Franck Thilliez – Syndrom E

0

ANOTACE:
Horké léto, dovolená právě začala, dvěma francouzským policistům však běhá mráz po zádech. A rozhodně není žádným příjemným osvěžením.
Lucii Henebelleové, poručici z Lille, uprostřed noci zavolá jeden z jejích přátel. Prosí ji o pomoc, protože oslepl poté, co se podíval na anonymní krátký film z padesátých let, na který náhodně natrefil v pozůstalosti fanatického sběratele filmů.
Komisař Franck Shark z Nanterre se zdvihne od svého stolu, za kterým vytváří psychologické profily vrahů, aby šel na sever Francie prozkoumat pět zmrzačených těl, které našli bagry stavební společnosti. Mrtvoly nelze identifikovat, nejenže nemají ruce, sadistický vrah jim vyloupl oči a ukradl mozky.
Vyšetřování Lucie Hebelleové a komisaře Sharka spojí záhadný „syndrom E“. Při pátrání po jeho původu, projevech a následcích se francouzští policisté dostanou do výzkumné laboratoře neuromarketingu v Belgii, setkají se tváří v tvář s káhirskou chudobou a touhou žít co nejdůstojněji, jakož i s temnou minulostí kanadského sociálního systému

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Když na konci roku 2016 přišlo nakladatelství XYZ s knihou Syndrom E, francouzského bestselleristy Francka Thillieze, vzbudilo to u fanoušků krimi žánru vcelku slušný zájem. Než se však dočkáme dalšího případného pokračování, můžeme si čekání zpříjemnit rekapitulací Syndromu E. Ten se totiž s ročním zpožděním dočkal i své audioknižní podoby v podání Jiřího Žáka.

Autor ve svém románu přestavuje atraktivní vyšetřovatelskou dvojici Lucii Henebellovou a Francka Sharka, kolem které se točí celá kniha a v podstatě i nyní šestidílná série Francka Thillieze. Syndrom E je sice až třetí knihou série, naštěstí obsahuje uzavřený případ a kromě pár odkazů na minulost hlavních hrdinů, tak nic nebrání samotnému čtení. Je sice možná škoda, že nakladatel nezačal vydávat Thilliezovy knihy chronologicky, na druhou stranu je však pochopitelné, že se čtenáře snaží nalákat na to nejlepší. A tam se Syndrom E po dočtení bezpochyby zařadí, nezbývá než doufat, že autor nevystřílel veškerou munici právě v tomto románu.

Dvojici francouzských policistů v ní čeká opravdu zapeklitý případ, který prověří veškeré jejich schopnosti. Lucii Henebelleové, poručici z Lille, uprostřed noci zavolá jeden z jejích přátel. Tvrdí, že oslepl poté, co se podíval na jeden starý “amatérský” film z padesátých let. Může mít tajemný snímek vůbec takovou moc? A i kdyby ne, odkud vůbec pochází a co znamenají bizarní obrazy na něm zachycené…

O dvě stě kilometrů dál na jih čeká na komisaře Sharka setkání s pěticí zmrzačených mrtvol, které našli bagry stavební společnosti. Těla nelze identifikovat, sadistický vrah jim jim uřezal ruce, vyloupl oči a ukradl mozky. Z jakého důvodu, jedná se snad o úchylku psychicky narušeného jedince, nebo naopak o účelovou vraždu, za kterou stojí profesionálové? Ať už je odpověď jakákoliv, na francouzskou policii čekají skutečně horké chvilky.

Thilliez v Syndromu E své čtenáře rozhodně nijak nešetří. První čeho si čtenáři bezesporu všimnou je neotřelé téma, které se jednak dotýká historie a techniky kinematografie a v neposlední řadě také lidskou psychikou a možností její manipulace. Ani s krví a násilím si autor nijak neláme hlavu a směle se tak může měřit se svými skandinávskými kolegy, kteří jsou explicitním násilím pověstní. Naštěstí však kniha na násilí nestojí a ani zde není použito bezúčelně, či ve smyslu za každou cenu šokovat.

Stejně jako v případě dalšího francouzského autora Bernarda Miniera se i o načtení Syndromu E postaral překladatel a zároveň interpret knihy Jiří Žák. Pokud jste tedy již měli možnost se do některé z Minierových knihy zaposlouchat, nebude pro vás ani Syndrom E přílišným překvapením. Jiří Žák má svůj nezaměnitelný styl, jenž na jednu stranu nemusí vyhovovat úplně všem posluchačům, na druhou stranu bezpochyby potěší všechny zastánce klasické četby bez výraznějších výkyvů v interpretaci.

Na Žákovo podání je tak potřeba si trochu zvyknout a hlavně dbát při poslechu zvýšenou pozornost na to, co se právě děje. Na druhou stranu je v jeho projevu znát i určitý progres oproti prvním knihám, které načítal. Získané zkušenosti se tak příznivě projevují na celém vyznění audioknihy. Je však stále na samotných posluchačích, jaký styl načtení preferují. Zda tíhnou více k dramatizovanému načtení, nebo jako v tomto případě k úspornějšímu pojetí.

Samozřejmě nechybí ani nezbytný hudební doprovod, jenž odděluje jednotlivé kapitoly, čímž dopomáhá k lepší orientaci v nahrávce, a jednak dokresluje celkovou atmosféru audioknihy. Doprovod na této nahrávce evokuje především ve svém počátku, staré filmy z třicátých, či čtyřicátých let, jenž evokují poklidnější tempo vyprávění. Ne vždy však plně souzní s obsahem příběhu. Naštěstí je zde více hudebních variací a tak celkový soundtrack nevyznívá přehnaně monotónně a nezajímavě.

Syndom E je bezpochyby zajímavý po mnoha stránkách a svou popularitu si bezpochyby zaslouží. V mnoha ohledech navíc překračuje běžné hranice žánru a dává nahlédnout i do temných zákoutí lidské mysli. Franck Thilliez tak má rozhodně co svým fanouškům nabídnout a je dobře, že se jeho kniha dočkala i audioknižní verze. Díky tomu je jen a jen na čtenářích/posluchačích, po které verzi nakonec sáhnou a která jim umožní si naplno vychutnat celý příběh. Jiří Žák coby interpret rozhodně nezklamal, a i když patrně neuspokojí všechny fanoušky mluveného slova, své příznivce si bezpochyby najde.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.