Elizabeth LaBanová – Esej o tragédii

2

Tim Macbeth, sedmnáctiletý albín, nedávno přestoupil na prestižní Irvingovu školu, jejíž motto zní: „Vejdi, přítele najdi a přítelem se staň“. Přítel je ale to poslední, co Tim hledá — doufá jen, že absolvuje poslední ročník, aniž by vzbudil příliš pozornosti. Navzdory své snaze zůstat nenápadný se však zamiluje do hvězdy ročníku Vanessy, přítelkyně nejoblíbenějšího studenta na škole. K Timovu překvapení Vanessa jeho lásku opětuje, zároveň ale ví, že pokud jejich cit vyjde najevo, doplatí na to ztrátou svého společenského postavení. Tim a Vanessa svůj vztah tají, a navíc se musejí vypořádat s esejem o tragédii — závěrečnou prací, kterou zadává nejpřísnější učitel na škole. 

…………………………………………………………….

Příběhy o tragické lásce inspirují spisovatele již dlouhá staletí. Navíc patří mezi knihy, které si své čtenáře najdou i přesto, že nejsou zrovna nejnovější. Vezměme si například Trojskou válku, za tímto krveprolitím stála nešťastná láska, nebo příběh z nejslavnějších Romeo a Julie. Osudy těchto dvou postav inspirují i nadále autory po celém světě. Jedním z nich je i americká spisovatelka Elizabeth LaBanová, která přispěla svou troškou do mlýna s Esejí o tragédii, jenž právě vychází u nakladatelství Host.

Tato autorka dříve pracovala především ve zpravodajství televize NBC. Kromě toho se také věnovala výuce, o čemž svědčí i česky vydaná kniha Příručka pro babičku a dědečka (2012 Computer Press), a také přispívala do několika novin a časopisů. Esej o tragédii je její prvním románem pro mládež. Navíc za tuto prvotinu získala i ocenění Associace prodejců knih pro mládež v kategorii New Voices Selection.

Adobe Photoshop PDFKniha navíc spadá do nové kategorie, kterou se nakladatelství Host rozhodlo vydávat. Jejich knihy byly vždy kvalitní, přesto byste hledali knihy pro mládež u tohoto nakladatelství velmi těžko. Až na pár výjimek se vždy zaměřovali na dospělejší čtenáře. S příchodem Kostičasu od Sammanthy Shannonové se to ovšem pomalu začalo měnit. Jelikož je Young adult v současné době na raketovém vzestupu a dá se předpokládat, že nějaký ten čas na výsluní ještě pobude, byl to rozhodně logický krok, který se Host rozhodl udělat. A právě Esej o tragédii je dalším zástupcem tohoto žánru, který Host svým mladším čtenářům předkládá. Drží ovšem nastavenou laťku tohoto nakladatelství, nebo zanedlouho upadne v zapomnění?

„Vejdi, přítele najdi a přítelem se staň.“

Autorka se rozhodla použít dvě dějové linie, a byť se prakticky nikdy neprotknou, jedna bez druhé by neznamenala prakticky nic. V současnosti sledujeme Duncana, který právě nastupuje do závěrečného ročníku na střední škole.

Když se Duncan vrací po prázdninách na Irvingovu střední školu hlavou se mu honí hlavně dvě myšlenky. Jaký „poklad“ na něj čeká v jeho pokoji a jak zvládne napsat Esej o tragédii, která na ně, jako na žáky čtvrtého ročníku, letos čeká. Jako všichni čtvrťáci na této škole se stěhuje do nového křídla a dostává pokoj po jednom ze svých předchůdců, který mu zde zanechá nějaký malý dárek. Jaké je ovšem jeho zklamání, když zjistí, že dostal nejmenší pokoj ze všech a navíc po tom divném albínovi Timovi. V té chvíli si na poklad ani nevzpomene.

