Franz-Olivier Giesbert – Himmlerova kuchařka

7

Róza, sto pět let stará dáma, vlastní v Marseille vyhlášenou restauraci „Malá Provence“, kde hostům předkládá velice originální pokrmy inspirované vším, čím si kdy prošla, všemi lidmi, které kdy potkala. Nakonec se rozhodne sepsat paměti, neboť její život byl vskutku pohnutý… Groteskní epopej, jež z toho vzejde, vypráví o kuchařce, která se nikdy ničeho jen tak nezalekla. Róza, ztřeštěná a poněkud drsná osůbka, přežila všechny možné podlosti 20. století, jímž prošla, aniž co ztratila ze své poživačnosti a chuti do života. Vedle dvou velkých lásek zakusila, co se dalo: genocidu Arménů, nacistické hrůzy, maoistické třeštění, osobní tragédie i ponížení, cestu jí křížili lidé obyčejní, i ti, kteří zasahovali do dějin: absurdní řízení osudu a její kuchařské umění ji na čas zavedly i do domácnosti vůdce SS Heinricha Himmlera. Pokaždé se ale oklepala a zase vykročila vpřed – někdy pod praporem, na němž vlálo starozákonní heslo Oko za oko, zub za zub. Na její neuvěřitelné pouti napříč bouřlivým stoletím i zeměmi ji doprovázela zvláštní bytost – mlok Theo, s nímž v těžkých chvílích rozmlouvala jako rovný s rovným. Hořce ironická kniha v duchu šibalských románů rozvíjí dobrodružství neobyčejné, pohoršující stařenky, jejímž krédem je: „Pokud jsou dějiny peklem, pak život je rájem.“

…………………………………………………………….

To že je někomu sto let, ještě nutně neznamená, že musí působit jako stará usedlá dáma v rukavičkách, která má vybrané chování a rozdává svá životní moudra na potkání. Róze je sto pět let a je přesným opakem usedlé dámy. Tato jedinečná žena uhranula již bezpočet čtenářů a nyní se s ní mohou díky nakladatelství Argo seznámit i čeští čtenáři. Pojďme prožít pohnuté století jedné neobyčejné ženy, jejímž krédem je: „Pokud jsou dějiny peklem, pak život je rájem.“

coverFranz-Olivier Giesbert se narodil roku 1949 v USA, přesto je považován za kovaného francouze, jelikož zde žije již od útlého dětství. Už jako malý se toužil stát spisovatelem a již od útlého věku si šel tvrdě za svým cílem. Celý život se věnuje politické žurnalistice (Le Nouvel Observateur, Le Figaro, Le Point), navíc působí i jako televizní komentátor. Jeho knižní tvorba je opravdu rozsáhlá, kromě portrétů prezidentů Mitterranda, Chiraka a Sarkozyho má na svědomí také 24 beletristických titulů a několik esejistických knih. Ve své domovině je přijímán opravdu vřele, o čemž svědčí i řada ocenění a jedna jeho zfilmovaná kniha (Nesmrtelný).

Příběh začíná roku 1907, když se po dost zvláštním porodu na světě ocitá malá Róza. Již od samého začátku je jasné, že osud ji nebude příliš nakloněn.I když… Již v osmi letech zažívá první obrovskou ránu, turecká genocida místní arménské menšiny dosahuje vrcholu a dotýká se i Róziny rodiny. Jako jediná přežívá a ocitá se v područí zvrhlého muslimského důstojníka. Po nelehkém období se ocitá v Marseille, kde se jí ujímá milující rodina, která jí poskytne to co dlouhý čas postrádala pocit, že někam patří a má rodinu. Od adoptivní matky se také naučí vařit, čímž získá slušné základy pro svou restauraci, kterou si otevře v Paříži a která ji dovede dál než si vůbec mohla představit.

Autor vytvořil velmi zajímavé dílko, které balancuje na hraně tragédie a komedie. Autor se nebál do příběhu zařadit dobové reálie, které dodávají příběhu na opravdovosti i naléhavosti. A je jedno zda se jedná o tureckou genocidu Arménu, nebo osobu samotného Himmlera či předsedy Maa, všemi těmito střípky dostáváme příběh, který dokáže zaujmout nejednoho čtenáře.

