František Niedl – Hráč

0

Jsou čtyři roky po válce a do psychiatrického sanatoria v Bavorsku, kde se léčí převážně prominenti fašistického Německa, je umístěn muž, který neví, jak se jmenuje, ani kým byl za války. Jediné, co o něm okolí ví, je, že se zřítil s letadlem při útěku z Československa. Mluví německy, ale jak se mu postupně vrací paměť, vzpomíná si i na další jazyky a fragmenty z minulosti, které se skládají v mozaiku jeho předešlého života…

…………………………………………………………….

František Niedl patří bezesporu mezi naše nejplodnější autory a jeho historické romány si oblíbilo velké množství čtenářů. Přesto jeho nejnovějším počinem  není kniha odehrávající se ve středověku, ale volné pokračování úspěšného Útěku do pekel. Autor tak vyslyšel volání fanoušků po pokračování příběhu s Pavlem Venclem a přichází s další dobrodružnou akční jízdou, která čtenáře tentokrát zavede do poválečné doby.

EK11403Již v předchozích knihách vystudovaný elektrotechnik čtenářům ukázal, že má neobyčejný cit pro detail a schopnost skvěle vygradovat své knihy. O tom jsme se mohli mimochodem přesvědčit již několikrát. Přesto to bylo právě u Útěku do pekel nejpatrnější. O úspěchu této knihy svědčí mimo jiné i samotná hodnocení čtenářů na různých databázích a serverech, kde si napínavý román vede navýsost dobře. Otázkou ovšem zůstává, zda si podobně povede i pokračování tohoto skvělého příběhu.

Zatímco se v prvním dílu musel vystudovaný filozof, který se ovšem živil hraním karet a milováním žen, protlouct druhou světovou válkou, kterou se mu sice s vypětím všech sil podařilo přežít, ale po jejím skončení na něj moc štěstí stejně nezůstalo. Hlavního hrdinu Pavla Vencla opouštíme ve chvíli, kdy se ocitá v komunistickém vězení.

V románu HRÁČ se s hlavním hrdinou setkáváme v psychiatrickém sanatoriu v Bavorsku, kde se léčí především duševně choří, a ti co utrpěli ztrátu paměti, což se přihodilo právě jemu. Neví jak se jmenuje, ani kým byl za války. Jediné co je o něm známo, je to, že se zřítil s letadlem při útěku z Československa. Pavlovi se postupně vrací paměť a rozvzpomíná se na svou bouřlivou minulost, i na to co musí ještě stihnout udělat.

167629_bigAutor zůstal věrný svému jménu a i v pokračování svého nejznámějšího díla Útěku do pekel předkládá fanouškům knihu nabitou akcí, nečekaných zvratů a dech beroucích scén. Je sice pravda, že pokračování je oproti prvnímu dílu o hodně kratší, ve výsledku to ovšem rozhodně nevadí a spolu s předchozí knihou dává dohromady jedinečný celek, který se nemusí bát ani věhlasnější zahraniční konkurence.

Vedle opravdu napínavých scén, které vás při čtení nenechají rozhodně chladnými, autor nezapomíná ani na milostnou linii, ve které si přijdou na své hlavně zástupkyně něžnějšího pohlaví. Niedl naštěstí vše umí výborně zkombinovat, takže tato vsuvka nebude vadit ani zarytým odpůrcům romantických příběhů. Přeci jen o to v této knize tolik nejde, i když je samozřejmě její nezanedbatelnou součástí.

Samotnému příběhu přidává na atraktivitě i střídání jednotlivých prostředí, ve kterém se samotná kniha odehrává. Stejně jako u prvního dílu tak navštívíme spolu s hlavním hrdinou řadu rozličných míst. Psychiatrickou léčebnou v Bavorsku začínaje a Argentinou nebo Jáchymovskými uranovými doly konče.

Pro fanoušky Františka Niedla, popřípadě jeho Útěku do pekel, je tato kniha naprostou nutností. Autor předkládá čtenářům další jedinečný kousek plný akce a napětí, který si rozhodně zaslouží pozornost. Pokud ovšem nejste zastánci české literatury, možná vás tento kousek přesvědčí o tom, že by nebylo úplně špatné, dát našim autorům šanci. Protože i oni umí napsat strhující příběhy, které si se zahraniční konkurencí nic nezadají.

Kniha vychází v nakladatelství Moba
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psd (1)František Niedl se narodil 7.4.1949 v Českých Budějovicích a vystudoval SPŠ elektrotechnickou. Prošel profesemi elektromontér, obsluha vodní elektrárny, obsluha rozvodny, byl učitelem v autoškole a byl majitelem cestovní kanceláře. V současné době se věnuje budování jachetního klubu na Lipně a literární činnosti. Je ženatý a má 2 syny.

Má rád přírodu, motorky, koně, jachtink, literaturu a historii. Po vydání prvního autorova románu došlo k třináctileté pauze. Autor dal po převratu přednost prožívání dobrodružných událostí v reálném životě, před vymýšlením si jich v literatuře, a dal se na podnikání. Po deseti letech je však dobrodružstvími při podnikáním už tak opotřebovaný, že se pokorně vrací ke psaní a raději nechává týrat své fiktivní hrdiny. Kromě románů píše i povídky, které se objevují v přílohách deníků, nebo jsou vysílány v rozhlase a také vychází knižně.

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..