Fan Vavřincová – Taková normální rodinka

0
ANOTACE:
Navzdory názvu nejsou Hanákovi až tak normální. Babička píše detektivky, které nikdo nikdy nevydal, její dcera Cilka neustále zpívá, manžel Oldřich se nevěnuje ničemu jinému než svým želvičkám a myšičkám. Starší dcera Pavla všude možně cvičí jógu a se stoickým klidem snáší darebáctví svých dvojčat a podivínství svého manžela Petra, který jen jí, spí a čte noviny. A do této rodiny se chystá její mladší sestra Kateřina přivést svého nastávajícího Zdeňka… Samozřejmě se obává, že Zdeněk se drobných výstředností jejích blízkých zalekne natolik, že od ní uteče, a celou rodinu tedy přesvědčí, aby předstírala starosvětsky spořádaný život…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Taková normální rodinka, při tomto slovním spojení automaticky naskočí starší generaci stejnojmenný televizní seriál, jenž se dočkal v roce 1991 i své knižní verze. Nyní, o více než 25 let později přišel čas na nové vydání, které doprovází i audioknižní verze v podání Terezy Bebarové. Má však i po všech těch letech tato ztřeštěná rodinka stále co nabídnout, nebo se bude jednat jen o milou vzpomínku pro pamětníky?

Asi by se slušelo začít pěkně popořadě, a to v našem případě trochu netypicky televizním seriálem. Ten vtrhl na televizní obrazovky již v roce 1971 a takřka okamžitě si získal srdce všech diváků. Všední i nevšední situace ze života rozvětvené rodiny, v níž představitelé čtyř generací žijí pod jednou střechou jsou dnes již legendární a velká skupina fanoušků se k tomuto seriálu stále ráda vrací.

Za samotným scénářem seriálu stála Fan Vavřincová, která jej o řadu let později přenesla i na stránky knihy. Jak už jste možná pochopili, kniha vznikla dodatečně, právě na scénáře, z velké části je tak doslovným přepisem seriálu. Pokud tedy znáte tento legendární seriál jako své boty, knižní verze vás tedy rozhodně nikterak nepřekvapí.

Opět se tak máme možnost setkat s rodinou Hanákových, kteří jsou navzdory názvu vše jiné, jen ne úplně normální rodinkou. Babička si o sobě myslí, že je druhou Agathou Christie, a to i přesto, že jí nikdo nic ještě nevydal. Její dcera Cilka má zálibu v operním zpěvu. Jejího manžela pro změnu zajímají jen jeho želvičky a myšičky. Starší dcera Pavla pro změnu propadla józe, díky které se dokáže přenést přes veškeré nezbednosti svých dvojčat a podivínství svého manžela Petra, který jen jí, spí a čte noviny. A pak je tu Kateřina mladší Pavlina sestra, která se právě chystá do rodiny přivést svého nastávajícího Zdeňka. Již v úvodu vám bude jasné, že to nebude jen tak. Tahle rodinka je zkrátka pořádně potrhlá, takže o komické situace nebude nouze.

O kvalitách tohoto dílka pravděpodobně netřeba dlouze spekulovat. Fan Vavřincová vytvořila báječnou knihu, která zahřeje u srdce každého, kdo zatouží odpoutat se na chvíli od běžných starostí a nechat se unášet ztřeštěnými situacemi této “normální” rodinky. Kouzlo tohoto díla tkví mimo jiné v tom, že se v něm řada z nás najde. Ano, situace ve kterých se hrdinové ocitají jsou na první pohled bláznivé, ale ruku na srdce, kdo z nás si občas neprošel něčím podobným. Díky tomu má tato kniha jedinečné kouzlo, je ztřeštěná, usměvavá, zároveň však snadno uvěřitelná a civilní.

Je tedy více než jasné, že audioknižní verze to u fanoušků nebude mít vůbec snadné. Nakladatelství XYZ se však podařilo najít ideálního interpreta pro tuto knihu. Stala se jím ostřílená Tereza Bebarová, která excelovala již v dlouhé řadě audioknih, namátkou můžeme zmínit například Postřižiny, nebo Dívku ve vlaku. Nabyté zkušenosti tak dokázala přetavit do velice procítěného výkonu, kterým tuto nahrávku obdařila.

Zbytečně nepřehrává a nesnaží se být přehnaně rozverná, či vtipná. Bebarové se podařilo perfektně vystihnout všechny postavy, které jsou v jejím podání snadno rozlišitelné a mají charakteristické vlastnosti. Díky tomu čeká na posluchače více než 14 hodin skutečně příjemného poslechu, během kterého nebudete litovat ani jedné strávené minuty u této audioknihy.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak rozverný soundtrack, jenž celou nahrávku doprovází. Ten se nese v odlehčených tónech a perfektně vystihuje celkovou atmosféru celé knihy. Zároveň však na sebe nestrhává zbytečnou pozornost a je tak pouze příjemným oživením mezi jednotlivými kapitolami.


Taková normální rodinka Fan Vavřincové je dnes již legendou, která i přes svůj věk stále nic neztratila ze svého lesku. Je tedy jen dobře, že na ni nakladatelé ani po letech nezapomněli a tento “klenot” stále opečovávají. Audiokniha v podání Terezy Bebarové je více než důstojnou alternativou, ke klasickému televiznímu seriálu, či knižní předloze a fanoušky rozhodně nezklame. Ba právě naopak, myslím, že nebudu daleko od pravdy, když Takovou normální rodinku označím za nejlepší audioknihu (po všech stránkách), kterou nám nakladatelství XYZ zatím přineslo.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..