Eric Rickstad – Tiché dívky

0

ANOTACE:
Když Frank Rath odevzdal odznak detektiva, myslel si, že už se vraždami nebude muset zabývat. Stal se soukromým vyšetřovatelem a v zapadlém městečku v severním Vermontu sám vychovává dceru. Jednoho dne je však u silnice nalezeno opuštěné auto a zdá se, že jeho majitelka, krásná mladá dívka, zmizela beze stopy. Během vyšetřování Rath odhaluje nejtemnější stránky lidské duše. Mladé ženy se záhadně ztrácejí jedna za druhou a policie se snaží přijít na to, co dívky spojuje. Ratha trápí vlastní násilná a bolestná minulost a znovu zjišťuje, že zlo číhá všude, i v malých, zdánlivě idylických městečkách — a nikdo není v bezpečí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Severská krimi sice ještě zdaleka neřekla poslední slovo, jak se však zdá, čeští nakladatelé pomalu, ale jistě pátrají i v jiných vodách. To je případ i brněnského Hostu, který je svými nord krimi vyhlášený. Nyní se však vydal za oceán, aby českým čtenářům přinesl fascinující thriller Erica Rickstada Tiché dívky, který si nic nezadá se severskou konkurencí.

1226Ačkoliv jméno autora nebude českým čtenářům moc známé , v zahraničí, především pak v domovských Spojených státech si však získal všeobecnou pozornost už svým debutem Sklizeň (Reap, 2000). V Tichých dívkách, přichází se směsicí psychothrilleru i klasické detektivky. Obálka hlásá, že si v této knize přijdou na své především příznivci Joa Nesbøho, Iana Rankina, či Grega Ilese. Nakolik je toto tvrzení pravdivé, nechám již čistě na vašich osobních pocitech. Jisté však je, že si Tiché dívky rozhodně zaslouží pozornost.

Jedním z důvodů je bezpochyby i fakt, že se Rickstad do jisté míry inspiroval skutečnými případy, které se ve Vermontu, kde ostatně žije, opravdu staly. Do jaké míry jsou události v knize skutečné, asi český čtenář posoudit nedokáže. Pokud však Tiché dívky ukrývají pravdu alespoň z poloviny, obyvatelům Vermontu rozhodně není co závidět.

O tom by ostatně mohl vyprávět i Frank Rath, hlavní hrdina tohoto příběhu. Frank již dávno odevzdal odznak detektiva a stal se soukromým očkem v zapadlém koutě severního Vermontu. Pevně doufal, že již nikdy nebude muset řešit násilné zločiny, které jsou pevně spjaté s jeho bolestnou minulostí. Jak se však zdá, osud s ním má jiné plány. A tak se Frank jednoho dne nachomýtne k vyšetřování záhadného zmizení mladé dívky….

stazeny-souborNení to však pouze samotný příběh, který zaujme. Atmosféru celé knihy bezpochyby tvoří i prostředí, ve kterém se kniha odehrává. Odlehlý americký venkov na hranicích s Kanadou, není úplně nejlepší místo pro život. Není proto divu, že mladí touží odtud co nejdříve vypadnout a vydat se do světa. A právě tato bezútěšnost tvoří významný aspekt knihy, který nejčastěji nalezneme právě v detektivkách ze severu Evropy.

Když k tomu připočteme svižné tempo, podpořené zajímavými postavami, břitkým humorem a autorovou schopností udržet čtenáře v napětí, dostáváme velice zajímavý kousek, který zaujme nejednoho čtenáře. A i když se autor rozhodně nebrání násilí, nesnaží se zbytečně šokovat, díky tomu je celý příběh tak nějak uvěřitelnější. Což je rozhodně dobře, jelikož se v poslední době může zdát, že se jednotliví autoři snaží předhánět v šokujících odhaleních a nechutných scénách. Ano i ty zde najdeme, ale k celému příběhu tak nějak patří a na víc jich není přehnaně mnoho.

Tiché dívky mohou být ideálním adeptem pro ty, co mají severskou krimi v malíčku a chtěli by zkusit také něco jiného, ne však příliš odlišného. Rickstad sice nepřichází s ničím novým, díky kterému si řeknete, že tuto knihu prostě musíte mít, na druhou stranu zde ale vše výborně funguje. V Tichých dívkách tak dostáváme do rukou kvalitní kousek, který si rozhodně zaslouží pozornost.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.