Erik Kriek – Z neznámého světa a další příběhy

0

 

ANOTACE:
Z neznámého světa a další příběhy holandského kreslíře Erika Krieka je komiks s jedním z nejdokonalejších vizuálních provedení, jakých se zatím král hororu H. P. dočkal. Původní chuť, ba nebojme se v tomto případě říci i pachuť, zůstává dokonale zachována, i když se autorovi daří vyhýbat se přílišné doslovnosti. V jeho černobílé kresbě zůstává čirá esence strachu nezměněna a stejně intenzivní. Adaptaci Erika Krieka docení všichni milovníci žánru hororu, ale i milovníci komiksů.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Mýtus Cthulhu, zakázaná kniha Necronomicon, či Arkham. To jsou pojmy, které jsou dnes již pevně spjaté se jménem H. P. Lovecraft. Tento americký autor se stále těší neutuchajícímu zájmu fanoušků. A tak není divu, že se do jeho fantastického hororového světa můžeme ponořit kromě románů, povídek, či antologií i prostřednictvím deskových či počítačových her. Nejnověji s Lovecraftovým odkazem umě pracuje Nizozemec Erik Kriek ve svém komiksovém albu Z neznámého světa a další příběhy, jenž nám v malé edici Argomiks přináší nakladatelství Argo.

Snaha přenést Lovecraftovo dílo do komiksové podoby rozhodně není ničím novým. Ostatně můžeme sáhnout po celé plejádě titulů, mezi nimiž se skví taková jména, jako například Alan Moore, jenž s Lovecraftem nejednou koketoval. Avšak zatímco většina autorů se “lovecraftovským mysteriem” pouze inspirovala, Nizozemec Erik Kriek přináší čtenářům původní autorovi povídky v komiksové podobě.

P. Lovecraft má v rámci hororové literatury zcela výsadní místo, a to i přesto, že nikdy nepatřil k zvláště komplikovaným autorům. Avšak jeho bezbřehá imaginace a představivost dokázala vytvořit fascinující vesmír s kompletní mytologií a celým zástupem hrůzostrašných božstev, ze kterých tuhne krev v žilách. Je tedy vcelku jasné, že jakákoliv adaptace jeho díla, například právě do komiksové podoby, bude skalními fanoušky podrobena nemilosrdné kritice. Eik Kriek si tak rozhodně nevybral nejjednodušší úkol. S klidným srdcem však můžeme říct, že si konečný výsledek bezesporu zaslouží naší pozornost.

Z neznámého světa a další příběhy je pozoruhodný soubor celkem pěti Lovecraftových povídek, které holandský autor převedl do komiksové podoby. To na první pohled skutečně není mnoho a nejeden fanoušek tak může, žehrat na délkou této knihy. 120 stran uteče jako voda a vy budete toužit po dalším přídavku. Kriek si však s výběrem jednotlivých povídek dal skutečně záležet a poskládal je do více než zajímavého celku.

Postupně tak procházíme chronologickým vývojem a stále více se noříme do fascinujícího a děsivého Lovecraftova světa. Nejdříve přichází na řadu lehké oťukávání v povídkách Vyděděnec a Barva kosmu, aby se v následujících dvou příbězích neznámé zlo představilo v celé své kráse. Celý dojem a pocit beznaděje a hrůzy pak dotváří závěrečná povídka Stín nad Innsmouthem. Ta je zároveň nejdelší a zabírá prakticky skoro polovinu celé knihy.

Kriek si Lovecrafta hodně zjednodušil a jednotlivých příbězích se drží především hlavní dějové linie. Zároveň se mu však podařilo perfektně vystihnout celkovou atmosféru Lovecraftových příběhů. Když k tomu připočteme černobílou atmosférickou kresbu, je dojem takřka dokonalý. Černobílé pojetí k těmto příběhům skvěle sedí a čtenáři tak dostávají po rukou skutečně intenzivní zážitek.

Kresba je rozhodně krásná a bezesporu patří k nejzdařilejším kouskům, na které můžeme v “Lovecraftovských komiksech” narazit. Zároveň se však jedná o svébytnou disciplínu, jejíž výsledek nemusí sednout úplně každému. Kriekovo pojetí je vcelku originální a jde svou vlastní cestou. Nesnaží se tak kopírovat své předchůdce a v mnoha ohledech se odlišuje od ilustrací, které máme s Lovecraftem běžně spojené, zároveň však zachovává jeho jedinečnou atmosféru. Tradičně vnímanému pojetí daleko více odpovídá například Andreas Martens se svou působivou lovecraftovskou trilogií Cromwell Stone. Kriek tak může být pro některé čtenáře menším překvapením. Rozhodně si však zaslouží naši plnou pozornost.

Už jsme si mohli v posledních letech zvyknout, že nám nakladatelství Argo přináší skutečné komiksové lahůdky. Z neznámého světa a další příběhy do této kategorie bezesporu také patří a potěší nejednoho komiksového fanouška. Když k tomu připočteme fakt, že se jedná o adaptaci díla slovutného H. P. Lovecrafta, není potřeba dlouho váhat…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..