Franck Thilliez – Syndrom E

0

ANOTACE:
Horké léto, dovolená právě začala, dvěma francouzským policistům však běhá mráz po zádech. A rozhodně není žádným příjemným osvěžením.
Lucii Henebelleové, poručici z Lille, uprostřed noci zavolá jeden z jejích přátel. Prosí ji o pomoc, protože oslepl poté, co se podíval na anonymní krátký film z padesátých let, na který náhodně natrefil v pozůstalosti fanatického sběratele filmů.
Komisař Franck Shark z Nanterre se zdvihne od svého stolu, za kterým vytváří psychologické profily vrahů, aby šel na sever Francie prozkoumat pět zmrzačených těl, které našli bagry stavební společnosti. Mrtvoly nelze identifikovat, nejenže nemají ruce, sadistický vrah jim vyloupl oči a ukradl mozky.
Vyšetřování Lucie Hebelleové a komisaře Sharka spojí záhadný „syndrom E“. Při pátrání po jeho původu, projevech a následcích se francouzští policisté dostanou do výzkumné laboratoře neuromarketingu v Belgii, setkají se tváří v tvář s káhirskou chudobou a touhou žít co nejdůstojněji, jakož i s temnou minulostí kanadského sociálního systému

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Kriminální žánr se v posledních letech těší neutuchajícímu zájmu čtenářů. Vedle tradičně silné enklávy skandinávských detektivek, se však u nás začínají prosazovat i autoři z ostatních koutů Evropy. Vedle tradičně silné Británie se u nás začíná více dařit i francouzským spisovatelům. A právě nakladatelství XYZ, jenž českým čtenářům představilo Bernarda Miniera, nyní přichází s dalším francouzským bestselleristou. A to rovnou tím nejčtenějším – Franckem Thilliezem.

big_syndrom-e-r4q-315360Ačkoliv se Thilliez vydal na spisovatelskou dráhu teprve v roce 2003, již patří mezi zavedené autory, kterým se podařilo zabodovat i za hranicemi rodné země. Velkého ohlasu, se především ve Francii, dočkal jeho román Pokoj mrtvých, jenž byl v roce 2007 i zfilmován. Většího mezinárodního úspěchu se však Thilliez dočkal až s románem Syndrom E, který se nyní díky nakladatelství XYZ dostává i na pulty českých knihkupců.

Autor ve svém románu přestavuje atraktivní vyšetřovatelskou dvojici Lucii Henebellovou a Francka Sharka, kolem které se točí celá kniha a v podstatě i nyní šestidílná série Francka Thillieze. Syndrom E je sice až třetí knihou série, naštěstí obsahuje uzavřený případ a kromě pár odkazů na minulost hlavních hrdinů, tak nic nebrání samotnému čtení. Je sice možná škoda, že nakladatel nezačal vydávat Thilliezovy knihy chronologicky, na druhou stranu je však pochopitelné, že se čtenáře snaží nalákat na to nejlepší. A tam se Syndrom E po dočtení bezpochyby zařadí, nezbývá než doufat, že autor nevystřílel veškerou munici právě v tomto románu. To však již maličko předbíháme, pojďme se věnovat aktuální novince…

franck-thilliezDvojici francouzských policistů v ní čeká opravdu zapeklitý případ, který prověří veškeré jejich schopnosti. Lucii Henebelleové, poručici z Lille, uprostřed noci zavolá jeden z jejích přátel. Tvrdí, že oslepl poté, co se podíval na jeden starý “amatérský” film z padesátých let. Může mít tajemný snímek vůbec takovou moc? A i kdyby ne, odkud vůbec pochází a co znamenají bizarní obrazy na něm zachycené…

O dvě stě kilometrů dál na jih čeká na komisaře Sharka setkání s pěticí zmrzačených mrtvol, které našli bagry stavební společnosti. Těla nelze identifikovat, sadistický vrah jim jim uřezal ruce, vyloupl oči a ukradl mozky. Z jakého důvodu, jedná se snad o úchylku psychicky narušeného jedince, nebo naopak o účelovou vraždu, za kterou stojí profesionálové? Ať už je odpověď jakákoliv, na francouzskou policii čekají skutečně horké chvilky.

Thilliez v Syndromu E své čtenáře rozhodně nijak nešetří. První čeho si čtenáři bezesporu všimnou je neotřelé téma, které se jednak dotýká historie a techniky kinematografie a v neposlední řadě také lidskou psychikou a možností její manipulace. Ani s krví a násilím si autor nijak neláme hlavu a směle se tak může měřit se svými skandinávskými kolegy, kteří jsou explicitním násilím pověstní. Naštěstí však kniha na násilí nestojí a ani zde není použito bezúčelně, či ve smyslu za každou cenu šokovat.

bm_6217_953243Autor neopomněl ani rozmanité prostředí. Ve své knize se tak neomezuje pouze na kulisy Francie, ale společně s vyšetřovateli navštívíme i Egypt či kanadský Quebec. Díky tomu získává celá kniha na atraktivitě, což společně se zajímavým příběhem napomáhá celkové čtivosti tohoto románu.

Samostatnou kapitolou jsou pak hlavní postavy v podobě Lucie Henebelleové a Francka Sharka. Lucie je prototypem moderní ženy, která se jednak snaží obstarat rodinu v podobě svých malých dětí a jednak si zajistit úspěšnou kariéru u policie a jak to tak bývá ne vše se úplně daří. Mnohem zajímavější postavou je pak komisař Shark, jenž trpí schizofrenií a je sužován mnoha traumaty minulosti. Když pomineme fakt, na kolik je pravděpodobné, že by policie zaměstnávala schizofrenika, je právě toto komisařovo “postižení” určitým lákadlem a je bezpochyby zajímavé sledovat, jak se s ním Shark během vyšetřování popasuje.

Samozřejmě ani Syndrom E není úplně bez chybky. Kromě již zmíněného schizofrenika zaměstnaného u policie, zde najdeme pár podezřelých náhod, kterými si autor pomáhá a posouvá děj kupředu, či naopak pár nezodpovězených otázek. Ve své podstatě se však nejedná o nic podstatného, co by nějak narušovalo celkový dojem z knihy, či dokonce bránilo ve čtení.

Syndom E si svou popularitu bezpochyby zaslouží. V mnoha ohledech navíc překračuje běžné hranice žánru a dává nahlédnout i do temných zákoutí lidské mysli. Franck Thilliez navíc přivedl na scénu nového originálního vyšetřovatele, který se vám zaryje pod kůži a nic si nezadá ani s největšími esy tohoto žánru. Po dočtení tak nezbývá než doufat, že se v nakladatelství XYZ rozhodnou ve vydávání této série pokračovat, jelikož Franck Thilliez má rozhodně co nabídnout.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply