Eduard Petiška – Příběhy starého Izraele

1
ANOTACE:

Poslouchejte povídání, z něhož čerpají všechna další…

Jak vznikl svět a proč byli lidé vyhnáni z ráje? Kdo přežil nesmírnou potopu? Co je to Babylónská věž a kterak došlo ke zmatení jazyků? Kdo byl Mojžíš a jak probíhala cesta do zaslíbené země? Kde se skrývala síla bájného Samsona? Jak zvítězil David nad Goliášem? Proč se říká „je chytrý jako Šalamoun“? A kterak se Jonáš dostal z břicha velryby? Čtrnáct přístupně podaných příběhů ze starého Izraele ukazuje starozákonní židovský výklad dějin od stvoření světa přes vyvedení Izraelitů z Egypta a stavbu Jeruzalému až po babylonské zajetí Židů.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Vydavatelství OneHotBook je velmi dobře známé tím, že se zaměřuje především na mainstreamovou literaturu, která vévodí žebříčkům prodejnosti. Postupem času se tato situace ale začíná měnit a tak i u tohoto vydavatele můžeme narazit na kousky, které se nevezou na aktuální vlně popularity. Zmínit můžeme tituly jako Pád Cařihradu, nedávno vydaný první díl trilogie o Karlu IV., či poslední přírůstek do této sbírky, Příběhy starého Izraele Eduarda Petišky.

Pribehy_stareho_Izraele_3D_OneHotBookTento autor patří již ke klasikům české literatury a přestože někteří nad jeho příběhy mohou již trochu ohrnovat nos, společně s jeho knihami vyrostla nejedna generace čtenářů. Je tedy jenom dobře, že ani v dnešní době se na tohoto autora úplně nezapomnělo a my tak máme jedinečnou možnost zavzpomínat na naše dětství. OneHotBook se navíc rozhodlo, že u jedné Petiškovi audioknihy nezůstane, a tak jsou Příběhy starého Izraele první z plánované série, která nás přenese do naší minulosti a dá nám nahlédnout do starých bájí, pověstí a pohádek.

„Petiška je klasika, která baví, ale i nenápadným způsobem vzdělává už několik generací. Tyhle příběhy jsou zkrátka tak archetypální, že nestárnou, ale potřeba říkat si je dál v nás zůstává. A kdo by to dokázal lépe, než Miroslav Táborský, který svým hlasem zprostředkuje jak jistý vznešený patos dávných dob, tak napínavé a překvapivé momenty, díky nimž je tohle vyprávění pořád živé. Současné děti si ho tak konečně mohou dopřát i k poslechu, což je přesně způsob, jakým se báje mají předávat,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

Miroslav_Taborsky_OneHotBookV této audioknize znovu prožijeme příběhy z počátků našeho světa. Jak vznikl svět a proč byli lidé vyhnáni z ráje? Kdo přežil nesmírnou potopu? Kdo byl Mojžíš a jak probíhala cesta do zaslíbené země? To je jen pár z celkem čtrnácti příběhů, které na nás na této nahrávce čekají. Příběhy jsou to všeobecně známé, ostatně velká část těchto bájí a pověstí vstoupila s lehkými obměnami i do Bible. Ovšem na rozdíl od ní, převyprávěl Eduard Petiška  příběhy daleko srozumitelnější a přístupnější formou, díky čemuž zůstávají atraktivní i pro současné generace čtenářů a posluchačů.

Ostřílení rozhlasový posluchači se již mohli s audio adaptací Příběhů starého Izraele setkat. Nahrávka z roku 1965 má však již něco za sebou a tak bylo zcela nové nahrání tou nejrozumnější variantou. Do režisérského křesla usedla zkušená Jitka Škápíková, která pod svá křídla dostala hvězdného Miroslava Táborského. A již teď mohu prozradit, že jejich spolupráce se vyvedla opravdu na výbornou.

26076Miroslav Táborský po právu patří mezi naše nejzkušenější narátory. Ostatně na svém kontě má spolupráci na více než  čtyřech desítkách titulů. Je tedy více než jasné, že po profesionální stránce se rozhodně o kvalitu Příběhů starého Izraele bát nemusíme. Táborský dokázal celé audioknize vdechnout tu správnou atmosféru. Během samotného poslechu tak na nás čeká pozvolnější tempo vyprávění, které však ve vhodně zvolených chvílích graduje a dodává tak celé audioknize patřičný spád.

Již tradičně nechybí ani nezbytný hudební doprovod, který se objevuje především v přestávkách mezi jednotlivými příběhy. Hudba je laděná do lehce exotických tónů, které při poslechu evokují atmosféru dávných říší a pohádek tisíce a jedné noci. Díky tomu skvěle s celkovou atmosférou audioknihy ladí a umocňuje tak celkový zážitek z poslechu.

Příběhy starého Izraele jsou v podání Miroslava Táborského výbornou alternativou ke všem těm moderním pohádkám a příběhům, kterých je na trhu přehršel. Pokud tedy toužíte zavzpomínat na své dětství, nebo hledáte pro svou ratolest něco, co by jí dokázalo trochu vzdělat, je právě tato audiokniha ideální volbou.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. S menom autora som sa stretla pri povinnej literatúre na gymnáziu, ale nikdy som nemala nejaké povzbudenie, žeby som si od neho niečo prečítala. Lenže audiokniha vôbec neznie zle, keď je téma dobrá. To by možno bolo dobré riešenie ja pre lenivých študentov 😀 aj keď to nepodporujem, lebo čítať sa má!
    Ale tieto staršie klasické knihy nie sú témou a štýlom písania vždy „zaujímavé“ Ja mám obľúbencov ako Jules Verne a Shakespear, a zbožňujem bájky, báje a legendy, ale všetko čo má už viac spoločné s tematikou náboženstva už nie je zrovna pre mňa 😀

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..