Erik Axl Sund – Hladový oheň

0

Kriminální komisařka Jeanette Kihlbergová neustává v pátrání po tom, kdo bizarním a zároveň drastickým způsobem zabíjí přistěhovalecké chlapce. Náhle však dojde k brutální rituální vraždě úspěšného obchodníka. Mnohé okolnosti ukazují na to, že jde o pomstu. Ale za co? Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová, která se mezitím stala Jeanettinou partnerkou, neoficiálně sestavuje profil pachatele. Zároveň se snaží najít cestu ke svému skutečnému já, které ji fascinuje i děsí. Stopy vyšetřovaných zločinů a minulosti Victorie Bergmanové vedou k elitní internátní škole, do Dánska i na mrazivý sever – šokující, nečekané rozuzlení se začíná rýsovat…

…………………………………………………………….

Možná si ještě někteří čtenáři vzpomenou na knihu, která na začátku letošního roku vzbuzovala vášnivé diskuze. O Vraní dívce se mluvilo především díky originálnímu obalu a nálepce „Jen pro silné povahy“. Jak to s tímto upozorněním doopravdy je, se již přesvědčilo opravdu mnoho čtenářů. A i když se názory na knihu různí, jedno je jisté. Díky nakladatelství Knižní Klub se mohou čtenáři znovu vydat spolu s Jeanette Kihlbergovou po stopách té nejtemnější lidské zvrácenosti.

largeErik Axl Sund je pseudonymem dvou švédských autorů, Jerjera Erikssona a Hakana Sundquista. Tito dva autoři vypadají již svým vzezřením na opravdu drsné chlapíky. A tak není divu, že i jejich prvotina Vraní dívka, která je úvodní částí trilogie Slabost Victorie Bergmanové, je opravdu drsné čtení pro pořádné chlapy. Jejich kniha způsobila v době vydání ve Švédsku pořádný rozruch, posbírala několik cen, ale také se našly kritické hlasy, které označovaly jejich dílo za příliš násilné. Autoři se ovšem nenechali odradit a i nadále pokračují v této úspěšné sérii, která vzbuzuje mezi čtenáři pozornost.

Hladový oheň začíná přesně tam, kde předchozí kniha skončila. Pokud jste tedy nečetli Vraní dívku, doporučuji to napravit, protože toto je jedna z mála detektivních sérií, kde jsou předchozí události opravdu nutné k pochopení celkového děje. Jeanette Kihlbergová se i přes události v předchozí knize nevzdává v honbě za pravdou. Tu ovšem komplikují nové skutečnosti, na které její vyšetřovací tým narazí. Navíc se zdá, že s těmito událostmi souvisí i nedávná brutální vražda úspěšného obchodníka.

Při pátrání během spletitého případu Jeanette opět naráží na záhadnou Victorii Bergmanovou. Tato dívka před lety zmizela z povrchu země a dnes jakoby neexistovala. Je snad mrtvá? To není možné, vždyť s ní Jeanette mluvila po telefonu, proč se tedy snaží ukrýt? Mohla by Bergmanová vnést jasno do minulosti některých zúčastněných, nebo se jedná jen o velkou shodu náhod?

217425_trauma_559I když na rozdíl od Vraní dívky na čtenáře tentokrát žádné upozornění nečeká, rozhodně nedoufejte, že by se autoři rozhodli ubrat plyn. Ba právě naopak, i když samotné krve a mučení ubylo, autoři se více zaměřili na psychologii jednotlivých postav a ponurou atmosféru celkově. V tomto ohledu tedy Hladový oheň rozhodně neztrácí.

Vraní dívce byla čtenáři nejvíce vyčítána přílišná brutalita a celková nevyváženost, či rozháranost. Zde se zdá, že autoři postupně s celým příběhem dozrávají a s každým dalším nástinem rozuzlení začínají jednotlivé střípky dávat smysl a na pozadí se tak rýsuje řádně temný příběh, který dokáže své čtenáře zaujmout. Bude rozhodně zajímavé sledovat, jak se s celým závěrem tohoto příběhu autoři popasují. V tuto chvíli se jeví nejpravděpodobněji pouze dvě možnosti, buď vše zapadne tam kam má a škarohlídi budou umlčeni, anebo nám po přečtení zůstanou rozpačité dojmy.  Osobně doufám, že to autoři zvládnou, protože nakročeno mají opravdu dobře.

Hladový oheň není stejně jako předchozí kniha tohoto autorského dua nic pro slabé povahy, i když ubylo násilí, autoři si to vynahradili originálním příběhem a řádně hutnou atmosférou, která se těm co jí dají šanci, jistojistě odvděčí. Fanoušky a sběrače podpisů navíc určitě potěší fakt, že se autoři chystají ku příležitosti vydání této knihy na podzim Prahy.

Kniha vychází v nakladatelství Knižní Klub
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdErik Axl Sund – Pod jménem ERIK AXL SUND se skrývá švédská autorská dvojice JERKER ERIKSSON (*1974) & HAKAN AXLANDER SUNDQUIST (*1965). Hakan je výtvarníkem, hudebníkem a zvukařem, Jerker producentem Hakanovy elektropunkové skupiny i love you baby!, s níž podnikli několik turné po Ukrajině, Rusku, Bělorusku a Polsku. Vraní dívka, úvodní část trilogie nazvané Slabost Victorie Bergmanové s podtitulem Vraždy a psychoterapie, je jejich literární prvotinou – knihou, jež se stala milníkem v žánru thrillerů. Švédská akademie autorů krimi udělila v roce 2012 sérii zvláštní cenu za „hypnoticky fascinující psychoanalýzu zpracovanou formou kriminálního románu“. Více o sérii na www.krakflickan.se.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..