F. Scott Fitzgerald – Velký Gatsby

0
ANOTACE:
Jazz, láska, peníze a neutuchající naděje. Do New Yorku přijíždí Nick Carraway, mladý muž s představou, že mu všeobecný politický a hospodářský boom dá vydělat prostřednictvím obchodování s cennými papíry. Zabydlí se v malém domku na Long Islandu v sousedství honosného sídla záhadného zbohatlíka Jaye Gatsbyho, na dohled přes záliv k sestřenici Daisy. Právě tahle vyhlídka fascinuje Gatsbyho, který pořádá opulentní večírky plné alkoholu a sexu, jichž se ale sám neúčastní. Jeho velké peníze, velká gesta, velké naděje, „velké oči“ totiž směřují k Daisy Buchananové, k níž chová city z dob, kdy ještě zdaleka nemohl penězi plýtvat. Jenže poválečná doba, zdánlivě tepající extatickými jazzovými rytmy a vidinami lepší budoucnosti, příliš nepřeje snivým dobrodruhům.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Velký Gatsby, jedno ze stěžejních děl literatury dvacátého století, se stihl zařadit i mezi povinnou četbu ve školách. A tak není divu, že se toto stěžejní dílko dočkalo i filmového zpracování. S poslední filmovou adaptací přispěchal Hollywood letos v květnu. Při té příležitosti se kniha dočkala i nových vydání, mimo jiné i v elektronické a audio podobě. První audioknihu této knihy si již posluchači mohli poslechnout v podání Michala Jagelky. Jak si v tom to srovnání povede ovšem Filip Čapka?
F. Scott Fitzgerald prožil nelehký život v období kdy se Amerika, potažmo celý svět utápěl v ekonomické krizi. V roce 1920 se oženil se spisovatelkou Zelkou Layorovou, která se stala vzorem pro několik jeho románových postav. Mimo psaní se také věnoval scenáristice, měl vleklé zdravotní potíže a zápolil s alkoholismem. Jeho nelehký život ukončil v roce 1940 infarkt.
Velký Gatsby je nejznámější knihou tohoto autora a řadí se mezi nejvýznamnější díla takzvaného jazzového věku. Kniha v době svého vydání byla paradoxně přijata velmi vlažně a brzy upadla v zapomnění, aby byla znovuobjevena v 50. letech a od té doby si získává stále větší oblibu u čtenářů.
Nick Carraway přijíždí do New Yorku, aby jako spousta dalších snílků zbohatl prací na burze cenných papírů. Nachází skromný domek na Long Islandu na Západním Vejci, ve stínu honosné rezidence tajemného mladého Jaye Gatsbyho. Nick vypráví příběh místní smetánky a zbohatlíků, kteří nevědí co s penězi a tak je rozhazují kde se dá. Kdo je ovšem ten záhadný Gatsby? Kde přišel ke svým penězům a odkud pochází? To jsou otázky, které trápí většinu hostů, které si užívají Gatsbyho pohostinnosti na jeho zběsilých večírcích.
Autor rozjíždí svůj příběh velmi pozvolna a vyžívá se v popisných částech. Díky knize tak seznamuje čtenáře s mladou povrchní generací zbohatlíků a jejich způsobem života. Úžasný kontrast zde získáváme právě v osobě skromného Nicka, který mezi ostatními naprosto vyčnívá. V lecčems je toto dílo stále aktuální, stačilo by jej přizpůsobit dnešní době. Chování a manýry bohatých dětiček se dost často nemění, ani více než po 80 letech od napsání této knihy.
Nejnovější vydání audioknihy je navíc zpracováno více dramatickým způsobem. Posluchači se tak mohou těšit i na nějakou tu hudební vložku a herecký výkon Filipa Čapky, který se svého úkolu zhostil více než důstojně. Díky tomu si tak můžeme vychutnat Fitzgeraldův příběh s plnou parádou a nechat se unášet na vlnách zlatých dvacátých let minulého století.
Pro milovníky klasických děl je Velký Gatsby jistě skvělou volbou a i přes svoji délku, která je cca 5 a půl hodiny, což na audioknihu není zase tolik, si mohou vychutnat několik příjemných chvil s tímto již legendárním a stále oblíbenějším dílkem.

   

wordpress hodnoceni
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..