Eric Powell – Goon 8: Dost prokletí pro všecky

0

 

ANOTACE:
Tentokrát čeká Goona obtížné rozhodnutí. Konečně se dozvídá pravdu o městě na okraji Koňožroutského lesa a zjišťuje, že ho musí buď navždy opustit, anebo začít válku. Jeho nepřátelé skrytí za temnou postavou, o které se Goon domníval, že se jí už kdysi dávno zbavil, se zatím šikují…LABRAZIO JE ZPÁTKY!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Komiksová série Goon bezpochyby patří mezi ty tituly, které by pravověrným milovníkům kreslených příběhů rozhodně neměly uniknout. Bohužel tato série u nás stále nemá na růžích ustláno. Naštěstí však pravověrní fanoušci ukázali, že jim Goonův a Frankieho osud není úplně lhostejný, a tak právě u Comics Centra vychází v edici Na přání další dva díly této povedené série. A my se můžeme zaměřit hned na první z nich – Goon 8: Dost prokletí pro všecky.

Nové kousky této série rozhodně nebudou pro fanoušky žádným velkým překvapením. Eric Powell nám předkládá to nejlepší ze své kuchyně a opět tak naplno ukazuje svou genialitu mísenou s šíleností. Ostatně v kterém jiném komiksu byste nalezli prvky hororu, starých gangsterek a svérázného humoru ve stylu Monty Pythons. Powell tak již nejednou ukázal, že umí spojit do jedinečného mixu zdánlivě nespojitelné. O tom se ostatně můžeme přesvědčit i u aktuálních novinek.

Již předchozích pár dílů naznačilo, že se tato série posouvá do vážnějších tónů. Humoru a nadsázky neubylo, přesto zde již nejde o pouhopouhé mlácení zombíků a monster. Ostatně Páter Monster již ztratil podstatnou část své moci a scéně se objevil staronový a daleko nebezpečnější protivník, se kterým se musí Goon znovu vypořádat. Navíc na povrch vyplouvají nové informace, které ovlivňují chod celého města. Goon tak stojí před nelehkým rozhodnutím, navždy město opustit, nebo začít válku, která nepřinese nic než utrpení…

Osmý díl série má rozhodně co nabídnout, přesto se při čtení neubráníte pocitu, že se jedná pouze o přípravu před jedním z vrcholů této série. Ten mimochodem přichází již v devátém dílu, o tom však až příště. Ačkoliv si zde Powell připravuje půdu pro následující události, rozhodně se nejedná o pouhopouhou vatu, která má za úkol vyplnit hluchá místa. Ba právě naopak, události v této knize posunují děj celé série vcelku slušným tempem kupředu.

Grafická stránka knihy je opět na vynikající úrovni. Powell je tak jedním z mála tvůrců, ve kterých se snoubí jak scénáristické nadání, tak úžasné kreslířské schopnosti, které dodávají jeho komiksům jedinečné kouzlo. Vzhledem k tomu, že si Powell tvoří vše sám, je vše úžasně konzistentní a tak i nejmenší detaily zapadají na své místo a tvoří jedinečný celek. Fanoušci se tak rozhodně nemusí bát, že by snad u Goona došlo k nějakým výraznějším změnám, které by ovlivnili celkový zážitek z četby.

O tom, jak je kresba i scénář u Goona úžasně soudržný, se můžeme přesvědčit hned záhy. Osmý díl totiž obsahuje kromě hlavního Powellova příběhu i pár vcelku zajímavých bonusů. Nalezneme zde originální sbírku krátkých povídek od nejrůznějších komiksových umělců, která rozvíjí a navazuje na některé příběhy z předchozích částí série. Řada z nich obsahuje celou řadu zajímavých nápadů a ukazuje zcela nový pohled na tohoto oblíbeného hrdinu.

Zároveň je však vcelku dobře poznat, že je netvoří sám Powell a tak jim chybí pověstná jiskra, kterou této sérii Powell dodává. Samotnou kapitolou je pak kresba jednotlivých příběhů, ta sice není špatná, zatvrzelí fanoušci Goona si na ní však pravděpodobně nezvyknou. Bonusová část této knihy, je tak vcelku příjemný zpestřením, nepřináší však nic extra zásadního navíc.

Powell ani na poosmé rozhodně nezklame a fanouškům předkládá přesně to, po čem touží. Tato série si tak stále zaslouží samé superlativy a ani nejnovější přírůstek jí v tomto ohledu rozhodně nedělá ostudu, ba právě naopak. Vcelku slušně posouvá děj mílovými kroky kupředu a připravuje půdu pro jedno z velkých finále této série, které přijde již v následujícím díle. Je tak možná trochu s podivem, že se tato jedinečná série, která bezesporu patří k tomu nejlepšímu co u nás vychází, stále potácí s menším zájmem čtenářů, než který by si zasloužila. Nezbývá tedy než doufat, že se i příště  najde dostatek čtenářů, kteří si tuto perlu mezi komiksy rozhodnou objednat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..