František Kotleta – postapo trilogie SPAD

0
ANOTACE:
Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná tak páru masových konzerv nebo pilulky proti ozáření. Skupina válečných veteránů je nucena opustit Prahu. Čím dále od zbytků někdejší metropole nad Vltavou se ale nacházejí, tím divočejší poměry panují. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musejí totiž dodržet jeden slib. Slib z časů, kdy takové věci ještě měly hodnotu.Vítejte v roce 2050 v nejponuřejším románu Františka Kotlety…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Někdo říká, že se jedná o vyšinutého psychopata zavřeného v psychiatrické léčebně v Bohnicích, jiní zase, že vůbec neexistuje. Zlí jazykové naopak tvrdí, že jeho tvorba je naprosté dno a hlouběji se již klesnout nedá. Tyto škarohlídy však rodák z Bruntálu a jesenický Mauglí rázně umlčuje s každou další svou knihou, která vcelku záhy vždy opanuje žebříčky prodejnosti. Nejinak tomu bylo i u postapokalyptické trilogie SPAD, která se navíc dočkala i kompletní audioknižní verze v podání svérázného Borka Kapitančíka

Trilogie SPAD bezesporu patří k tomu nejlepšímu co zvrácená mysl jesenického mauglího vytvořila a po čem můžeme v jeho portfoliu sáhnout a to i přesto, že se od jeho běžné tvorby v mnohém odlišuje. Pokud se vám tedy tato postapokalyptická jízda až doposud vyhýbala, možná právě s audioknihami nastal ten správný čas dát Kotletovi další šanci. Autor nám pomalu ale jistě dospívá a tak bezuzdné násilí, plné vnitřností a krve pomalu, ale jistě ustupuje do pozadí a nahrazuje jej dospělejší příběh a skvěle vykreslené prostředí a postavy.

Kotleta nás tak zve na bezútěšný výlet do nedaleké budoucnosti, v níž svět jak ho známe již neexistuje. Dopomohla k tomu notná dávka jaderných hlavic a bezpočet válek, který se prohnal celým světem. A právě v těchto kulisách se začíná odehrává vcelku klasický příběh jenž začíná lehce triviálně. Záchranou jedné dívky a putování z bodu A do bodu B. Samozřejmě tak jednoduché to nebude a nebyl by to Kotleta, kdyby celý příběh pořádně neokořenil. V průběhu třech knih se tak vše značně komplikuje a ve výsledku nepůjde o nic menšího, než o záchranu celého světa, nebo alespoň jeho zbytků…

Vyhlídky na úspěch však nejsou kdo ví jak růžové. Na scénu přichází šílená sekta měnitelů, kteří netouží po ničem jiném, než dokončit práci, kterou začali světové mocnosti ve své válce a očistit tak svět, od všech, kteří nejsou hodni. Dopomoci jim k tomu má řada jaderných hlavic, které přečkaly válku a čekají na svou příležitost. Plukovník Michálek a jeho pomocníci se tak musí vydat na cestu zpustošenou krajinou v zoufalé snaze zachránit to co ze světa ještě zbylo…

Největší devizou celé trilogie, nebude patrně příběh, jenž je jen další variací na téma točící se okolo záchrany světa, ale v samotném prostředí ve kterém se příběh odehrává. Ano, stále zůstáváme v domovské kotlině, kterou tak dobře všichni známe, v čase se však posouváme o pár desítek let kupředu, do budoucnosti, na kterou se není radno těšit. Jaderná válka obrátila celý svět v trosky. Evropa a Česká republika je tak v podstatě minulostí  tam kde nezaúřadovali jaderné hlavice, tam dílo zkázy dokončili samotní lidé. V současné době tak existují pouze malá území ovládaná tím, kdo má víc mužů, zbraní a především střeliva. Zbytek je jen nehostinná pustina plná radiace a divochů, kterým se nějakým zázrakem podařilo v tomto nelítostném světě přežít.

Prostředí je vskutku impozantní a dokreslené prakticky do nejmenšího detailu. Společně s detaily, které dotvářejí celkový obraz konfliktu, který rozvrátil svět, dostávají čtenáři v tomto ohledu skutečně to nejlepší. Kotleta se opět nebál opřít do aktuálních problémů, stejně jako v Lovcích tak řeší politická témata v čele s imigrací, či narůstající agresí Ruska. Ačkoliv se autor v obhajuje, že se jedná o fikci a nikterak nereaguje na aktuální dění, alegorie na současný stav ve světě je v tomto díle opravdu hmatatelná.


Trochu překvapivé však je, že vyhlášený řezník oproti svým předchozím románům hodně šetří krví a násilím. Tedy alespoň v samotném úvodu. S postupem času všeho nevyhnutelně přibývá, Kotleta však tentokrát maličko šetří s barvitými popisy, na které jsme zvyklí z předchozích knih. Na druhou stranu to nikterak neubírá na mrazivé atmosféře, kterou se podařilo v této trilogii vystavět. Aby toho nebylo málo autor notně ubral i hlášek a sexu. Některým čtenářům tak budou kultovní hlášky dozajista chybět, je však potřeba říct, že i bez nich funguje SPAD opravdu bez problému. Navíc působí tak nějak dospělejším dojmem.

Ale vraťme se zpět k aktuálnějšímu tématu a tím je samozřejmě audioknižní zpracování, které je konečně kompletní a my si tak můžeme naplno vychutnat celou trilogii v povedené interpretaci Borka Kapitančíka. S tímto interpretem se sice v rámci audioknih moc často nesetkáváme, a ačkoliv nemá s audioknihami výraznější zkušenosti, dlouhá léta se věnoval moderování v rádiu. Nabité zkušenosti pak naplno zúročuje právě v Kotletově postapokalyptické trilogii SPAD.

Svým výkonem Kapitančík rozhodně překvapil. Ačkoliv nepatří mezi právě ostřílené narátory, rozhodně se nebál a pustil se do audioknihy skutečně naplno. Skvěle pracuje s hlasem a odlišuje jednotlivé postavy stejně tak jako samotné tempo a rytmus, který skvěle ladí s příběhem. Ze začátku sice můžeme cítit určitou nejistotu, která se projevovala především u ženských postav, u kterých si interpret nebyl úplně jistý jak je uchopit, postupem času se však vše rovná do správných kolejí. S postupujícím časem je tak i výkon interpreta přesvědčivější a poutavější až by se chtělo říct, že se pro roli plukovníka Michálka narodil.

Kotleta opět dokázal, že umí a rozhodně ještě nepatří do starého železa. Ba právě naopak, byť se tato postapo trilogie v mnohém od jeho běžné produkce odlišuje, nebál bych se ji označit za nejpovedenější kousek tohoto bruntálského řezníka. A je vcelku jedno jestli sáhnete po klasice v podobě knihy, nebo jestli se odvážíte zažít pořádné postapo v audiu, Kotleta vás ani v jednom případě rozhodně nezklame.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..