Escape Room 2 – desková hra

0

Únikové hry na přelomu loňského a předloňského roku zažily vcelku nebývalý boom. Na trhu se objevila celá řada “únikovek”, kdy naprostá většina českých vydavatelů chtěla přispět svou troškou do mlýna. Jedna, či dvě hry však nad ostatními maličko vyčnívaly. Tou první je bezpochyby únikovka Escape Room: Úniková hra (Identity Games, Blackfire), která zaujala nejen zdařilými scénáři, ale i originálními komponenty a zapojením digitální aplikace. A právě na úspěch prvního Escape Roomu se bude snažit navázat krabice s pořadovým číslem 2, která přináší 4 zcela nová dobrodružství.

Pokud vás snad až doposud únikové hry zcela míjely, tak věřte, že cíl je v podstatě jednoduchý. Za pomocí nejrůznějších hádanek, rébusů, či předmětů se snažíte společně se svými spoluhráči dopátrat vytyčeného cíle. Ten je ve většině případů únik ze zamčené místnosti (tedy alespoň v reálu), u virtuálních, či deskových her je variabilita daleko větší. Většina z nich nabízí hned několik odlišných scénářů o různé obtížnosti, aby si na své přišli začátečníci i zkušení harcovníci. To byl ostatně případ i původní Escape Room, kterou nám přinesl Blackfire v roce 2017.

A ani nejnovější dítko s tím názvem na tom rozhodně nehodlá nic měnit. Escape Room 2 tak pokračuje ve šlépějích svého předchůdce a přináší nám 4 zcela nové scénáře, kterými se budete ve 3-5 hráčích od 16 let snažit prokousat do časového limitu 60 minut. Zde si dovolím maličké upozornění. Autoři sice doporučují hrát minimálně ve třech, ale věřte, že s trochou snahy  se scénáři zvládnete prokousat i ve dvou. Byť budete občas maličko zápasit s časovým limitem (ale jde to). Stejně jako u ostatních únikovek, jde i u této hry především o spolupráci mezi hráči a tak pokud patříte mezi zkušenější harcovníky, mohli byste touto hrou projít vcelku bez problémů i ve dvou.

Escape Room se od své konkurence odlišuje především celkovým zpracováním. Zatímco si naprostá většina “únikovek” vystačí s pouhými kartami, které sice účel splní, ale zase tolik nevtáhnou do děje, u Escape Room se  vývojáři z Identity Games rozhodli jít maličko jinou cestou. Celkové zpracování komponent a vůbec celé grafické pojetí je na zcela jiné úrovni a vy tak máte skutečně pocit, že jste součástí opravdové “únikovky”.

Hlavním poznávacím znamením této hry a zároveň její největší dominanta je zařízení zvané Chrono dekodér. S tím jsme se mohli setkat již u první hry a ani krabice s pořadovým číslem 2 o něj není ochuzena. Díky tomu ke hře nepotřebujete vlastnit původní hru. Escape Room 2 tak funguje zcela samostatně a mohou se do něj pustit i naprostí nováčci. Na druhou stranu se to samozřejmě promítá i do ceny, která je opět o něco málo vyšší než u konkurence, celkový dojem ze hry, však o něco vyšší pořizovací cenu zcela přebije.

Escape Room totiž nesází jen na samotný Chrono dekodér, ale i celkové zpracování ostatních komponent, díky kterým budete mít pocit, že hrajete skutečnou únikovku. V krabici tak kromě dekodéru a pravidel najdete i čtyři zapečetěné balíčky vztahující se vždy k jednomu scénáři. V nich posléze najdete vše potřebné pro správné vyřešení celého dobrodružství. Blíže popisovat jednotlivé komponenty však rozhodně nebudu, zbytečně bych vás připravil o překvapení. Snad jen můžu říct, že stejně jako v původním Escape Room se i tentokrát každý  ze čtyř scénářů se skládá ze 3 částí. V každé části pak musíte najít správnou čtyř-kombinaci klíčů z šestnácti možných. Klíče zasunujete do Chrono dekodéru. Pokud se vám podaří najít 3 správné kombinace klíčů během 60 minut vyhráváte hru.

Obtížnost jednotlivých scénářů je velice variabilní, od lehčího Tajného agenta, až po zapeklitého Dentistu, či záhadnou vraždu. Celkově se však dá říct, že celková obtížnost se oproti původní verzi Escape Roomu maličko zvedla. A tak hra opět slibuje o něco větší výzvu. Výběr úkolů a šifer je opět velice pestrý a nezřídka budete muset zapojit nejen svůj důvtip, ale mít i trochu toho pomyslného štěstíčka. Navíc, díky celkové variabilitě úkolů, je každý scénář zcela jiný a vyžaduje od hráčů více invence chuť řešit věci trochu jinak. Rozhodně se tedy nemusíte bát, že by Escape Room 2 rychle upadl do stereotypu. Ba právě naopak, pokud vás únikovky baví, patrně nenajdete lepší a vyváženější hru, než je právě tato série od Identity Games ( české vydání Blackfire).

Aby byl dojem dokonalý i u Escape Room 2 funguje samozřejmě mobilní aplikace pro iOS a Android, která vám hraní doplní o tématickou hudbu, tak aby atmosféra byla co nejlepší. Zároveň funguje i webová stránka v češtině escaperoomthegame.com, zde najdete vše potřebné co by se vám k hraní jednotlivých scénářů mohlo hodit.

Ostatně problémem některých únikovek je fakt, že při hraní neodvratně zničíte některé komponenty, následující hraní v jiné herní skupině je tak většinou neřešitelný problém. Na toto autoři hry naštěstí mysleli. Při hře sice komponenty nebudete ničit, ale některé části popíšete či ohnete. V tu chvíli však stačí zavítat na výše uvedenou webovou stránku a následně si použité komponenty znovu vytisknout, díky čemuž je hra použitelná i pro další herní skupiny.

Únikovky obecně trpí tím, že prakticky postrádají znovuhratelnost. Ostatně už z jejich podstaty není jiná možnost, jak ke hře přistupovat a ani Escape Room v tomto ohledu nevystupuje z řady. Po dohrání čtyř scénářů se tak můžete už jenom kochat komponenty. Na druhou stranu „scénářově“ zaměřených her vychází stále více a tak si hráči na toto pojetí mohli již zvyknout. Naštěstí není v tomto případě problém hru postoupit další herní skupině, kde může opět poskytnout nemalou porci zábavy. Za to vděčíme právě možnosti vytisknou si “znehodnocené” komponenty znovu.

Původní Escape Room bezesporu patří k tomu nejlepšímu, po čem v rámci “deskoherních únikovek” můžete sáhnout a ani druhý díl svému předchůdci rozhodně nedělá ostudu. Právě naopak. Zachovává veškeré libůstky a skvěle zpracované komponenty z původního dílu a přidává zcela novou dávku dobrodružství, které jsou navíc díky o něco větší obtížnosti i zajímavější výzvou pro hráče. Pokud tedy patříte mezi fanoušky deskoherních únikovek nejnovější Escape Room vám rozhodně nesmí uniknout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..