Enid Blytonová – Správná pětka na ostrově pokladů

0

ANOTACE:

Sourozenci Anna, Dick a Julián výjimečně netráví prázdniny s rodiči – jedou do Kirrinské zátoky za příbuznými, s nimiž se nikdy předtím neviděli. Teta je milá, strýček nerudný a sestřenka Georgina je sice trochu svérázná (slyší pouze na zkrácenou verzi svého jména „George“), ale zato má psa Tima, vlastní ostrov a poblíž něj i ztroskotaný vrak. Když moře jednoho dne potopenou loď při bouřce vyvrhne na skály, děti zjistí, že se na ostrově možná skrývá poklad. Tajemství zná ale i někdo jiný, kdo by je rád o ostrov i poklad připravil…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Pokud bychom se měli bavit o nejúspěšnějších příbězích pro děti, patrně by padla zmínka i o Enid Blytonové, legendární britské autorce, jejíž dobrodružné příběhy si oblíbili čtenáři po celém světě. V audioknižní podobě u nás ale zůstávala takřka bez povšimnutí. To se však nyní rozhodlo napravit vydavatelství OneHotBook, které nám před nedávnem přineslo úvodní díl její legendární série Správná pětka. Vydejte se společně s Annou, Dickem, Juliánem, Georginou a Timem na ostrov pokladů…

Právě Správná pětka, či Tajná sedma bude bezpochyby pro mnohé z nás úžasnou vzpomínkou na dětství. Na dobu krátce po revoluci, kdy se tyto fantastické příběhy Enid Blytonové začaly u nás poprvé objevovat. Od té doby uteklo již takřka třicet let, avšak tyto série stále neztratili nic ze svého kouzla. Ostatně, v originále vyšel první příběh Správné pětky již v roce 1942, je tedy více než jasné, že se jedná o příběhy prověřené časem, které zde s námi budou patrně ještě dlouhou dobu.

Nemalou měrou tomu bezpochyby může dopomoci i povedené audioknižní zpracování, které má šanci notoricky známému příběhu vdechnout nový život. Právě o to se se Správnou pětkou na ostrově pokladů snažila velezkušená režisérka Jitka Škápíková, která pod svá křídla dostala u této audioknihy naprostého nováčka na tomto poli Michaelu Maurerovou. Asi však nemá smysl chodit zbytečně kolem horké kaše, Správná pětka se v audiu povedla skutečně na výbornou, což ocení nejen nostalgicky naladění posluchači, ale především ti nejnáročnější – malí posluchači, kteří neodpustí ani to nejmenší pochybení.

Už je tomu takřka jedenáct let, co u nás naposled vyšla tato povedená kniha, která například stejně jako knihy Jaroslava Foglara staví především na principech přátelství, stejně jako napínavých příbězích, které budeme společně s hlavními hrdiny prožívat. Správná pětka na ostrově pokladů nás zavádí na úplný začátek celé, více než dvacetidílné ságy, kterou zná velice dobře většina z nás.

Právě díky všeobecné znalosti a obliby u čtenářů to Michaela Maurerová neměla vůbec jednoduché. Když k tomu připočteme fakt, že tato kniha je její první setkání s audioknižním světem, byl pro ní úvodní díl Správné pětky skutečnou výzvou. A nutno říct, že se s ní vyrovnala více než na výbornou.

Interpreti mají ve většině případů u audioknih pro mladší čtenáře tendenci maličko přehrávat. To sice může být občas ku prospěchu věci, ostatně vzpomeňme na Doktora Proktora Davida Novotného, na druhou stranu se Správná pětka rozhodně nenese ve zcela odlehčeném tónu, i když se tak snaží působit. S menší mírou nadsázky by se dokonce dala označit za detektivku, což samozřejmě od interpreta vyžaduje přeci jen umírněnější projev.

A právě ten jí Maurerová pod taktovkou Jitky Škápíkové dodala. Prakticky rovnou můžete zapomenout na to, že by snad Michaela působila v oblasti audioknih jako naprostý nováček. Ba právě naopak, její sebevědomý a především pak umírněný projev si nic nezadá s ostřílenými kolegy a zároveň jasně ukazuje, že tato interpretka byla pro Správnou pětku skutečně výbornou volbou.


O celkovém technickém zpracování, či odlehčeném hudebním doprovodu se asi nemá ani smysl zmiňovat. Vše je již tradičně na vynikající úrovni. Ostatně, tak jak jsme již u tohoto vydavatele zvyklí. Správná pětka je tak skutečně výbornou audioknihou, která udělá radost malým, stejně tak jako dospělým. Po doposlechnutí této povedené čtyřhodinové nahrávky tak nezbývá než doufat, že ve OneHotBook sáhnou i po dalších dílech této skvělé série a dají nám tak možnost další jedinečné vzpomínky na dětství…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..