Festival Dny Severu rozezní hlasy menšin

0

Skandinávský dům pořádá ve spolupráci s partnery 6. ročník Dny Severu, který proběhne od 18. do 27. listopadu 2015. Letošním tématem jsou Hlasy menšin. „Chceme přiblížit nejrůznější podoby menšin a minoritních hlasů v severských zemích a s návštěvníky i hosty Dnů Severu se společně zamyslet, jak bychom se mohli severským přístupem inspirovat u nás,“ říká předseda Skandinávského domu Michal Švec.

Hosty festivalu Dny Severu budou norský spisovatel Tore Renberg, autor knih Muž, který miloval Yngveho, a Tak zítra a finsko-švédská spisovatelka a novinářka Johanna Holmströmová, která napsala román Asfaltoví andělé. S oběma autory se bude konat tradiční, oblíbená beseda a také autogramiáda. Dny Severu dále nabídnou dvě navýsost aktuální debaty se zajímavými hosty, a to debatu o životě Seveřanů v Česku a Čechů na Severu a diskuzi o severském feminismu v kultuře.

Hlasy menšin zazní i na filmovém plátně v kině Evald: na programu je dokument Statečná srdce o norské politicky angažované mládeži a pozadí Breivikova masakru v roce 2011, podle skutečných událostí natočené dánské drama Experiment o násilné převýchově grónských dětí v 50. letech v Dánsku, finskou tragikomedii Trochu úcty, které ztvárňuje integraci mentálně postižených do běžného života, a islandský snímek Africa United, vtipný sportovní dokument o islandském fotbalovém týmu s africkými hráči.

Program naleznete níže a také na www.skandinavskydum.cz/2015/dny-severu-2015.

Dny_Severu_2015_1600x320

PROGRAM DNŮ SEVERU 2015

Tore_RenbergDEBATA: Role feminismu v severské kultuře
Středa 18. 11. 19:00, Studentský klub Celetná (Celetná 19, Praha 1), vstup dobrovolný
Hosty jsou redaktorka týdeníku Respekt Silvie Lauder, ředitelka organizace Fórum 50% Jana Smiggels Kavková a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Lucia Zachariášová. Debatu uvede velvyslankyně Švédska Annika Jagander.

DEBATA: Češi na Severu, Seveřané v Česku
Pondělí 23. 11. 19:00, Studentský klub Celetná (Celetná 19, Praha 1), vstup dobrovolný
Na to, jak se žije Seveřanům v Česku a Čechům na Severu, odpoví norský novinář Terje Englund, finskošvédská umělkyně Susanne Kass, švédský chemik Aron Leonhardt a inženýr Ivan Jonáš, který emigroval do Švédska.
Moderuje Ema Stašová.

stažený souborAUTOGRAMIÁDA SPISOVATELŮ: Tore Renberg, Johana Holmströmová
Středa 25. 11. 17:00, Knihkupectví Kosmas (Sokolovská 17, Praha 3)

BESEDA SE SPISOVATELI: Tore Renberg, Johana Holmströmová
Čtvrtek 26. 11. 19:00, Studio Paměť (Soukenická 29, Praha 1), vstup volný
Beseda se spisovateli Torem Renbergem (Norsko) a Johannou Holmströmovou (švédské Finsko). Řeč bude o dílech přeložených do češtiny: od Renberga jde o vtipný román o objevování homosexuální identity Muž, který miloval Yngveho, a napínavou knihu Tak zítra, od Holmströmové vyšel česky román o přistěhovalcích v Helsinkách Asfaltoví andělé.
Besedu moderuje překladatelka Katka Krištůfková. Tlumočeno do češtiny.

til-ungdommenFILMOVÉ PROJEKCE v kině Evald (Národní 28, Praha 1), vstup: 110 Kč
Čtvrtek 19. 11. 19:00 Africa United (Island, 2005)
Sportovní dokument režiséra Ólafa de Fleur Jóhanessona o fotbalovém týmu s africkými hráči získal cenu Edda za nejlepší islandský dokumentární film roku.

Pátek 20. 11. 19:00 Experiment (Dánsko, 2010)
Drama režisérky Louise Friedbergové zachycuje převýchovu grónských dětí v 50. letech dle skutečné události. Jako první film dánské kinematografie se zabývá temnou koloniální historií Grónska.

Úterý 24. 11. 19:00 Statečná srdce (Norsko, 2012)
Režisérka Kari Anne Moe sledovala osudy čtyř studentů, zástupců odlišných politických stran, kteří se rozhodli kandidovat ve studentských volbách. Do příběhů však uprostřed léta 2011 vstoupí Breivikův masakr na ostrově Utøya.

Pátek 27. 11. 19:00 Zasloužím si respekt (Finsko, 2010)
Tragikomedii o integraci mentálně postižených do běžného života natočil režisér Pekka Karjalainen. Hudební složku zajistila populární punková kapela Pertti Kurikan Nimipäivät, známá také z hudebního dokumentu Punkový syndrom.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply