Festival Výpravy Seveřanů představí putování severských cestovatelů v literatuře i filmu

0

Filmově-literární festival Výpravy Seveřanů, který pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Českým centrem Praha, Městskou knihovnou v Praze, kiny Evald a Ponrepo, představí nejslavnější výpravy a putování severských národů. Diváci a posluchači mohou v rámci dvoutýdenní přehlídky, která se uskuteční od 6. do 15. září, navštívit promítání čtveřice filmů, přednášku i čtení z cestopisů. „Lidé jsou většinou zvyklí na cestovatelské besedy Čechů o severských zemích, tentokrát ale chceme naopak ukázat, kam se vydávali severští dobrodruzi,“ říká Eliška Zoubková ze Skandinávského domu.

kontikiThorem Heyerdahlem vyrazí návštěvníci v moderní filmové adaptaci Kon-Tiki na balsovém voru  přes Tichý oceán, zaposlouchají se do strhujících deníků Fridtjofa Nansena z cesty na lodi Fram na severní točnu, s Roaldem Amundsenem v podání Seana Conneryho budou v slavném snímku Červený stan zachraňovat trosečníky vzduchoplavecké polární expedice Umberta Nobileho. O životě norského dobyvatele jižního pólu se dozvědí v dokumentárním snímku Ledové srdce obsahujícím u nás prakticky neznámý archivní materiál. Přehlídku adaptací skutečných příběhů doplní historické psychologické drama Nula stupňů Kelvina o životu nebezpečném přezimování v nehostinných grónských pustinách se Stellanem Skarsgårdem v jedné z hlavních rolí. O grónských cestách badatele, antropologa a spisovatele Knuda Rasmussena pak bude přednášet diplomat a překladatel Zdeněk Lyčka.

Ozvěny Výprav Seveřanů uspořádá Skandinávský dům v říjnu také v Brně.

Více informací naleznete na http://www.skandinavskydum.cz/2016/vypravy-severanu/.

Program festivalu:

 1. 9. 19:00 Film: Kon-Tiki (kino Evald), vstupné 110 Kč
  7. 9. 19:00 Film: Ledové srdce (kino Evald), vstupné 110 Kč
  8. 9. 18:00 Přednáška: Arktické výpravy Knuda Rasmussena (České centrum Praha)
  13. 9. 19:00 Film: Nula stupňů Kelvina (kino Evald), vstupné 110 Kč
  14. 9. 18:00 Na severní točnu – čtení z deníků F. Nansena (Městská knihovna v Praze, klubovna), vstupné 40 Kč
  15. 9. 19:30 Film: Červený stan (kino Ponrepo), vstupné 80 Kč

VýpravySeveřanů

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply