František Kotleta – SPAD

0

ANOTACE:
Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Fantom české fantastiky František Kotleta nám nedávno ukázal, že ještě z daleka nepatří do starého železa. Jeho Postapokalyptický SPAD byl jasnou trefou do černého a tak není divu, že se tento jeho úspěšný román dočkal posléze i své audio podoby. Bruntálský řezník nás tak znovu zve na bezútěšný výlet do nedaleké budoucnosti v podání výborného Borka Kapitančíka.

SPAD bezesporu patří k tomu nejlepšímu co zvrácená mysl jesenického mauglího vytvořila a po čem můžeme v jeho portfoliu sáhnout. Pokud se vám tedy tato postapokalyptická jízda až doposud vyhýbala, možná právě s audioknihou nastal ten správný čas dát Kotletovi další šanci. Autor nám pomalu ale jistě dospívá a tak bezuzdné násilí, plné vnitřností a krve pomalu, ale jistě ustupuje do pozadí a nahrazuje jej dospělejší příběh a skvěle vykreslené prostředí a postavy.

Ostatně o těchto aspektech jsem se rozepisoval již v recenzi na samotnou knihu (najdete ZDE), myslím tedy, že asi není moc potřeba neustále omílat to samé. Pokud se vám však recenze nechce číst tak vězte, že do rukou dostáváme klasický kousek, kdy svět jak ho známe již neexistuje. Dopomohla k tomu notná dávka jaderných hlavic a bezpočet válek, který se prohnal celým světem. A právě v těchto kulisách se odehrává vcelku klasický až triviální příběh o záchraně jedné dívky a putování z bodu A do bodu B. Samozřejmě tak jednoduché to nebude a nebyl by to Kotleta, kdyby celý příběh pořádně neokořenil.

Ale vraťme se zpět k aktuálnímu zpracování tohoto románu a tím je samozřejmě audiokniha, kterou nám nakladatelství Epocha přináší. Ta je namluvená Borkem Kapitančíkem, se kterým se mezi audioknihami moc často nesetkáváme. Ostatně pokud se mi podařilo správně dohledat tak kromě SPADU se podílel již jen na audioknize Pes Jejího Veličenstva a jeho mise od Davida Michieho, která si však nevede u posluchačů nikterak dobře. Troufám si však tvrdit, že tento stav u SPADU rozhodně nehrozí.

Ačkoliv Kapitančík nemá s audioknihami výraznější zkušenosti, dlouhá léta se věnoval moderování v rádiu. Nabité zkušenosti pak naplno zúročuje právě v aktuální novince z nakladateství Epocha. Svým výkonem Kapitančík rozhodně překvapil. Ačkoliv nepatří mezi právě ostřílené narátory, rozhodně se nebál a pustil se do audioknihy skutečně naplno. Skvěle pracuje s hlasem a odlišuje jednotlivé postavy stejně tak jako samotné tempo a rytmus, který skvěle ladí s příběhem. Ze začátku sice můžeme cítit určitou nejistotu, která se projevovala především u ženských postav, u kterých si interpret nebyl úplně jistý jak je uchopit, postupem času se však vše rovná do správných kolejí. S postupujícím časem je tak i výkon interpreta přesvědčivější a poutavější.

Maličkou výtku bych snad měl jen k úvodním pasážím na začátku každé kapitoly, kde jsou předčítány úryvky z japonských novin. U nich se postupně snižuje hlasitost a vyznívají tak nějak do ztracena aby se na ně ihned napojil Kapitánčík s pokračujícím příběhem. Nejsem si úplně jistý jestli je tento “přechod” právě ideální. Minimálně na mě působil lehce rozpačitě a myslím, že by se s ním dalo daleko více vyhrát. Stejně jako se samotnou hudbou, která doprovází celou nahrávku. Ta je umístněna ve vcelku pochopitelných intervalech a dobře tak napomáhá s dělením knihy na jednotlivé kapitoly, vzhledem k vyznění příběhu si však myslím, že by audioknize slušel poněkud temnější, či více dramatický hudební doprovod, než ten, který byl použit.

Naštěstí tyto dvě výtky nemají až tak zásadní vliv na celkový dojem z nahrávky. Tu táhne kupředu Borek Kapitančík svým výborným výkonem, který bez problému obstojí i ve srovnání se svými ostřílenějšími kolegy. V jeho podání pádí 8,5 hodinová nahrávka rychlostí vlaku šinkanzen a již z dálky hlásá – Nezastavujeme, máme zpoždění…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.