9782363602022Navíc hlavní hrdinku této knihy Rózu si prostě nejde nezamilovat. Přes všechny krutosti a příkoří, kterými za celý život prošla se nikdy nevzdala a pokračovala s hlavou vztyčenou. Navíc její neustálá ironie a sarkasmus dodávají příběhu ten správný šmrnc, který je tím pravým kořením a humornou složkou jinak dost tragického příběhu. Mnohdy je až neuvěřitelné čím si tato stopětiletá dáma musela projít a i přesto všechno si zachovat svou tvář a obstát i v dnešní přetechnizované době.

Přestože Róza prožívá velmi emotivní příběh, její vyprávění by si zasloužilo maličko zdramatizovat. Veškeré své eskapády vypráví s ledovým klidem a i když jsou okořeněné trochou nadsázky a všudypřítomným humorem, po nějaké době se nelze ubránit pocitu, že vše začíná být lehce monotónní. Kdyby se přeci jen autor nebál trochu více přitlačit na pilu, byla by Himmlerova kuchařka opravdu nezapomenutelným čtením. Takto zůstává pouze dílko, které sice neurazí, ale ani se nevryje nezapomenutelně do paměti. Tomuto faktu nenapomáhá ani fakt, že se v knize nalézá celkem dost překlepů, které ruší od plynulého čtení. A to u nakladatelství jakým je Argo, rozhodně zvykem není.

I přes pár výtek a občasnou monotónnost je Himmlerova kuchařka pozoruhodnou knihou, která si rozhodně zaslouží pozornost čtenářů. Úsměvný a na jednu stranu i velmi tragický příběh s nádechem ironie je ideálním čtením na dovolenou, popřípadě pro zpříjemnění dlouhých večerů, kdy si chcete oddychnout od všech těch detektivek a thrillerů.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Argo
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdFranz-Olivier Giesbert se narodil 18. ledna 1949 v USA, jeho kořeny jsou německé, skotské, židovské a francouzské. V útlém věku se s rodiči vrátil do francouzské Normandie, vyrůstal pod vlivem silně věřící matky a v tradičně levicově orientované rodině. Už jako dítě se chtěl stát spisovatelem a coby devatenáctiletý mladík začal spolupracovat s literární rubrikou deníku Paris-Normandie. Zároveň vystudoval práva, později ovšem studoval i žurnalistiku a stal se politickým novinářem v Nouvel Observateur, v němž posléze získal post šéfredaktora. Jeho kariéra pokračovala ve vedení deníku Le Figaro a později týdeníku Le Point. V posledních letech je střídavě hlavní postavou několika kulturních, politických a ekonomických pořadů na různých kanálech France Télévisions. Většina Giesbertových knih je beletrie – od moderních bajek po detektivní romány –, u čtenářů velice dobře přijímaná pro svěží styl a nápaditost: za román Ohava získal Velkou cenu Francouzské akademie, za knihu Chlívek jednu z nejstarších francouzských literárních cen – Cenu Interrallié, podle knihy Nesmrtelný byl Richardem Berrym natočen film, v němž hrál hlaví roli Jean Reno (česky pod názvem 22 výstřelů).
 
 
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

7 komentářů

    • na Argo hodne nezvykle, jako neni to neprekonatelne, ale na druhou stranu to dost rusi od cteni coz je skoda, v jine knize od Arga sem se s timto snad ani nesetkal

  1. Pěkná recenze. 😉 ale neštve tě ten disquis, prosímtě? mě by asi nebavilo si kvůli komentáři zakládat někde účet… nebo to jde i anonymně?

    • díky 🙂 hale původně se mi taky moc nechtělo jenže kvůli neustále narůstajícímu spamu se nedalo nic dělat 🙁 bohužel, ono když pak máš mazat každý den 60 zpráv tak to jednoho po chvíli přestane bavit

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..