9780307930484_p0_v2_s260x420V druhé dějové linii sledujeme osudy Tima, který na stejnou školu nastoupil o rok dříve a doufal, že se mu úspěšně podaří dokončit čtvrtý ročník. Sedmnáctiletý Tim to ovšem vůbec nemá jednoduché, je albín a tak je prakticky nepřehlédnutelný, čemuž se samozřejmě snaží ze všech sil zabránit. Cestou na Irvingovu školu poznává Vanessu, která shodou okolností chodí taky na Irving. Prakticky okamžitě se do ní zamiluje, má to ovšem háček, Vanessa patří mezi hvězdy školy a navíc její přítel je nejoblíbenější student na škole. To moc dohromady s jeho nenápadností nejde, navíc i na něj čeká esej o tragédii.

Milý Duncane,
když mi řekli, že budeš bydlet v tomhle pokoji, skoro jsem tomu nemohl uvěřit. Nejspíš už víš, co se chystám říct, ale stejně ti to řeknu. Je důležité, abys věděl, proč a jak se všechno přesně událo. Někdo to vědět musí; někdo by možná mohl ty informace využít a neudělat stejnou chybu jako já. Možná. Nevím.Musím ti říct jednu důležitou věc — a vsadím se o cokoli, že to, co ti tady zanechám, jsi určitě nečekal: ta slova, hudba, příčina mého neštěstí, stejně jako tvoje domnělá nebo skutečná role v tom všem, to všechno ti poslouží mnohem líp, než by ses kdy nadál.
V podstatě ti dávám ten nejlepší dárek. Ten nejlepší poklad, jaký sis mohl přát. Dávám ti materiál pro tvůj esej o tragédii.
S pozdravem
Tim
 

Mnozí jistě uhodli, že pokoj který Duncan dostal byl ten Timův a to co mu zde Tim nechal byla cédéčka, na kterých mu vypráví svůj příběh. Od chvíle kdy opustil domov a vydal se poprvé na Irving až do osudné noci, která změnila vše. A právě nad událostmi TÉ NOCI visí neustále otazník a nutí tak čtenáře neustále číst dál. Toto autorka vymyslela opravdu výborně a s klidným srdcem si zaslouží za tento nápad palec nahoru. Díky tomu si dokázala udržet čtenáře až do poslední strany a i když mnohdy budete již tušit co se tenkrát v noci odehrálo stejně vám to nedá, protože vás autorka stejně nakonec překvapí.

A přestože má tato kniha na první pohled relativně jednoduchý příběh, skrývá se v ní víc než se může zdát. Obyčejný příběh ze středoškolského života dokáže své čtenáře naprosto pohltit. Navíc v sobě obsahuje i mnohá skrytá poselství, která přinutí čtenáře se na chvíli zastavit a malinko popřemýšlet. Přeci jen být odlišný není právě jednoduché a právě jeden z hrdinů si tím musel procházet den co den. Autorka se navíc nesnažila ohromovat nějakou nabubřelou literaturou, ba právě naopak své dílko pojala tak jak na první pohled vypadá. Vyprávění neobyčejného středoškoláka o svém životě a nešťastné lásce. I díky tomu přiroste čtenářům kniha k srdci a navzdory prvnímu pohledu dodává i pocit něčeho výjimečného.

Je vidět, že nakladatelství Host to s Young adult myslí opravdu vážně a jak je již u něj zvykem vybírá opravdu pečlivě a snaží se svým čtenářům přinést jen ty nejlepší kousky, mezi které Esej o tragédii bezpochyby patří. Navíc se i tato kniha může pyšnit úžasně příjemnou obálkou, která má stejnou úpravu jako ta u Kostičasu. Ať už mladí, nebo staří Esej o tragédii dokáže nabídnout každému něco a každý si v něm přijde na své. Pojďme se tedy společně ponořit do příběhu, který vám svým kouzlem doslova učaruje a naprosto si vás získá.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Host
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdElizabeth LaBanová je americká spisovatelka žijící ve Filadelfii. Dříve pracovala ve zpravodajství televize NBC, vyučovala a přispívala do několika novin a časopisů. Esej o tragédii (2013) je jejím prvním románem pro mládež a vynesl jí ocenění Association of Booksellers for Children v kategorii New Voices Selection. Práva na tuto knihu se prodala do jedenácti zemí. V češtině již vyšla autorčina Příručka pro babičku a dědečka (2009; česky Computer Press 2012).
  
  
 
 
 
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..