Fredrik Backman – Co by můj syn měl vědět o světě

0

ANOTACE:
Fredrik Backman vtipně stírá všechny úzkosti a nedostatky rodičů jednadvacátého století v půvabné knize plné upřímných obav a nepodmíněných vyznání lásky, která zasáhnou čtenářovo srdce. Mému synovi. Už teď se ti omlouvám. Za všechno, co udělám špatně. Za všechno, k čemu se nedostanu. Za minibus. Za kraťasy. Za tričko s nápisem „Správní chlapi váží přes 90 kilo“. Za snahu dát si „high five“ s tvými kamarády. Za tuto knihu. Knihu o věcech, které bys měl podle mě vědět o světě. O fotbalu, IKEA, o tom, jaké to je být mužem, o Bohu a smažené snickersové zmrzlině. O tom, jaké to je ztratit klíčky od auta a proč musel táta zabít zpívající plastovou žirafu. Tato kniha je především o snaze být dobrým rodičem. Protože chci, abys věděl, že jsem se vážně snažil úplně nejvíc, jak jsem uměl. Nikdo negooglil tolik jako já

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Když před třemi roky vydalo nakladatelství Host knihu Fredrika Backmana Muž jménem Ove,  způsobilo to v čtenářské i posluchačské obci doslova poprask. Kladná hodnocení a recenze se hrnuly ze všech stran a prakticky všichni si okamžitě zamilovali Backmanovu tvorbu. Nyní o tři roky později přichází nakladatelství Host a vydavatelství OneHotBook s již čtvrtou knihou tohoto švédského “emocionálního vyděrače”, v níž se Backman snaží poučit svého dvouletého syna o životě a světě.

Co by můj syn měl vědět o světě je v mnoha ohledech zcela odlišná od předchozí tvorby tohoto autora. Zapomeňte na Oveho, či Babičku a Britt-Marie, zapomeňte i na ucelený příběh, ten by měl přijít až v chystaném Medvědíně. V aktuální knize jede Fredrik Backman zcela v osobní rovině a zásobuje svého dvouletého syna formou kratších textů s nezbytnými otcovskými radami do života. Samotný text je tak stoprocentně autentický a především pak aktuální, věřím, že řada dnešních třicátníků (včetně mě) se v něm zcela jistě najde.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o klasický příběh, je zde samozřejmě více odlišností oproti předchozím Backmanovým knihám. Autor si tentokrát až tak nehraje s našimi emocemi, jako tomu bylo dříve, přesto ani aktuální novinka nepostrádá osobité “backmanovské” kouzlo, laskavý humor a především pak jedinečnou upřímnost, se kterou Backman promlouvá ke svému synovi. Co by můj syn měl vědět o světě je zkrátka dokonalá jednohubka se vším všudy, která snad nemůže nikoho zklamat. A je ve své podstatě jedno, zda jste muž, či žena, jestli jste otec/matka malého dítka, nebo vás tyto starosti teprve čekají, tento kousek by byla věčná škoda minout.

A jelikož se i předchozí knihy tohoto autora dočkali své audiopodoby, nemohla samozřejmě zůstat pozadu ani aktuální novinka, kterou nám již tradičně přináší vydavatelství OneHotBook. Interpretaci tentokrát obstaral herec Lukáš Hejlík, se kterým jsme prozatím neměli moc možností se u audioknih setkat. To však vůbec neznamená, že by sám nějaké zkušenosti neměl. Ostatně je autorem projektu LiStOVáNí, který zpracovává aktuální knižní novinky formou scénického čtení. V mnoha aspektech má tak toto scénické čtení řadu společného se samotným načítáním audioknih, o čemž nás Hejlík přesvědčí právě v této milé jednohubce Fredrika Backmana.

Samotná nahrávka je vskutku svébytným dílkem,které dodává Lukáš Hejlík na originálnosti a především pak na autenticitě. Hejlík se takřka dokonale vžil do Backmanovi role a jeho text nám přináší ve vskutku emotivní nahrávce, která má s běžnou četbou pramálo společného. Tomuto výsledku bezpochyby napomohl i fakt, že sám Lukáš Hejlík prochází podobným životním obdobím, jako sám autor. Život s dětmi má zkrátka svá specifika a věřte, že vás poznamenají až do konce života. I díky těmto zkušenostem tak interpret vnáší do nahrávky osobité kouzlo a rozhodně nehrozí, že by vás snad text, nebo samotný interpret při poslechu začal nudit.

„Šel jsem do toho, ačkoli vím, že četba audioknih není vůbec lehká práce. Ale ten text mi tak mluví z duše. Co z duše, ze života! Z každého dne! Mám dvouletého Vojtu a je to s ním masakr. Koneckonců právě na procházkách s ním jsem si tu knihu nahlas předčítal. A to dost emotivně. Jinak to ani nejde…“ líčí herec.

Oproti běžné audioknižní produkci tak může tato nahrávka působit lehce netradičně a pro někoho snad i nezařaditelně. Avšak právě v Hejlíkově interpretaci, jeho emotivním projevu a lehkém přehrávání se skrývá osobité kouzlo této audioknihy, díky němuž se z tohoto kousku stává něco víc než jen běžná, “normálně” načtená audiokniha, se kterými se běžně setkáváme. Celkový dojem pak umocňuje samozřejmě nezbytný hudební doprovod, jenž jednak odděluje jednotlivé glossy od sebe a jednak dopomáhá navodit tu správnou hravou atmosféru. Ve výsledku se však jedná jen o pomyslnou třešničkou na dortu, to hlavní obstarává Lukáš Hejlík.

Je vcelku jedno zda sáhnete po klasické papírové knize, či její audioknižní sestřičce, obě nabízí opravdu jedinečný a výborný zážitek, který vás jednak královsky pobaví, ale zároveň dokáže i pohladit na duši. Fredrik Backman je zkrátka vynikající vypravěč, a je jedno zda dumá nad nesmrtelností chrousta, či všeobecným problémem s hovínky. Pokud tedy hledáte oddechovku, která vás pobaví a nabije pozitivní energií, je Co by můj syn měl vědět ideální volbou pro vás.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..