Fanzóna – fotbalová kvízová hra

0

Na kvízové hry sice spousta ostřílených hráčů deskových her kouká tak trochu mezi prsty, rozhodně však mají na trhu své místo a patří k oblíbeným kouskům, které uvítají i naprostí laici. Toto portfolio nyní rozšiřuje Fanzóna od společnosti Blackfire, která jak už název napovídá, cílí především na sportovní a fotbalové fanoušky.

Asi nebudu daleko od pravdy když řeknu, že Fanzóna může v mnohých evokovat dojem, že mají před sebou pouhou hračku pro malé děti. Na rovinu, právě na těchto případech je krásně vidět, proč jsou podobné kousky cílem posměchu ostřílených deskovkářů. Na druhou stranu je však potřeba říct, že tato hra míří na úplně jinou cílovku a pro ní bude fungovat opravdu skvěle.  Když navíc necháme design a vzhled stranou, rázem zjistíme, že tato “plastová věžička” vlastně skvěle funguje. Ano, celé tohle udělátko na vás bude neustále mluvit a vydávat nějaké zvuky, ale za tímto rádoby “cirkusovým zevnějškem” se ukrývá jednoduchá a skvěle fungující hra postavená na formátu PRAVDA nebo LEŽ.

Plastová věžička je navíc v podstatě to jediné co v balení najdete. Nic víc není potřeba, stačí zapnout a poslouchat. Veškeré zvuky zde totiž rozhodně nejsou samoúčelné, nebo jen pro navození správné fotbalové atmosféry. Fanzóna se totiž dočkala kompletní české lokalizace. A co to v případě této hry znamená? 

Fotbaloví fanoušci se v případě této kvízové hry mohou těšit na hlas Petra Svěceného, který nás bude doprovázet napříč celou Fanzónou. Tento oblíbený moderátor a komentátor fotbalových zápasů vás tak provede nejen přípravou hry, ale následně vás zahrne otázkami z fotbalového prostředí a jako bonus přidá i pár klasických fotbalových hlášek. Ty společně se zvukovou kulisou hru příjemným způsobem oživí a přidají Fanzóně na patřičné atmosféře.

Samotná Fanzóna má, stejně jako ostatní hry tohoto typu, naprosto triviální pravidla, avšak díky zvukovému přednesu Petra Svěceného je vše ještě jednodušší. Díky tomu si opravdu vystačíte jen s hrací “věží”, nic víc není potřeba. Stačí hru pustit, zvolit obtížnost, vybrat si příslušná tlačítka pro hráče a můžete se směle pustit do hry. Ta samozřejmě vsází na jednoduchost. Vaším úkolem je po hvízdnutí se přihlásit jako první, odpovědět Ano, nebo Ne a získat, nebo ztratit body. Toť vše Jedna partie zabere něco kolem 20 minut a hra je určena maximálně pro pět hráčů. Vítězí ten, kterému se jako prvnímu podaří nashromáždit dvacet bodů. Na jedné straně tak rozhoduje rychlost s jakou se přihlásíte a zároveň i vaše znalosti z fotbalového světa.

Tímto se dostáváme k samotné obtížnosti hry. Přepínač na spodní straně věže vám nabízí dvě možnosti od sedmi let a od čtrnácti. Zde si však dovolím maličko zapolemizovat nad doporučeným věkem. Nejsem si úplně jistý s věkovým doporučením 7+ I při zvolení lehčí obtížnosti mohou být totiž některé otázky maličko na hraně. Je tedy opravdu potřeba znát velice dobře fotbalové prostředí, se všedními znalostmi zde pravděpodobně moc neuspějete. Ano, hra se dá hrát i tak, avšak pak už to není o znalostech, jako spíše o tipování. Některé otázky vám tak dokáží i na lehčí obtížnost pořádně potrápit závity. Když k tomu přidáme i časový limit, ve kterém musíte odpovědět, “nervíčky” se zaručeně dostaví.

Pro malé nadšené fotbalisty bych byl osobně s pořízením této hry maličko opatrný, některé otázky jsou i na lehčí obtížnost opravdu těžké a mohou potrápit i ostřílené harcovníky. Co je však potřeba ocenit je jednak počet otázek, se kterými se zde budete setkávat. Těch je zde na 500, díky čemuž hned nehrozí, že se vám začnou otázky během dvou tří her opakovat.

Dalším vítaným zpestřením je pak množství okruhů otázek, se kterými se zde setkáme. Nechybí samozřejmě otázky mířené na Evropské poháry, Mistrovství světa, slavné hráče, či zábavná fakta. Specialitkou, kterou si pro české fanoušky připravil Blackfire jsou pak otázky mířené na naší ligu. To bezpochyby potěší nejednoho zapáleného fanouška a dodává Fanzóně další plusové body.

Na straně druhé je ale pravda, že vám Fanzóna pravděpodobně nikdy nedodá takový zážitek, jako nějaká velká tradiční deskovka. To ale ostatně není ani její záměr. Fanzóna míří zcela jinam. Navíc vzhledem k svému fotbalovému zaměření i na specifický okruh hráčů. S manželkou si tak doma Fanzónu pravděpodobně jen tak nezahrajete (čest výjimkám),  u piva s kamarády od fotbalu však může fungovat více než dobře. Fanzóna tak má velkou šanci zaujmout, zda jí však dají fotbaloví nadšenci šanci ukáže až čas…FANZÓNA
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-5
VĚK: 7 LET
HERNÍ DOBA: 20 MINUT

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..