František Kotleta – Poutník z Mohameda: Alláhův hněv

0

 

ANOTACE:
Bože, ochraňuj nás před těmi, kdo v tebe věří!
Vítejte ve světě Františka Kotlety, kde mír mezi křesťanskými a muslimskými planetami je křehký jako srdce nezletilé alcorské prostitutky.

Vesmír, ve kterém se lidé uchýlili k fanatickému vyznávání největších náboženství, nabízí spoustu skvělých obchodních příležitostí. Zvlášť když se živíte pašováním zakázaného alkoholu a pornografie. A Daniel Kalandra je v tom zatraceně dobrý. Možná až moc, protože když se sbírají šiky k nové válce, chtějí ho mít vlivní lidé na své straně. A ne neberou jako odpověď.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Možná už to bude trochu obehraná písnička, ale jesenický mauglí je zpět! František Kotleta rozhodně nezahálí a tak se můžeme pustit do další jeho jednohubky. Kotletovi je však už Země malá a tak se pouští do  fantastického vesmírného dobrodružství se sympatickým pašerákem Danielem Kalandrou, kterého nám představuje v, na jeho poměry, nebývalém špalku Poutník z Mohameda – Alláhův hněv.

S tímto novým titulem je to však maličko zamotanější a nám tak nezbude nic jiného, než se vydat zpátky do minulosti. Psal se rok 2010, když na českou scénu vtrhl uragán jménem František Kotleta se svou bláznivou prvotinou Hustej nářez. To je všeobecně známá věc. Jenže, ještě do nedávna málokdo věděl, že si tato superstar začala oťukávat české čtenáře už o rok dříve.

Právě v roce 2009 zamířila na pulty knihkupců a coby příloha časopisu Pevnost malá nenápadná kniha s “poetickým” názvem Poutník z Mohameda. Na svědomí ji měl do té doby prakticky neznámý publicista a povídkář Leoš Kyša. Nyní o deset let později, kdy si fanoušci mohli dát konečně dvě a dvě dohromady, je jasné. že právě Poutník z Mohameda je pravou románovou prvotinou “Františka Kotlety”. A i když se k ní Kyša již nechtěl nikdy vracet, po řadě nátlaků a přemlouvání nakonec povolil. A my tak nyní můžeme v rukou držet tento opravdu pěkný špalíček, který obsahuje nejen autorovu prvotinu, ale návdavkem i druhý díl – Alláhův hněv, v němž autor završuje fantastické dobrodružství Daniela Kalandry a nejspíše nadobro opouští vesmír ovládaný muslimy.

Poutník z Mohameda však tentokrát již nevychází pod původním jménem autora, ale pod pseudonymem Františka Kotlety, který tak Kyšovi s trochou nadsázky krade jeho pět minut slávy. Na druhou stranu Kotleta táhne a láká, a tak právě díky jeho jménu se tato kniha dostane k daleko většímu počtu čtenářů, než kdyby zůstala v režii Leoše Kyši. Fanoušci mají navíc vůbec poprvé oficiální možnost nahlédnout do Kotletovy prvotiny a porovnat ji s legendárním Hustým nářezem.

Aktuální vydání Poutníka z Mohameda a Alláhova hněvu je navíc zásadní hned z několika důvodů. Kromě toho, že oba díly poprvé vychází společně v jedné knize, která tak narostla na úctihodných 540 stran, prošly oba příběhy redakční úpravou. Autor navíc lehce přepsal a rozvinul samotný závěr, díky čemuž vám původní vydání už nebude stačit. Daleko důležitější je však autorova předmluva a doslov, v nichž jednak odhaluje celou řadu zajímavých informací ohledně těchto dvou knih, ale především se vůbec poprvé oficiálně přiznává k tomu, že Leoš Kyša a František Kotleta je jedna a ta samá osoba.

Dost však teoretizování podívejme se blíže na to, co si pro nás autor vlastně ve své prvotině přichystal. Pro Kotletu trochu netypicky se vydáváme do vesmíru. A aby toho nebylo málo, tak je celá Země a vůbec většina známého vesmíru pod nadvládou muslimů. Kdysi hrdí Američané a Rusové nyní pouze paběrkují a s Muslimským impériem se i přes veškerou snahu nemohou rovnat. A jak už je u muslimů dobrým zvykem, na obyvatele jejich planet čeká řada restrikcí a omezení, v čele se zákazem porna a alkoholu. Naopak krásně vzkvétá trh s otroky….

Zkrátka a dobře, pro pašeráky a podobné podvratné živly doslova ráj. Své by o tom mohl říct i Daniel Kalandra, pašerák, který si právě na těchto komoditách stihl vcelku pěkně nahrabat. Avšak, ještě dříve než se Kalandra vydal na profesní dráhu pašeráka, stihl udělat kariéru u sovětské rozvědky, nadělat si spoustu nepřátel a jen tak mimochodem vyhodit do vzduchu největší muslimskou bojovou loď. A právě ta se stane původcem jeho nesnází, které se potáhnou napříč oběma knihami, protože před vlastní minulostí se jen tak utéct nedá…

Díky tomu se můžeme těšit na další akční jízdu, ve které, jak už je u Kotlety/Kyši zvykem, nechybí hromada akce, hektolitry krve, popkulturní hlášky i trocha toho sexu. Byť v daleko menší míře, než na jakou jsme u tohoto autora zvyklí. Zkrátka vývoj nezastavíš, přesto Kyšova prvotina v sobě ukrývá celou řadu dobře známých prvků, které autor využíval i u svých pozdějších knih. Což ostatně i sám přiznává.

Po příběhové stránce se jedná v podstatě o klasickou žánrovku, kde hlavní hrdina se svou suitou putuje z bodu A do bodu B, kde se snaží splnit ten, či onen úkol. A tak pořád dál až do samého konce. Přestože je tento koncept vcelku jednoduchý, věřte, že vás tento kousek bude královsky bavit od začátku, až do samotného konce. A to nejen díky Kalandrovi a jeho nebezpečné cikánské čarodějce, která vám přiroste k smrti. Ale především díky jedinečnému a lehce “nekorektnímu” prostředí.

Svět v područí muslimů zkrátka není nic, o co by většina z nás stála. Obzvláště tak v kontextu dnešní doby získává celá kniha na větší aktuálnosti, než tomu bylo v době jejího prvního vydání. Avšak pozor sám autor se od jakýchkoliv ideologií zcela distancuje a neváhal by použít ani peprnější výrazy. Pokud tedy v této knize hledáte, či najdete nějaké politické a ideologické narážky, je to čistě váš problém 😉

Byť má tento příběh již pěkných pár křížků na krku, stále má co nabídnout. A je tedy jen a jen dobře, že se Leoš Kyša nechal nakonec přemluvit a kývnul na nové vydání. Byla by totiž věčná škoda, kdyby tato nekorektní space opera upadla v zapomnění. Navíc díky jménu Františka Kotlety se dostane i k daleko většímu počtu čtenářů. Takže neváhejte a čtěte, tenhle staronový “Kotleta” rozhodně stojí za to!


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..