Fallout – desková hra

0

Léto je ve většině případů především časem odpočinku a pohody. Ve společnosti Blackfire však ani v těchto prázdninových měsících nezahálí a přináší nám horkou novinku, která potěší všechny příznivce postapokalyptických světů a hráče legendární počítačové série Fallout. Ten se totiž právě dočkal své deskoherní verze pro 1-4 hráče, která se rázem stala obrovským hitem letošního léta. Takže neváhejte, pustina čeká…

Bylo, nebylo…

Už je tomu více než dvacet let, co jsme se poprvé mohli podívat do fantastického postapokalyptického světa Vaultů, ve kterém vládne radiace a zmutované příšery. Fallout si v průběhu let vytvořil takřka kultovní status. Ostatně málo která videoherní série může tvrdit, že je zde s námi tak dlouho. Čas je však neúprosný, a tak se tato hra v průběhu let transformovala z klasické izometrické RPG do třetího rozměru, tak jak ji známe dnes.

Na světě je již čtvrtý díl této populární série a právě z něj vychází deskoherní verze. Ta se na trhu poprvé objevila loni pod hlavičkou amerického vydavatelství FFG a na svědomí ji má autorská dvojice Andrew Fischer a Nathan Hajek, jenž se mimo jiné podílel i na legendárním Descentu. Zařadí se Fallout po bok této legendy, nebo na fanoušky Bratrstva oceli čeká spíše zklamání?

Ještě než se podíváme na samotnou hru hodilo by se říct, pro koho je tato deskovka vlastně určena. Vzhledem ke známé licenci je vcelku jasné, že orientace na fanoušky původní videoherní série je více než jasná. Těšit se tak můžeme na známé lokace, příšery i předměty. Právě to dodává samotné hře ještě na větší atmosféře a prohlubuje to celkový zážitek ze hry. Pokud jste se doposud s Falloutem nesetkali, nemusíte však smutnit, přijdete sice o malou část celkového zážitku, rozhodně se však nejedná o překážku, která by vám bránila si tuto hru užít i bez hlubších znalostí “falloutího” univerza.

Karton sem, karton tam.

Už samotný přebal krabice rozhodně nenechá nikoho na pochybách s jakou hrou máme dočinění. Nechme však  pověstnou zbroj T-60E stranou a podívejme se do samotných útrob krabice. FFG se v poslední době pyšní především hrami, kterým vévodí velké množství “plastu”. Fallout jde však zcela jiným směrem, rozhodně se však nemusíte bát, že bychom snad přišli o tolik oblíbené figurky. I na ty se zde dostalo, i když v daleko menší míře, než je dnes běžné. Fallout tak nabízí “pouze” pět plastových figurek, pro samotné postavy hráčů. Ty jsou však špičkově provedené do nejmenších detailů a tak potěší i nejednoho příznivce “barvení”.

To je však z “plastu” v podstatě vše. Zbytek herního zážitku obstará různě silný karton. “Vyloupávání” komponent si tedy užijeme více než dost. Trochu netradičně zde nenajdeme žádný herní plán, ten nahrazují velké kartonové hexy, které poskládáme vždy před samotnou hrou podle zvoleného scénáře. Kromě hexů se můžeme samozřejmě těšit na celou plejádu nejrůznějších žetonů, v čele s žetony nepřátel, schopností, víček od Nuka Coly (platidlo), až po hráčské desky a žetony S.P.E.C.I.A.L. Hlavní gró této hry však obstarávají především hrací karty, což se odráží i na jejich počtu. Celkem zde nalezneme skoro 300 nejrůznějších karet (událostí, postav, výhod, kořisti…), které při hře využijeme, což rozhodně není málo. Dost však o samotných komponentách, nyní přišel čas zaměřit se na samotné herní mechanismy.

Nelehký život v pustině.

Základní hra, která se právě dostává na pulty českých obchodů nabízí čtyři hratelné scénáře. To na první pohled sice není příliš mnoho, věřte však, že každý z nich v sobě ukrývá  celou řadu úkolů, které zajišťují určitou variabilitu. Stačí jedno odlišné rozhodnutí a celý scénář se hned začíná vyvíjet úplně jinak, než při předchozí hře. Navíc vzhledem k jejich délce, kdy vám jedna hra nezřídka zabere klidně přes dvě hodiny, skutečně od vývojářů nedostáváme málo. Pokud navíc patříte k těm hráčům, kteří rádi objevují i ty nejmenší detaily, tak vězte, že vám i tyto čtyři scénáře vydrží poměrně dlouhou dobu. Fantasy Flight Games navíc již chystají pro Fallout rozšíření a pokud se bude základní hře dobře dařit i u nás, je vcelku pravděpodobné, že bychom se mohli v budoucnu dočkat Fallout: New California i v české verzi. To však maličko předbíháme…

