Frank Miller – Sin City #6: Chlast, děvky a bouchačky

0
Šestá kniha ze série Sin City je tak trochu jiná. Nejde totiž o jeden ucelený příběh, na který jsme byli zvyklí v předchozích dílech, ale o sbírku kratších povídek. Uvidíme staré známé jako jsou Marv (Prostě takovej normální sobotní večer, Tichá noc), Dwight McCarthy (Neviňátko v červeném), duo kriminálníků Douglas Klump a Burt Shlubb (Tlusťoch a Prcek), Gail a Miho (A vítězem se stává… ), ale i nové tváře jako nájemného vraha, kterého ve filmu stvárnil Josh Harnett (Náš zákazník, náš pán) nebo Modroočka, která sice vypadá jako anděl, ale je také profesionální zabiják (Modroočka, Blbě zahnout a Špatná cesta). Sbírka povídek „Chlast, děvky a bouchačky“ je lepidlem mezi jednotlivými ucelenými příběhy ze Sin City.

…………………………………………………………….

Když v roce 1991 spatřil světlo světa první díl této legendární série, asi ani Frank Miller netušil, že se právě tímto dílkem nesmazatelně zapíše do komiksové historie. Po vlastním pojetí Daredevila, Spider-mana, nebo Batmana tak přišel s něčím naprosto jiným, neokoukaným a velmi originálním, co zaujalo fanoušky po celém světě a dalo tak vzniknout jedinečnému fenoménu jménem Sin City.

sin-city-6-chlast-devky-a-boucŠestý díl této série vycházel stejně jako ostatní kousky Franka Millera na pokračování v jednotlivých sešitech, či sbornících. Poprvé se ho čeští fanoušci dočkali v roce 2003, aby o osm let později vyšel ve druhém vydání s novým překladem a novou grafickou úpravou, která tématicky ladí k ostatním dílům. Chlast, děvky a bouchačky vybočuje z řady tím, že neobsahuje prakticky žádný delší příběh, jak jsem tomu zvyklí u ostatních kousků této série, ale jedenáct kratších povídek, které dohromady dávají dílko, který by nemělo uniknout žádnému fanouškovi Sin City.

„Prostě takovej normální sobotní večer“
„Tlusťoch a Prcek“
„Náš zákazník, náš pán“
„Tichá noc“
„A vítězem se stává…“
„Modroočko“
„Krysy“
„Tatínkova holčička“
„Blbě zahnout“
„Špatná cesta“
„Neviňátko v červeném“

b_c410-eb68f938047f137f21ad545201d8c5dbV této povídkové sbírce se znovu setkáváme se starými známými, na které jsme již mohli narazit v některém předchozím dílu. K nim autor přidává i pár postav, se kterými se ještě budeme moci setkat. I v tom je jedinečné kouzlo této série. Byť na sebe jednotlivé knihy nijak nenavazují a navíc se odehrávají na přeskáčku, například závěrečný kousek Do srdce temnoty časově pasuje mezi první a třetí díl, dávají dohromady jedinečný příběh jednotlivých hrdinů, které můžeme ve městě hříchu potkat.

Frank Miller patří mezi ty tvůrce, kteří se nemusí bát délky svých příběhů. Nezáleží na tom zda se jedná o krátké skeče nebo příběhy na celou knihu, vždy je zvládá skvěle vypointovat a dát tak čtenáři přesně to po čem touží. A tou je hutná atmosféra, která na čtenáře dýchá z každé stránky. Přesto patří tento díl mezi ty nejslabší kousky ze série a dost často se neubráníte pocitu, že ten či onen příběh jste již v Sin City nějakým způsobem prožili.

I přes tyto výtky si i tento díl rozhodně najde svou cestu ke čtenářům, kteří dychtí po dalších a dalších příbězích z tohoto města plného násilí, úplatků a hříchu. Navíc díky novému překladu a úpravě tak i šestý díl skvěle doplňuje řadu již vydaných komiksů, díky tomu bude Sin City ozdobou nejedné knihovny. Komu by to přeci jen nestačilo, Comics Centrum dává v této chvíli možnost si objednat souborné mamutí vydání, které obsahuje všechny Millerovy příběhy ze Sin City v jedné knize.

 Kniha vychází v nakladatelství Comics Centrum
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

Frank Miller je dnes asi nejznámějším comicsovým autorem na světě. Na začátku své kariéry pouze psal scénáře ke slavným comicsům jako je DAREDEVIL, SPIDER-MAN nebo X-MEN. V roce 1983 už ale začal pracovat na svém vlastním díle pro nakladatelství DC. Stala se jí futuristická vize budoucnosti – RONIN. Kniha sklidila velký úspěch a Miller na ni navázal comicsy GIVE ME LIBERTY a HARD BOILED.

Roku 1986 oblékl do nového kabátu slavného BATMANA v asi jeho nejlepším příběhu – NÁVRAT TEMNÉHO RYTÍŘE. O tom, že dějiny mohou být i zábavné (samozřejmě i krvavé) dokázal comicsem 300, který vyprávěl o boji hrstky spartských válečníků proti obrovské přesile Peršanů v bitvě u Thermopyl. Nejúspěšnější se, ale stala jeho série SIN CITY. Město plné korupce, násilí, prostituce a zločinu navíc obdařil černobílou kresbou a atmosférou noir filmů. 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..