František Kotleta – Hustej nářez

0

Zemi obsadili mimozemští agresoři, tzv. kartani. Invaze proběhla hladce, takže se emzáci domnívají, že mají situaci pod kontrolou. Netuší, jak hluboce se mýlí. Tahle modrá planeta má totiž už pěknou řádku staletí své vlastní pány. Jen se většinou drží v pozadí… Říkají si Bratrstvo krve – tajná organizace upírů, tvorů o dost rychlejších, silnějších a nemilosrdnějších než kterýkoliv člověk, takže zabít je není vůbec jednoduché. Pročež kartani mají velký problém, Houstone. A tak, zatímco obyčejní lidé dál prožívají své obyčejné životy, emzáci a Bratrstvo si jdou po krku. A běda tomu, kdo se jim připlete do cesty. A tak začíná šílená jízda plná krve, utrhaných končetin a mrtvých těl všeho druhu. Prostě Hustej nářez… Kotletův román je nabitý akcí a adrenalinem. Jeho děj uhání zběsilým tempem, takže hlavní hrdina skoro ani nemá čas, aby se pořádně napil (krve). Musí sebou totiž pořádně mrsknout, pokud chce stihnout všechna dobrodružství, která na něj autor nastražil.

…………………………………………………………….

Jelikož jsou u nás kromě elektronických knih na vzestupu i ty v audio podobě, je jasné, že čím dál více nakladatelství bude podléhat současnému trendu a bude vydávat svoji produkci i na kulatých plackách. Další takovou vlaštovkou je nakladatelství Epocha. No a jak jinak se pustit na toto neprozkoumané pole, než se svým dvorním řezníkem z Bruntálu. Zatímco se tedy fantom české fantastiky vrhá se svými fanoušky na Příliš dlouhou swingers párty, v Epoše si řekli, že tohle prostě nestačí, a tak přišel čas oprášit staré známé upíry a kartany a znovu prožít Hustej nářez, tentokrát v podání Richarda Fialy, jenž audio verzi této kultuvní lahůdky načetl.

HPE2a4051_Obalka_BKSám autor zůstává i po letech velkou neznámou. Kdo je František Kotleta se fanoušci asi jen tak nedozví, jistotou ovšem zůstává, že mu to píše sakra dobře. Vždyť už jeho debut (Hustej nářez) se ihned po svém vydání vyhoupl mezi naprosté bestsellery, což potvrdili i další dva díly Bratrstva krve. Jeho knihy plné násilí, akce, krve a černého humoru ve spojení s tajemnou identitou tohoto kontroverzního autora čtenáře zkrátka přitahují a zdá se, že i nadále budou.

Bratrstvo krve se již stihlo stát takřka kultem. Spojení klasických fantasy hrdinů (upíři) s mimozemskou rasou, která se jen tak mimochodem rozhodla zabrat Zemi, nabízí obrovský prostor pro fantazii a ten Kotleta využil beze zbytku. Pojďme se tedy znovu vydat po stopách Jana Bezzemka a posledních přeživších krvesajů na cestě za zničením kartanů a Bezzemkovi upíří dcery Kateřiny.

Na posluchače čeká skoro devět hodin nekončící akce, hlášek, sexu a v neposlední řadě také pořádná kopa vyhřezlých vnitřností a několik hektolitrů krve. Epocha se rozhodně nebála a svůj klenot svěřila na starost mladé krvi, která se ovšem svého úkolu zhostila více než důstojně. O zvukovou podobu a režii celé audioknihy se postaral nadaný Vojtěch Filčev. Přestože se věnuje především filmu a televizním pořadům, na samotném výsledku to není nijak znát. Posluchači dostávají skvěle odvedenou práci, takže se netřeba bát, že by do samotného poslechu zasahovaly nějaké rušivé elementy.

CD-ArtStejně jako Filčev i samotný narátor patří v tomto oboru mezi relativní novice. Richard Fiala se věnuje především divadelním prknům. Dlouhodobě spolupracuje s divadlem Letí a hostuje v Dejvickém divadle. Přestože je načtení audioknihy v mnoha ohledech odlišné od klasického herectví, ztvárnění Hustýho nářezu sedlo Fialovi dokonale. A ač nováček, rozhodně se nebál ani lehké dramatizace, díky tomu dostává samotný poslech příjemnější rovinu a posluchači tak nemusí od sebe odlišovat každou postavu. Což je rozhodně pozitivum, které uvítá nejeden zmlsaný fanoušek audioknih.

Přesto se alespoň jedna malá výtka najde i zde. A tou je naprostá absence jakéhokoliv hudebního a zvukového doprovodu. Minimálně coby předěl jednotlivých kapitol by si kniha trochu toho podkresu zasloužila. Samotná kniha je navíc rozdělena pouze do sedmi souborů, které sice vždy obsahují pouze jednu kapitolu (popřípadě část), na druhou stranu se jedná o dost dlouhé časové úseky. Což hlavně při cestách autem nebude úplně ideální, přeci jen některá autorádia začnou přehrávat stopu vždy od začátku a ne tam kde jste skončili.

Když odhlédneme od těchto dvou zaškobrtnutí, je Hustej nářez hodně zdařilé dílko, které Epoše na audioknižním poli ostudu rozhodně neudělá. Fanoušci tak mohou jedině doufat, že se nakladatelství rozhodne, co nejdříve vydat v audio podobě i následující dva díly, protože by byla rozhodně škoda, tuto sérii v audiu nedokončit.

Audiokniha vychází ve vydavatelství Epocha
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

František Kotleta (*1981) Rodák z Bruntálu, spisovatel, trestanec, podnikatel, jesenický Mauglí a řezník. Pochází z umělecké rodiny, jeho matka byla tanečnice, gymnastka a špionka, již pro neohrožené občanské a politické postoje perzekuovali natolik, že byla nucena před StB uprchnout do zahraničí. O Kotletově otci se nic neví. Podle některých indicií je jím Michail Gorbačov, kterého Kotletova matka svedla během jeho tajné návštěvy Bruntálu.
Dva roky strávil ve věznici Heřmanice, za což ale mohlo pouhé nedorozumění. Vzhledem k datu jeho narození si policie spletla nevinnou párty s ilegální oslavou narozenin Adolfa Hitlera. Při pokusu o rozehnání večírku zbil Kotleta sedm policistů do bezvědomí a jejich veliteli usekl několik prstů na ruce řeznickým sekáčkem.


wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..