František Kotleta – Válkotvůrci

0

Coronavirová krize pořádně zamávala celým knižním trhem, přesto se i v této těžké době našlo pár světlejších okamžiků. A o jeden z nich se postaral František Kotleta, který dal v době krize svým fanouškům volně k dispozici svou povídkovou sbírku Válkotvůrci ve formě e-booku. S mírným odstupem se tato sbírka dočkala i tradiční tištěné podoby, kterou si již nyní můžete koupit.

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že zde máme další horkou novinku všemi oblíbeného autora, opak je pravdou. Válkotvůrci vyšli, stejně jako nedávno vydaný Poutník z Mohameda, již v roce 2011, kdy autor publikoval ještě pod svým občanským jménem. Kniha vyšla pouze v elektronické podobě a jednalo se v podstatě o takový experiment, jak lidé e-knihu přijmou. O řadu let později byl ebook dokonce stažen z prodeje a tím se měl příběh Válkotvůrců završit. Avšak lidé míní a osud mění, a tak přišla coronavirová krize, která vdechla tomuto kousku druhý dech.

Vše mimochodem velice pěkně shrnuje sám autor v předmluvě této knihy, kde sám zmiňuje, že Válkotvůrci rozhodně nepatří k vrcholům jeho tvorby a sám by je nejspíše nechal upadnout v zapomnění, avšak osud a fanoušci s tím úplně nesouhlasili. Ostatně, právě fanoušci si v podstatě vydupali i tištěnou podobu Válkotvůrců, kteří měli být opět pouze ebookem. I to se nakonec změnilo a my díky tomu máme nyní jedinečnou možnost nahlédnout do ranné Kotletovy tvorby i v klasické papírové knize.

Kniha nám nabídne celkem osmnáct povídek, kdy naprostá většina z nich vyšla i v původním vydání. Jedinou výjimkou je úvodní kousek z knihy – V pomerančové zahradě, který vyšel zároveň v dubnu letošního roku v Lidových novinách. Se zbytkem se již čtenáři mohli potkat v původním ebooku. Vzhledem k celkovému rozsahu knihy je naprostá většina textů poměrně krátká. Hned šestnáct zde obsažených povídek se dokázalo vtěstnat na šest až devět stránek, což samozřejmě není mnoho. Zároveň je tento rozsah krásnou ukázkou toho, co od tohoto kousku asi tak čekat. Zkrátka jednohubka se vším všudy.

Jediné dva delší kousky, které zde najdeme je Přepadení penzionu (30 stran) a Válkotvůrci (50 stran), po kterých nese tato povídková sbírka jméno. Celá povídková sbírka tak trpí kromě jiného zcela běžnými neduhy, kdy od jednotlivých textů skutečně nemůžeme očekávat žádný propracovanější děj, či postavy. Na to je zde zkrátka velice málo prostoru. Což je ostatně také jeden z hlavních důvodů proč sám povídkové sbírky nevyhledávám.

To však rozhodně neznamená, že by nám Kotleta nemohl nabídnout ve svých textech zajímavé myšlenky, ba právě naopak. Autor zajímavými nápady rozhodně nešetří a místy nám nabízí opravdu zajímavé vize budoucnosti, které však dokáží být i pořádně znepokojující. Zároveň je však ale potřeba říct, že na celé řadě textů je poznat určitá autorova nevypsanost díky čemuž trpí kvalita jednotlivých povídek. Válkotvůrci jsou tak velice zajímavým kouskem, který však zároveň trpí určitou nevyvážeností jednotlivých textů, což ale u povídkových sbírek není opět nic nového.

Co naopak mohou čtenáři na Válkotvůrcích ocenit je jejich žánrová rozmanitost. Nosným tématem sbírky je samozřejmě science fiction. Zároveň se však autor nebojí zabrousit ani do jiných žánrových vod. Narazit tak můžeme na kousky s detektivní zápletkou, abychom se o pár stran dál začetli do menší filozofické eseje. Tato rozmanitost knize obrovským způsobem pomáhá. Válkotvůrci totiž rozhodně nejsou dokonalým dílkem, přesto vás však budou bavit a vy po dočtení nebudete od knihy odcházet zhnuseni. Jen je potřeba počítat s tím, že zde budete klasického Kotletu hledat jen velmi těžko. Na druhou stranu se jedná o vcelku příjemné osvěžení a zároveň zajímavý pohled na začátky tohoto dnes tolik oblíbeného autora.FRANTIŠEK KOTLETA – VÁLKOTVŮRCI
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2020
STRAN: 241
ISBN: 978-80-7557-950-8

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..