiletý hokejový génius a naděje celého města Kevin i bojovný Benji, který se bojí přiznat svoji sexuální orientaci. Bez bruslí na nohou si svůj život nedokáže představit ani talentovaný outsider Amat. Do vítězství v juniorském mistrovství ovšem vkládá společně s nimi naděje celý Medvědín. Peterovu dceru Mayu ale víc než hokej zajímá hraní na kytaru a také Kevin. Neodolá a přijme pozvání na oslavu, po níž si celé město začne klást úplně jinou otázku, než jestli jejich hokejový tým vyhraje, či prohraje.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Král “citového vydírání”  Fredrik Backman se vrací  na pulty českých knihkupců již se svou pátou knihou. Opět si tak můžete připravit kapesníky. Medvědín je však oproti jeho předchozím románům v mnohém jiný. Přesto se dá právě díky tomu označit pravděpodobně za jeho nejlepší knihu. Zkrátka a dobře, horký adept na Knihu roku je zde!

Fredrik Backman se u nás stihl již pěkně zabydlet. Ostatně, jeho předchozí knihy sklidily u čtenářů značný úspěch, a v audiopodobě se Muž jménem Ove stal dokonce i absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2014. Je tedy vcelku nasnadě, že spousta čtenářů vyhlíží novou Backmanovu knihu s nemalým očekáváním. A stejně jako v předchozích případech i Medvědín je dostupný, jak v klasické papírové a elektronické podobě, tak v audiopodobě jejíž načtení tentokrát obstaral herec a dabér Pavel Soukup.

Je vcelku jasné, že se ani Medvědín neubrání srovnávání s předchozími Backmanovými knihami. Na druhou stranu by to byla věčná škoda. Backman totiž pomalu, ale jistě opouští svůj osvědčený koncept humoru a hraní na city. Medvědín je tak v mnoha ohledech vyspělejší a vyzrálejší, než jeho předchozí knihy. Ostatně už samotné téma může leccos napovídat.

Ocitáme se na malém městě uprostřed lesů, kde rozhodně není úplně snadné žití. Klasický “zapadákov”, jenž nevyhnutelně spěje ke svému úpadku. Jedinou nadějí do budoucna a také pýchou místních obyvatel je juniorské hokejové mužstvo, jenž se dostalo až mezi nejlepší v zemi. Kdyby se jim náhodou podařilo vyhrát i finále, byl by to bezpochyby i nový impuls pro celé město, které by se mohlo odrazit ke světlejším zítřkům. Nic však není tak jednoduché…

 

Oproti předchozím knihám se Backman nezaměřuje pouze na úzký okruh hrdinů. Tentokrát si bere na paškál prakticky celé město, jehož očima vypráví zcela jedinečný příběh. Jedna jeho rovina se věnuje teenagerům, kteří touží za každou cenu uspět. A je jedno jestli mezi kamarády, ve škole, v rámci rodiny, či právě hokeji, který je hlavní kulisou dramat odehrávajících se v Medvědíně. Autor však neopomíná ani jejich ambiciózní rodiče, pro které je úspěch a štěstí svých dětí tím hlavním a pro jeho dosažení se nezastaví takřka před ničím. Je to příběh o přátelství, o pýše i žárlivosti, o rodinných vztazích a osobních tragédiích, o odvaze a v neposlední řadě i o síle sportu. 

Především ale ukazuje Fredrika Backmana ve zcela nové rovině a nutno říct, že mu sakra sluší. Autor odhodil lehkou pohádkovost a neuvěřitelnost svých příběhů a předkládá nám syrový a skrz na skrz skutečný příběh, kterému nebudete mít sebemenší problém uvěřit. Ve všech ohledech je dospělejší, nehraje zbytečně na city, přesto dokáže s úžasnou lehkostí, jak to umí pravděpodobně jen Backman, rozesmát i dojmout.

Pokud jste na předchozích Backmanových knihách našli nějaké chyby, což pravděpodobně asi ano, v tomhle případě je budete hledat opravdu těžko. Pokud zde vůbec nějaké jsou, jsou tak malé, že nestojí ani za řeč. Tohle se králi “citových vyděračů” skutečně povedlo. Paradoxně však až ve chvíli, kdy se od svého obehraného konceptu odchýlil a rozhodl se jít trochu jinou cestou. Díky tomu se nám dostává do rukou opravdu jedinečná kniha, která může směle aspirovat na ocenění Knihy roku.

Pozadu samozřejmě nemohla zůstat ani audiokniha, kterou pro posluchače připravilo již tradičně vydavatelství OneHotBook. Po Janu Vlasákovi, Valerii Zawadské a Lukáši Hejlíkovi přichází na řadu již čtvrtý narátor, jenž se zhostí některé z Backmanových knih. Tentokrát OneHotBook a režisér Michal Bureš, jenž stojí za všemi Backmanovými audioknihami, přizvali ke spolupráci ostříleného herce, dabéra a v neposlední řadě i interpreta audioknih Pavla Soukupa.

Po Písni krve Anthonyho Ryana a TO Stephena Kinga se jedná již o třetí audioknihu v řadě, kterou Soukup ve spolupráci s tímto vydavatelem vytvořil. O jeho profesionalitě asi není třeba moc spekulovat. Soukup odvádí zcela přesvědčivý výkon, kterému není moc co vytknout. Jeho hlubší hlas a dramatičtější projev perfektně souzní s celkovým vyzněním příběhu. Zapomeňte tak na hravé a lehké pasáže, naopak se připravte na hutnou atmosféru, kterou Soukup svým projevem ještě umocňuje.

Soukupův hlas i projev je hodně specifický, což nemusí sedět úplně všem posluchačům, drtivá většina z nich si však na něj během pár úvodních pasáží zvykne a nebude jim činit sebemenší problém. Ostatně díky samotnému zaměření příběhu a narůstající dramatičnosti, jeho hlas, především v pozdějších pasážích patnácithodinové nahrávky, nejednou jistě oceníme.

Aby byl dojem takřka dokonalý, nechybí ani nezbytný hudební doprovod, jenž se stal u tohoto vydavatele nepsaným pravidlem. Ten je tentokrát vcelku výrazný, nese se v temnějších tónech a odkazuje na celkové vyznění příběhu. Na druhou stranu by možná neuškodilo u tohoto titulu začít něčím trochu lehčím a postupně hudební pasáže gradovat společně s příběhem. To je však pouze malá výtka u jinak výborné audioknihy, která je rozhodně důstojnou alternativou výjimečné papírové předlohy.

Je jedno, po které variantě Medvědína sáhnete, ať už po klasické knize, či její audioknižní verzi, v obou případech na vás čeká skutečně jedinečný zážitek, který si nesmíte za žádnou cenu nechat uniknout. Backman teprve v této knize naplno odkrývá své mistrovství a předkládá svým fanouškům jednoho z horkých kandidátů na knihu roku. Jediným povzdechem by mohlo být snad jen to, že kniha vychází tak krátce před Vánoci, díky všeobecnému shonu by totiž mohla řadě čtenářů snadno uniknout a to by byla věčná škoda. Na závěr nezbývá než smeknout a toužebně si přát, aby nám Fredrik Backman přinesl co nejdříve další podobně silný příběh, jako je tomu v případě Medvědína.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.