František Kotleta – Velké problémy v malém Vietnamu

0

ANOTACE:
Tomáš Kosek má problém. Velký problém. Někdo unesl dceru českého premiéra a stopy vedou k prastaré sektě, která to s magií myslí nejen smrtelně vážně, ale hlavně s ní opravdu umí zacházet. Navíc se pohádal se svou holkou a ta se vrátila zpět k prostituci. Prahou se k tomu všemu toulají démoni z vietnamských legend, čínští zabijáci a bisexuální agentky Litevské tajné služby. Tedy ta je jenom jedna, ale stejně je s ní potíž. Mohlo by to být ještě horší?

Jistě, ještě je tu to proroctví o konci světa. Jak jinak? Vždycky je tu nějaké proroctví. Jenže tohle, zdá se, není úplně vycucané z prstu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Někdo říká, že se jedná o vyšinutého psychopata zavřeného v psychiatrické léčebně v Bohnicích, jiní zase že vůbec neexistuje. Jisté je však jen to, že se rodák z Bruntálu a jesenický Mauglí vrátil, aby připravil Martinu Koskovi pořádně velký problém. Pohodlně se usaďte, nachystejte něco lepšího k pití a pro jistotu i zásobu ibalginu, protože z téhle jízdy se vám bude pořádně točit hlava. Zkrátka a dobře, František Kotleta je zpět a s ním i Velké problémy v malém Vietnamu.

Dobrá, dost nadsázky a pokusů o vtípky,VPvMV_FRONT_01a pojďme se na nového Kotletu podívat trochu z rozumnějšího úhlu. Je fakt, že tento mýtus české fantastiky už má chvíle své největší slávy nejspíše za sebou, faktem však zůstává, že v současné chvíli na trhu v oblasti totální akční brakové literatury moc lepšího nenajdeme. A fanoušci jsou si toho evidentně velmi dobře vědomi, protože i přes nejrůznější výtky recenzentů se Kotleta prostě prodává a prodávat asi ještě dlouho bude. Ostatně pokud se chcete pobavit a zároveň u toho ani na chvilku nezapnout mozek jsou “kotletovky” tou pravou volbou. A nejinak tomu je i u nejnovějšího přírůstku do sbírky.

Franta se tentokrát rozhodl recyklovat staré známé z Příliš dlouhé swingers párty. Těšit se tak můžeme opět na trio Kosek, Hort a Gibson, kteří ve “Swingers” zažili pořádnou jízdu. Autor se však tentokrát rozhodl, že povídky nechá pro tentokrát stranou a vrátí se k osvědčenému formátu, který známe z jeho předchozích knih. Na tři sta stranách tak na nás čeká ucelený příběh, plný akce, zbraní, magie, krve a sexu, bez kterého by to prostě nebylo ono.

Když k tomu navíc připočteme unesenou dceru českého premiéra, démony z vietnamských legend, čínské zabijáky a bisexuální agentky Litevské tajné služby, čeká na nás další hodně divoká jízda, která nás pustí totálně sežvýkané až s poslední stranou. Pokud jste již měli s některou “Kotletovkou” co do činění, a předpokládám, že na 90 % ano, budete i v “malém Vietnamu” jako doma.

222Kotleta tak opět nepřichází s ničím extra novým a využívá tak svoje osvědčené techniky. Oproti předchozím Vlkům, se tak můžeme opět těšit na pořádnou nálož více, či méně korektních vtípků a hlášek, tolik typických právě pro “bruntálského řezníka”. Nechybí ani nezbytný nádech erotiky a sexu i když marně přemýšlím k čemu by mistrovská kresba Luise Roya na obálce měla v příběhu přesně pasovat. V tomto ohledu je možná trochu zavádějící, na druhou stranu zase skvěle ladí k Příliš dlouhé swingers párty a dává tak jasně najevo, ke kterému předchozímu dílku autora patří.

Příběh jako takový, v rámci žánru, rozhodně není špatný a dokáže zaujmout, na druhou stranu se občas nedá ubránit pocitu, že jsme se s některými nápady mohli již v některé z Kotletových knih setkat. Na druhou stranu se však autor tentokrát rozhodl trochu více zapracovat na samotných postavách. Díky tomu tak můžete občas nabýt pocitu, že mají dokonce city. Ano, u Kotlety věc nevídaná, ale jako osvěžení vcelku dobře funguje.

Je samozřejmě jasné, že ani Velké problémy v malém Vietnamu nejsou rozhodně bez chybičky, na druhou stranu nám autor dává vše, co jsme po něm chtěli, i když je jasné, že se ani tentokrát nezavděčí všem. Ať už tak budete “malý Vietnam” vynášet do nebes, nebo naopak zatracovat do horoucích pekel, ve výsledku dopadne vše jako vždy – Kotleta i tentokrát pořádně zahýbe žebříčky prodejnosti. Jo a málem bych zapomněl… sexuální magie je ta nejvíc boží věc, na kterou v téhle knize narazíme, když tedy nepočítám obří kráter uprostřed pražské Sapy….


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply