Erlend Loe – Doppler

0

ANOTACE:
Doppler je úspěšný, spořádaný a pilný muž. Má manželku, dvě děti, hezký dům a dobrou práci. Jednoho dne však při cyklistickém výletě do přírody spadne z kola, a jak tak leží v lese na zemi, zaplaví ho klid a mír, jaký už dlouho nezažil. Ty tam jsou starosti s plánovanou rekonstrukcí koupelny, ty tam jsou přihlouplé dětské pořady, které si jeho syn pouští stále dokola, ty tam jsou všechny povinnosti. Doppler v důsledku tohoto zážitku usoudí, že svůj život musí radikálně změnit. Opustí proto dosavadní pohodlnou existenci i rodinu a rozhodne se odejít z města do lesů v okolí Osla. Společnost mu zde dělá losí mládě, jehož matku zabil, aby ve svém novém domově nezemřel hladem. Ke spokojenosti mu chybí už jen nízkotučné mléko…
Doppler je absurdní i vtipný příběh o lidské osamělosti, o soukromém protestu proti společnosti, proti bezduchému konzumu, proti tomu, co se považuje za správné.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Erlend Loe bezpochyby patří k nejvýraznějším a nejpopulárnějším osobnostem současné norské literatury. Ostatně jeho cynický humor a asociální hrdiny, kteří za štěstím utíkají do lesů, snad ani nejde nemilovat. A právě jeden takovýto hrdina se na nás chystá zaútočit v novém překladu Kateřiny Krištůfkové, jenž právě vychází v nakladatelství Kniha Zlín. Seznamte se s Dopplerem, mužem, jenž se rozhodl hledat štěstí sám uprostřed lesa, kde mu společnost dělá pouze jeden malý sob…

Doppler žije vcelku obyčejný život. Příkladně chodí do práce, stará se o rodinu, má krásný dům. Jednoho dne však nešťastně spadne z kola a v tu chvíli se mu rozsvítí… Jeho život ho vlastně ani nebaví a všichni ti lidé, ty vlastně bytostně nesnáší. V tu chvíli bylo jasno. Doppler dává výpověď v práci, bere stan a stěhuje se do lesa. Koho zajímá, že na něj doma čeká rodina, kterou už skoro půl roku neviděl, vystačí si sám.

Vlastně úplně sám ne. Žije tu s Bongem, sobím mládětem, které mu dělá společnost od chvíle co Doppler zabil jeho matku. Jeden by si myslel, že soby budou samostatnější, na druhou stranu v něm Doppler získává skvělého  a nerozlučného parťáka. Bohužel pobyt v přírodě nejde tak úplně podle plánu a tak se postupně s Dopplerova klidného místečka pro “život” stává takový menší “Václavák”…

Skandinávci mají bezpochyby pozoruhodný dar tvořit jedinečné a snadno rozpoznatelné hrdiny. Vzpomeňme například na Harryho Holea, Lisbeth Salanderovou, nebo “Stoletého staříka” Jonase Jonassona. Doppler je další z řady absurdních postaviček, na které jen tak nezapomeňte. Jednak díky jeho novému životnímu postoji a v neposlední řadě také díky charakteristickému stylu, kterým Erlend Loe píše.

Na jedné straně syrový a úsporný a na straně druhé plný humoru, lehkého nadhledu a také hlubokých životních mouder a zamyšlení, které však nalezneme až ve chvíli kdy se nad celou knihou zamyslíme trochu více. Pokud toto však nemáte v plánu nemusíte zoufat. Pro vás bude Doppler úzkou, vtipnou, originální knihou, která se poklidně čte a nikoho neurazí. Pokud vás však Loe přeci jen donutí se nad určitými částmi jeho příběhu zamyslet, dostane tento na první pohled absurdní román, zcela nový rozměr.

Pokud však očekáváte další třeskutý román právě ve stylu Stoletého staříka, či Muže jménem Ove, musím vaše nadšení maličko mírnit. Loe má zcela jiný styl humoru, který vás sice nedonutí se smát na celé kolo, přesto dokáže zaujmout a jeho všudypřítomná ironie je i nám Čechům více než blízká. Ostatně právě ta bude jedním z důvodů proč se u nás Erlend Loe těší takové oblibě.

V Dopplerovi se navíc dost často pohybuje velmi na hraně, kdy  budete na pochybách zda je vůbec hlavní hrdina “klaďasem”, či “záporákem. Ostatně kdo z nás by nechal těhotnou manželku s dětmi svému osudu a šel si žít jen tak do lesa. Na druhou stranu skutečný život také není černobílý a každá mince má dvě strany a stejně tak je tomu i Dopplera. Jeho život je zkrátka absurdní, poukazuje však i na zcela jiné životní priority, než je v dnešní uspěchané době běžné.

Doppler je bezpochyby jedinečná kniha, která má šanci uspokojit i náročnější čtenáře. Její jedinou větší nevýhodou je fakt, že je tuze krátká. Necelých 160 stran vám opravdu moc dlouho nevydrží. Utěšit nás může snad jen to, že Kniha Zlín chystá i další dva díly této povedené volné trilogie. Náklaďáků Volvo bychom se měli dočkat již v červnu letošního roku, což naštěstí není nikterak dlouhá doba.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.