Franz-Olivier Giesbert – Himmlerova kuchařka

0
ANOTACE:

Róza, sto pět let stará dáma, vlastní v Marseille vyhlášenou restauraci „Malá Provence“, kde hostům předkládá velice originální pokrmy inspirované vším, čím si kdy prošla, všemi lidmi, které kdy potkala. Nakonec se rozhodne sepsat paměti, neboť její život byl vskutku pohnutý…
Groteskní epopej, jež z toho vzejde, vypráví o kuchařce, která se nikdy ničeho jen tak nezalekla. Róza, ztřeštěná a poněkud drsná osůbka, přežila všechny možné podlosti 20. století, jímž prošla, aniž co ztratila ze své poživačnosti a chuti do života. Vedle dvou velkých lásek zakusila, co se dalo: genocidu Arménů, nacistické hrůzy, maoistické třeštění, osobní tragédie i ponížení, cestu jí křížili lidé obyčejní, i ti, kteří zasahovali do dějin: absurdní řízení osudu a její kuchařské umění ji na čas zavedly i do domácnosti vůdce SS Heinricha Himmlera.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Radioservis u nás patří mezi nejvýznamnější a nejstarší vydavatelství audioknih. A přestože se značná část jeho produkce zaměřuje především na rozhlasové dramatizace, občas najdeme i výjimku v podobě klasického nezkráceného načtení toho či onoho díla. Mezi tyto výjimky se nyní řadí i nejnovější počin tohoto vydavatele – Himlerova kuchařka Franze -Oliviera Giesberta v podání Taťjany Medvecké.

CD-ArtKnižní předloha této audioknihy u nás vyšla již před rokem v nakladatelství Argo v překladu Heleny Beguivinové. Nyní se tak tento jedinečný příběh 105-leté kuchařky, která zažila všechny myslitelné hrůzy 20. století dostává i k uším českých posluchačů. A bude rozhodně zajímavé sledovat, jak si tým kolem paní Medvecké s celou knihou poradil.

Příběh začíná roku 1907, když se po dost zvláštním porodu na světě ocitá malá Róza. Již od samého začátku je jasné, že osud ji nebude příliš nakloněn. I když… Již v osmi letech zažívá první obrovskou ránu. Turecká genocida místní arménské menšiny dosahuje vrcholu a dotýká se i Róziny rodiny. Jako jediná přežívá a ocitá se v područí zvrhlého muslimského důstojníka. Po nelehkém období se ocitá v Marseille, kde se jí ujímá milující rodina, která jí poskytne to, co dlouhý čas postrádala. Pocit, že někam patří a má rodinu. Od adoptivní matky se také naučí vařit, čímž získá slušné základy pro svou restauraci, kterou si otevře v Paříži a která ji dovede dál, než si vůbec mohla představit.

tatjanamedveckaGiesbert vytvořil velmi zajímavé dílko, které balancuje na hraně tragédie a komedie. Autor se nebál do příběhu zařadit dobové reálie, které dodávají příběhu na opravdovosti i naléhavosti. A je jedno, zda se jedná o tureckou genocidu Arménu, nebo osobu samotného Himmlera či předsedy Maa. Všemi těmito střípky dostáváme příběh, který dokáže zaujmout nejednoho čtenáře či posluchače.

Hlavní hrdinku tohoto příběhu Rózu si prostě nejde nezamilovat. Přes všechny krutosti a příkoří, kterými za celý život prošla, se nikdy nevzdala a pokračovala s hlavou vztyčenou. Její neustálá ironie a sarkasmus dodávají příběhu ten správný šmrnc, který je tím pravým kořením a humornou složkou jinak dost tragického příběhu. Mnohdy je až neuvěřitelné, čím si tato stopětiletá dáma musela projít a i přesto všechno si zachovat svou tvář a obstát i v dnešní přetechnizované době.

A právě příběh této nepřehlédnutelné dámy svěřil Radioservis do rukou Taťjany Medvecké, která na poli audioknih, potažmo rozhlasové tvorby, rozhodně nepatří mezi žádné nováčky. Z posledních nahrávek můžeme vzpomenout například velmi dobře hodnocenou audioknihu Co život vzal a dal Betty MacDonaldové či řadu rozhlasových adaptací Českého Rozhlasu.

Po technické i hlasové stránce se tedy posluchači rozhodně nemusí ničeho bát. Paní Medvecká je profesionál každým coulem a odvádí velmi kvalitní výkon, který rozhodně nikoho neurazí. Je sice pravda, že do čtení mohla zapojit trochu více emocí, aby celá nahrávka získala ten správný šmrnc. Na druhou stranu, již v knižní předloze vyprávěla Róza veškeré své eskapády s ledovým klidem, díky tomu se interpretka více přibližuje knižní předloze. Je to možná trošku škoda, protože právě v audiu je krásný prostor přitlačit trošku na pilu. Kdyby se tak stalo, získala by celá nahrávka hned jinačí spád.

himmler

Tím však nechci snižovat žádným způsobem výkon samotné interpretky. Již po pár minutách si na příjemný přednes paní Medvecké zvyknete a můžete se nechat naplno unášet jedinečným a podivuhodným příběhem stopětileté dámy, která má rozhodně co vyprávět. K celkovému dojmu samozřejmě dopomáhá i nezbytný hudební doprovod, jenž napomáhá v orientaci mezi jednotlivými kapitolami a navozuje tu správnou atmosféru.

Ve výsledku je Himmlerova kuchařka rozhodně milým dílkem, které si zaslouží svou šanci. Neradostný a místy i trochu drsný příběh, okořeněný trochou nadsázky a všudypřítomným humorem, si bezpochyby najde své příznivce, kteří se k této nahrávce v podání Taťjany Medvecké budou rádi vracet.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply