Ernest Cline – ARMADA

0

ANOTACE:
Zack Lightman tráví většinu času sněním. Život přece nemůže být tak nudný. Jednoho dne musí dojít k nějaké fantastické události, která naruší monotónnost Zackovy existence a vrhne ho do neuvěřitelného dobrodružství. Třeba by mohl zachraňovat zemi před útokem mimozemšťanů, jako to dělá den co den, noc co noc ve své nejoblíbenější videohře Armada. Ale hra je hra a realita je realita. Ta Zackova ho zatím posílá jako každé ráno do školy. Až na to, že toho dne přistane před okny té jejich létající talíř… jako vystřižený z Armady. Invaze vetřelců je skutečná. A Armada vlastně nebyla jen obyčejná hra. Tady a teď má Zack šanci stát se hrdinou. A taky pochopit konspirační teorie svého otce, kterého pokládal za šílence.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Když u nás poprvé vyšel Ready Player One, srdce všech pravověrných geeků, nadšenců do technologií a starých her z osmdesátých let se tetelila radostí. Není proto divu, že fanoušci po celém světě netrpělivě očekávali další knihu Ernesta Clinea. Čekání je  naštěstí u konce a my se tak můžeme opět ponořit do bláznivé jízdy plné popkulturních narážek a počítačových her, které se stávají realitou, protože ARMADA právě přichází.

largeReady Player One (RPO) si již stihl vydobýt v očích řady fanoušků status kultovní pecky, která nesmí chybět v žádné knihovničce. Ostatně o této knize určitě neslyšíme naposled, jelikož Steven Spielberg chystá její filmovou adaptaci. Dost už ale o RPO, nyní přichází ARMADA a je více než jasné, že to nebude mít zrovna jednoduché, ostatně i vzhledem k použitému tématu, se srovnání s RPO vyloženě nabízí.

Cline sice tentokrát nechal honbu za virtuálním pokladem v počítačové simulaci stranou, v ARMADE však nepůjde o nic menšího než o záchranu světa. Zack Lightman je úplně obyčejný středoškolák, který stejně jako řada jeho spolužáků propadl kouzlu počítačových her. V relativním poklidu si žije svůj obyčejný život, tedy až do chvíle, kdy jednoho dne spatří za oknem na obloze vesmírnou loď! A aby toho nebylo málo, jedná se o stejnou loď ve které létají mimozemšťané v jeho oblíbené  počítačové hře Armada. Je to vůbec možné, nebo má Zack pouze halucinace. Jisté však je, že od tohoto okamžiku se jeho život obrátí o sto osmdesát stupňů.

Pokud jste již četli první Clineovu knihu, nebude pro vás ani ARMADA žádným překvapením. Autor opět využívá osvědčených postupů z RPO. Čtenáři se tak mohou opět těšit na skvělou akční jízdu, která nikde moc nezadrhává a žene se šíleným tempem kupředu. Když k tomu připočteme nezbytné popkulturní odkazy v čele s takovými ikonami jako Star Wars, Setkání třetího druhu, E. T. Mimozemšťan, či nezbytnou záplavou počítačových her, máme zde dalšího aspiranta na svatý grál všech geeků a nerdů.

stazeny-souborBohužel, jak to tak bývá, vše není až tak ideální, jak to na první pohled vypadá. Zatímco všechny zmíněné aspekty fungovaly v RPO na jedničku s hvězdičkou, ARMADA v mnoha ohledech pokulhává. Zatímco příběh RPO byl zasazen do budoucnosti a počítačové simulace, ARMADA se odehrává v dnešním reálném světě, díky tomu vše působí daleko neuvěřitelnějším dojmem. Nezbývá tedy než přimhouřit oči a přistoupit na autorovu hru. Ve chvíli, kdy nad celou zápletkou nebude moc přemýšlet, užijete si celý příběh na sto procent.

Ačkoliv byly popkulturní odkazy v předchozí knize hodně oceňované, zde se může zdát, že to autor přeci jen trochu přehání, tedy alespoň v první třetině knihy, kdy na čtenáře chrlí názvy filmů, seriálů a her, jako na běžícím pásu. Navíc se nedá ubránit pocitu, že celá kniha byla napsána na objednávku Hollywoodu, který již dopředu počítá s jejím zfilmováním, v určitých chvílích to ze stránek docela čiší. Když k tomu připočteme lehkou předvídatelnost, může u některých čtenářů zavládnout i mírné zklamání.

Na druhou stranu, většina výtek vychází ze srovnání s Ready Player One. Očekávání navíc nebyla rozhodně malá. Bohužel pro ARMADU ji všechny tyto aspekty malinko podkopávají nohy Pokud se však dokážete od těchto faktů odprostit, dostanete do rukou další skvělou akční pecku, která vás nenechá vydechnout až do samotného závěru. Popkulturní odkazy jsou pak jen pomyslnou třešničkou na dortu, která dodává celému příběhu neopakovatelné kouzlo.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply