František Kotleta – Legie #1: Operace Thümmel

0

Už je tady zas! A ne, tentokrát není řeč o jistém pánovi z knihy Timura Vermese, ale o bruntálském řezníkovi Františku Kotletovi. Jesenický Mauglí se po půl roce vrací na scénu, aby opanoval předvánoční trh. A pomoci mu v tom mají tradiční ingredience – krvelační mimozemšťané, bezbřehé násilí, nahláškovaná akce a hrdinové, kterým půjde o záchranu lidstva. To a mnohem víc totiž slibuje úvodní díl zbrusu nové série, který nám Kotleta představuje v Operaci Thümmel…

Jestli jste posledních pár měsíců nebyli zcela odříznutí od světa a alespoň trochu vás zajímá domácí fantastika, patrně vám neušla menší mediální masáž, která se roztočila okolo nového projektu Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové. Ostatně, není se co divit. Františka Kotletu patrně netřeba představovat. Tento autor za posledních pár let zcela opanoval domácí fantastiku a prakticky každá jeho nová kniha trhá prodejní rekordy.

A ani Kristýna Sněgoňová není žádné ořezávátko. Tato nadějná autorka patří k největším talentům současné fantastiky. A tak spojení těchto dvou jmen vzbuzuje nemalá očekávání. Když k tomu připočteme fakt, že mistr Kotleta vystupuje ze své komfortní zóny a vydává se na cestu dalekým vesmírem, dostávají se fanoušci bezpochyby do varu. A vlastně k tomu mají dobrý důvod.

Po pravdě řečeno, ve většině případů slupnu nového Kotletu na jedno nadechnutí, zde jsem se však rozhodl pro trochu jiný postup. V případě úvodní knihy chystané chystané dvanáctidílné série – Legie jsem postupoval mnohem rozvážnějším tempem a nechal si celou knihu trochu projít hlavou. A výsledek? Nebudu chodit kolem horké kaše, žádné překvapení se nekoná. Tohohle Kotletu zkrátka chcete a potřebujete. Abych byl však úplně upřímný, nový Kotleta je přeci jen oproti svým předchůdcům v lecčems jiný. Pro někoho se tak může vlastně jednat o menší překvapení. To však maličko předbíhám. Pojďme se nejdříve podívat co to vlastně ta Legie je.

Na tomto místě se však musíme vypravit maličko do minulosti. Dnes už asi každý Kotletův fanoušek ví, že v začátcích své kariéry (ještě pod svým vlastním jménem) koketoval se sci-fi, když napsal povedeného Poutníka z Mohameda. Odtud pak přeskočíme do roku 2010, kdy světlo světa spatřil vcelku nevinný příběh o tom, jak Zemi napadnou mimozemšťané, kterým se do cesty postaví partička upírů. A právě zde máme základ celé Legie. Vemte science fiction z Kotletovi prvotiny a přidejte k tomu emzáky z Bratrstva krve a máte základní nástřel celé série, kterou si pro nás oba autoři přichystali.

Je zde ale jeden zásadní rozdíl. Lidstvo se tentokrát musí zcela obejít bez krvesajů, což má pouze jeden nevyhnutelný následek. Jsme v prdeli… Proti vyspělé civilizaci emzáků zkrátka nemáme šanci a jako takoví jsme odsouzeni k nevyhnutelnému otroctví ve vesmírných dolech. Pokud ale máte vážně pech, skončíte coby náplň do konzervy. A to jsme teprve na samotném začátku. Zkrátka a dobře nevypadá to s námi zrovna růžově. Ostatně, tahle budoucnost by se líbila asi jen málokomu. 

A tím se dostáváme k ději první knihy, která vychází s podtitulem Operace Thümmel. Jakkoliv je totiž celé lidstvo v řiti, jsou zde ještě členové tajných služeb, kteří se snaží o poslední zbytky odporu. Jedním z nich je i Kapitán Moravec, analytik bezpečnostní informační služby České republiky BIS. Společně s ním se ocitáme na maličké těžební planetce v hlubokém vesmíru. Přežít zde rozhodně není žádný med, pokud však chcete uspět, nezbývá vám nic jiného, než jít doslova přes mrtvoly. Obzvlášť když jste pověřeni tajným úkolem, na jehož splnění závisí celý osud lidstva. Jak už to tak ale u Kotlety bývá, když se má něco zes*at, tak se to zese*e a pořádně. Rozjet operaci Thümmel tak bude pořádná výzva se značně nejistým výsledkem…

Už prvních pár stránek vás nenechá na pochybách, že starý dobrý Kotleta je zpět. Nechybí tak přemíra násilí, ani nahláškovaní hrdinové, přesto se vcelku záhy ukáže, že se Operace Thümmel od předchozích Kotletových knih docela výrazně liší. Už v Undergroundu Kotleta ukázal, že pomalu, ale jistě dospívá a aktuální novinka toto tvrzení podtrhuje. Opět se sice pohybuje na hranici tradičního braku, tentokrát však přidává něco navíc. A není to jen tím, že jsme se konečně odpoutali od matičky Země a vydáváme se vstříc hlubokému vesmíru. Samotné postavy jsou na Kotletovi poměry o něco více propracované, což platí i o samotném prostředí a zákulisí celého příběhu.

Na Kotletu trochu netypicky se v průběhu knihy odhaluje celá řada detailů, ať už z minulosti samotných hrdinů, nebo střípků informací o samotné invazi na Zemi, potažmo samotných mimozemských rasách. Právě na těchto detailech je krásně vidět jak málo stačí a celá kniha se posune o úroveň výš. V případě Kotlety je to sice relativně jedno, jelikož jeho knihy mají tradičně vcelku vysoká hodnocení a hlavně trhají prodejní rekordy. Na druhou stranu však není špatné vidět, že se váš oblíbený autor trochu posouvá a rozhodně neusnul na vavřínech.

Zatím jsme sice na úplném začátku a tak je na nějaká větší hodnocení celé Legie ještě příliš brzy. Operace Thümmel je však opravdu povedeným začátkem série, který dává tušit, že se máme opravdu na co těšit. O tom se ostatně budeme moci přesvědčit vcelku záhy, jelikož se další přírůstek do série, tentokrát od Kristýny Sněgoňové, už chystá do prodeje. Pokud se oboum autorům podaří udržet nastavenou laťku, budou moci s Legií vyzvat na souboj i nekorunovaného krále českých space oper, cyklus Algor Jana Hlávky a Jany Vybíralové. Zde však berte všechno maličko s nadsázkou, přeci jen se obě série od sebe liší, jak jen mohou a tak se nedá předpokládat, že by si nějak přímo konkurovaly. Rozhodně je však skvělé vidět, že českým autorům space opery opravdu jdou. Dobrého čtení totiž není nikdy dost… 

FRANTIŠEK KOTLETA – OPERACE THÜMMEL
SÉRIE: LEGIE #1
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2020
STRAN: 344
ISBN: 978-80-7557-975-1

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..