Po zvolení scénáře, výběru postav a samotné přípravy veškerých potřebných komponent, se můžete pustit do samotné hry. Autoři se snažili pro o co nejjednodušší herní pravidla a mechanismy. To se jim na jedné straně sice docela podařilo, na straně druhé však ze začátku celkový dojem narušuje trochu nelogické rozložení pravidel do dvou částí. Díky tomu budete především u prvních partií maličko tápat a neustále hledat správný postup. Což rozhodně celkovému zážitku nikterak nepomáhá. Avšak ve chvíli kdy se vám pravidla dostanou pod kůži nebrání nic tomu užít si hru naplno…

V rámci hry může každý hráč ve svém kole využít hned dvou akcí. Na výběr máte z pohybu, průzkumu neodhalených dílků mapy, plnění úkolů, střetnutí a obchodování a samozřejmě můžete i bojovat. Vítězem hry se stává ten hráč, kterému se jako první podaří nasbírat určitý počet bodů vlivu (palců), které jsou reprezentovány kartami agendy. Aby to však nebylo tak jednoduché, v ruce můžete mít pouze čtyři karty. K úspěchu ve hře se tak budete muset snažit plnit jednotlivé podmínky, které vám karty ukládají a věřte, že to rozhodně není nic jednoduchého. Navíc se může stát, že některá z frakcí v daném scénáři získá až příliš moc vlivu, v tom okamžiku hra končí a všichni hráči prohrávají.

Všechno má své ALE.

Ačkoliv je základní princip hry skutečně jednoduchý, vše zpestřuje celá řada drobností. Díky nim se z této hry stává skutečně komplexní záležitost, která vás zcela pohltí. Zmínit můžeme například hráčské desky (pip boye), za které si vývojáři jednoznačně zaslouží obrovskou pochvalu. Ty jsou vyřešeny skutečně chytře a celá řada vývojářů by se zde mohla inspirovat. Za zmínku stojí i tzv. perky, či zátky Nuka Coly, které známe z původních her. Všechny tyto detaily zde mají své opodstatnění a perfektně dotváří atmosféru a umocňují celkový dojem z hry. Na první pohled se tak může zdát, že Fallout je v podstatě bez chybičky a bude modlou pro všechny fanoušky a hráče náročnějších her. Možná by tomu tak bylo, prakticky každá hra má však i nějaké to ALE a Fallout rozhodně není výjimkou.

První věcí, která celou řadu hráčů bezpochyby zamrzí je fakt, že Fallout není kooperativní hrou. Autoři se sice snažili jít svým vlastním směrem, ale zda to má právě v tomto konkrétním případě hlubší význam netuším. Interakce mezi jednotlivými hráči je tak u této hry naprosto minimální, můžete sice společně obchodovat, jinak si však hrajete na svém vlastním písečku a ostatní hráči vás moc nezajímají. Snad kromě chvil, kdy se začnete handrkovat o jednotlivé úkoly. Ty jsou totiž sdílené a tak se vám nejednou stane, že vám vytoužený úkol někdo doslova vyfoukne před očima.Větší interakce mezi hráči by tak této hře skutečně pomohla a dodala by už tak povedenému kousku další rozměr.

Další věcí, která bude nejednoho hráče frustrovat, bude samotný soubojový systém. Ten u této hry obstarávají hrací kostky. A ty dokáží být skutečně nemilosrdné, obzvláště, když se vám do cesty připlete silný nepřítel. Vždy totiž velice záleží, kam svého protivníka zasáhnete. Všichni nepřátelé mají na svém žetonu vyznačená místa, kam je musíte zasáhnout  (hlava, trp, ruce, nohy). Což by ještě takový problém asi nebyl, ten přichází ve chvíli kdy si uvědomí, že stejně jako můžete zranit nepřítele vy, může on zasáhnout i vás. A věřte, že jeho rány skutečně bolí. Nezřídka se vám tak stane, že dříve než se vám podaří nestvůru vyřídit, vás tento protivník zabije. Jednou, dvakrát by to možná problém nebyl, když se vám to ale stane po páté, už asi začnete skřípat zuby. Vliv náhody je v tomto ohledu skutečně velký a aby toho nebylo málo skoro vždy zvýhodňuje vašeho soupeře, když pomineme ty nejzákladnější nestvůry, ovšem i od nich může zranění pěkně bolet. Naštěstí není smrt v této hře v naprosté většině případu trvalá a tak vám prakticky nic nebrání v tom zkoušet to znovu a znovu.

Závěrem

Fallout je veskrze povedenou hrou, která má hráčům rozhodně co nabídnout. Za relativně jednoduchými principy ukrývá komplexní herní zážitek, který vás zcela pohltí svou atmosférou. Celkové hodnocení sice maličko sráží pár herních prvků, které mohou nejednoho hráče lehce frustrovat, jinak si však autoři této hry zaslouží pochvalu. Fallout je tak prakticky povinností pro každého pravověrného fanouška této legendární série. Stejně tak i pro hráče, kteří se vyžívají v “příběhových” hrách a rádi objevují i ty nejmenší detaily, které si pro nás autoři přichystali.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..