Flann O´Brien – Třetí strážník

0

Třetí strážník je považován za jedno z nejlepších děl významného irského spisovatele Flanna O´Briena (1911 – 1966), vrstevníka Samuela Becketta. Autor bývá považován za klasika humoristického románu, který dokonale využívá bystrého sluchu pro typickou řeč Dubliňanů. I když se čtenář vždy výtečně baví, jsou jeho díla také plná formálních a jazykových experimentů a zdaleka nezůstávají jen sledem komických scén. V tomto románu se nejvíc dostává na povrch zoufalá vize chaotického světa plného násilí, v němž se člověk pohybuje ve věčném kruhu a nemá se o co opřít. Bezejmenný vypravěč zavraždí starého lakomce Matherse, aby získal peníze na vydání definitivního komentáře k dílu neobyčejného „fyzika, balistika, filosofa a psychologa“ de Selbyho. Zanedlouho po svém činu se ocitá v bizarním a zcela nepochopitelném světě, kde ho čekají mnohá překvapení, ale především tři strážníci, kteří tento podivný svět střeží a řídí. Neplatí zde žádná ověřená vysvětlení přírodních jevů, smysly vypravěče šálí a paměť mu vypovídá službu. Vypravěč tímto světem-nesvětem poněkud nedobrovolně putuje a na konci této pouti ho čeká zasloužený cíl.

…………………………………………………………….

Knihy, které jsou nějakým způsobem zvláštní, dopadnou většinou jen dvěma způsoby. Buď je čtenáři vynáší do nebes a nebo jsou nemilosrdně odsouzeni k zapomnění. Třetí strážník nespadá ani do jedné skupiny. Přestože je to kniha více než neobvyklá, tak nějak proplouvá v pozadí daleko známějších kousků a i tak se na ní nezapomíná. Toto zásadní dílo irského modernismu se navíc dočkalo v Čechách již druhého vydání. Pojďme tak nahlédnout do příběhu, který je všechno jen ne normální.

coverFlann O´Brien patřil mezi autory, kteří patřičného uznání a slávy za svého života nedošli. Přestože jeho dílo zůstalo dlouhou dobu v pozadí jeho známějších současníků, dnes jej řadíme mezi nejvýznamnější irské autory a mezi klíčové postavy irského modernismu. Navíc pro Třetího strážníka během svého života nenašel ani vydavatele, údajně pro přílišnou fantastičnost. Poprvé tak tato kniha vyšla až v roce 1967, po autorově smrti. Dnes je právě toto dílo považováno za jeho nejvýznamnější a nejzdařilejší román. Díky nakladatelství Argo se tak mohou do tohoto jedinečného díla ponořit opět i čeští čtenáři.

Autor čtenářům předkládá opravdu prapodivný příběh a i když se to ze začátku nezdá, čeká na nás jízda plná podivností a neuvěřitelných situací, nad kterými občas zůstává rozum stát. Bezejmenný vypravěč se ocitá shodou několika zvláštních okolností v situaci, kdy může opravdu velmi zbohatnout a splnit si tak svůj dlouholetý sen – vydat knihu. Má to ovšem jeden malý háček. A tím je vražda, kterou musí spáchat. Jenže když jsou peníze potřeba nedá se nic dělat. Po tomto činu se zdá vše naprosto normální, jenže již tehdy se začínají nezadržitelně roztáčet ozubená kola a ocitáme se ve světě, kde nic na první pohled nedává smysl.

Bezejmenný hrdina a vrah se tak ocitá v bizarním světě, kde na něj čekají na každém kroku mnohá překvapení. Tento podivný svět střeží a řídí tři svérázní strážníci, kteří svým vyprávěním a otázkami jednomu na klidu moc nepřidají. Mimochodem víte, že se z vás může svým způsobem stát kolo? A vězte, že o kolech zde uslyšíte opravdu hodně, jelikož toto téma se line celou knihou a dodává jí na originálnosti a podivnosti zároveň.

3pV knize má také nezanedbatelnou úlohu všestranný filozof a myslitel de Selby, jehož poučky a moudra provází čtenáře celou knihu. I v tomto případě tkví obrovské absurdno, vždyť jak často se stává, že samotné poznámky pod čarou vytlačí samotný příběh na umrněných pár řádků na stránce a samy zabírají zbytek? Na druhou stranu je pravda, že O´Brien má zmíněného filozofa vymyšleného do nejmenších detailů, s trochou nadsázky je de Selby irským Járou Cimrmanem. Ostatně některé jeho myšlenky jsou vyloženě cimrmanovské a komu tento styl humoru sedí bude vrnět blahem.

Samotná kniha spadá do moderního umění a nutno říct, že se jedná o označení více než výstižné. Ne jednou se při čtení přistihnete ve stavu jako byste hleděli na Picassovy obrazy, které také nedávají občas absolutně žádný smysl. Kromě toho je příběh protkaný velmi osobitým humorem, který spolu s celkovým absurdnem a velmi originálním formátem, nemusí sednout úplně každému čtenáři. Což je rozhodně škoda, protože pak vám zbude jen velmi zmatečný příběh, plný bizarních scén a prapodivných dovětků.

Třetí strážník je rozhodně jedinečná kniha, která si zaslouží pozornost a po právu patří mezi nejvýznamnější irská díla. Na druhou stranu se jedná o knihu tak osobitou a originální, že okruh jejích čtenářů bude značně omezen. Přesto i tito čtenáři se v dnešní uspěchané době najdou, a tak je jedině dobře, že se nakladatelství Argo rozhodlo po čtrnácti letech vydat tento příběh plný kol a koleček znovu.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Argo
Citát z knihy použit z recenze na arara.cz
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdFlann O´Brien – Vlastním jménem Brian O’Nolan. Irský prozaik a dramatik. Vystudoval starou irštinu na univerzitě v Dublinu, poté pracoval jako státní úředník. V letech 1940–66 vycházel v ‚Irish Times‘ jeho pravidelný anglicky i irsky psaný sloupek ‚Cruiskeen Lawn‘, v němž se zabýval rozličnými tématy od kritiky oficiálního postupu při obrozování irského jazyka po aktuální dublinské spory. Tento sloupek psal pod pseudonymem Myles na gCopaleen, pod nímž v roce 1941 vyšla i kniha An Béal Bocht, první irsky psaný humoristický román. Širší zájem o jeho dílo přišel až posmrtně, v současnosti však už má pevné místo v trojici velkých irských experimentátorů po boku Joyce a Becketta.
  

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..