Fallout: Nová Kalifornie (rozšíření)

0

Léto je ve většině případů především časem odpočinku a pohody. Ve společnosti Blackfire však ani v těchto prázdninových měsících nezaháleli a přinesli nám vskutku pořádnou porci novinek. Jednou z nich bylo i očekávané rozšíření pro deskoherní Fallout. Připravte si nezbytnou výbavu do pustiny Nová Kalifornie čeká…

Je tomu již rok, co jsme se mohli poprvé vypravit do fascinujícího světa Falloutu i v jeho deskoherní variantě. Hra Andrewa Fischera a Nathana Hajeka vzbudila ve své době vcelku nemalý rozruch. Atmosférická hra se zajímavými mechanismy bezpochyby dokázala zaujmout, přesto se jí však nevyhnuly nějaké ty chybky, které některým hráčům maličko kazily celkový dojem. Napravit se jej bude snažit aktuální rozšíření, které přináší do původní hry celou řadu zajímavých vylepšení.

Novou Kalifornii si nevzalo do parády původní autorské duo, jak by asi většina z nás očekávala, ale v FFG ji svěřili na hraní Bradu Andresovi a Daneovi Beltramimu. Tato změna sice není moc běžná, avšak v případě Falloutu se rozhodně vyplatila. Beltrami s Andersem přináší pořádnou kupku úprav a vylepšení, které posouvají původní hru o notný kus dopředu. Autoři tak v podstatě vyslyšeli volání fanoušků a přináší nám přesně to, po čem jsme toužili už u původní hry. Avšak pěkně popořadě.

Aktuální rozšíření nalezneme dva zbrusu nové scénáře. A zatímco jeden více méně pokračuje ve šlépějích svých předchůdců, druhý přináší jednu z největších novinek této hry. Jak už asi správně tušíte, jedná se o plně kooperativní dobrodružství, po kterém fanoušci toliko volali a nutno říct, že se skutečně povedlo. Kromě těchto dvou nových příběhů zde nalezneme i scénáře ze základní hry. Tentokrát ovšem s řadou úprav, díky kterým budete moci zapojit do hry i komponenty z rozšíření.

Komponent rozhodně není vůbec málo. Ostatně, scénáře jsou určitě fajn, avšak vzhledem k ceně této expanze by byly přeci jen trochu málo. Začněme patrně tím nejviditelnějším a tím jsou nové postavy. Těch je celkem pět a stejně jako u původní hry, i zde má každá z postav pěknou detailní figurku. Tentokrát se tak můžete vtělit do dezertéra Enklávy, RNK Rangera, Obchodníka z karavany, Osamělou pistolnici, nebo do robota Pana Šikuly. Kromě nich se však můžete těšit i na zbrusu novou sadu karet, žetonů, potažmo 12 mapových dílů. 

S novými komponenty přibývá do hry samozřejmě mnohem více obsahu a tím i věcí, potažmo úkolů, které budete moci v průběhu hry nalézt, popřípadě vyřešit. Bohužel s přibývajícím obsahem se maličko zvyšuje i určitá nepřehlednost, která vás může v průběhu hry snadno doběhnout. Hlavní příběhová osa se v průběhu scénáře může snadno utopit v přehršli všemožných odboček a pobočných linií. Tento “problém” zde však zůstává již od úvodní hry a Nová Kalifornie jej pouze prohlubuje.

Naštěstí se jedná pouze o jednu z mála výtek, které u tohoto rozšíření nalezneme. Naopak se zde spousta věcí skutečně povedla. Za zmínku stojí bezpochyby například samotné úkoly, či karty střetnutí. Ty bezpochyby potěší nejednoho fanouška původní počítačové série, jelikož na vás čeká samotný Vůdce, ale například i Frank Horrigan. Když k tomu připočteme povedené postranní úkoly, ze kterých doslova dýchá atmosféra původní hry, je skutečně na co se těšit. Už původní deskoherní Fallout bezesporu stavěl na vynikající atmosféře, kterou bohužel maličko podtrhávala řada nedodělků, které se ukázaly až s postupným hraním. Nová Kalifornie však posouvá celkový dojem ze hry na zcela novou úroveň.

A to jsem se stále ještě nedostal k tomu nejpodstatnějšímu a tím je vcelku pochopitelně kooperativní scénář, který bude zajímat největší počet hráčů. Už původní Fallout vyloženě vybízel k tomu hrát kooperativně, bohužel tuto možnost ale nenabízel. Ta naštěstí přichází s Novou Kalifornií a jasně ukazuje, že je tato hra pro kooperativní hraní přímo stvořená. Tentokrát nebudete jako jednotlivci sbírat karty agendy  a body vlivu, ale budete se společně se svými spoluhráči snažit plnit jednotlivé úkoly a tak dostat žeton agendy Svoboda až na konec ukazatele.

Pokud někdy u nějakého rozšíření platilo, že je pro základní hru v podstatě nutností, pro Novou Kalifornii a původní Fallout to platí dvojnásob. Tato expanze vychytává celou řadu mušek z původní hry, přináší dva skvělé scénáře, nové tématické úkoly, setkání a postavy, které si zamilujete (především Pana Šikulu). Toto rozšíření se zkrátka povedlo a dělá původní Fallout tím, po čem jsme od začátku toužili.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..