Eduard Petiška – Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie

0
ANOTACE:

Vraťte se zpátky do dob před několika tisíci lety, kdy staří Egypťané uctívali boha slunce, ale také do časů velkolepého stavitelského umění, řemesel a do věku počátků lékařské vědy a astronomie; k pramenům lidské vzdělanosti. Dávné egyptské příběhy vychází z překladů starých papyrů, z písemných zlomků a úryvků i ze zpráv starověkých řeckých spisovatelů.

Další země, jejíž prastaré příběhy stojí za to vyprávět, nazvali kdysi Řekové Mezopotámie ‒ krajina mezi řekami. Starověká říše vznikala a zanikala kolem dvou velkých toků Eufrat a Tigris. Její pověsti jsou zpracovány podle překladů klínopisných záznamů na hliněných destičkách.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Ačkoliv drtivá většina čtenářů, či posluchačů, prahne stále po nových a nových titulech, je dobře, že vydavatelé nezapomínají ani na klasiky žánru, které se snaží přiblížit mladé generaci. Mezi ně bezpochyby patří i Eduard Petiška, jehož Příběhy starého Izraele se před loňskými Vánoci dočkali i své audiopodoby. Ty nyní doplňují i Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie, opět ve výtečném podání Miroslava Táborského.

Eduard_Petiska_Baje_a_povesti_stareho_egypta_a_mezopotamie_audio_OneHotBook_3DEduard Petiška bezpochyby patří ke klasikům české literatury a je tedy jenom dobře, že ani v dnešní době se na tohoto autora úplně nezapomnělo a my tak máme jedinečnou možnost opět se ponořit do jeho příběhů, které sice nepatří k nejnovějším, na druhou stranu však občas nezaškodí zavzpomínat na naše dětství. Navíc se i druhá audiokniha tohoto autora ze stáje OneHotBook nenese v klasickém pohádkovém stylu, ale opírá se o staré báje a pověsti. Po příbězích z Izraele se tak v druhé audioknize přesouváme do starého Egypta a Mezopotámie.

„Starověký Egypt a Babylon mě odmalička fascinovaly, jejich umění, památky i mytologie. Literatura z této oblasti stále plní mou knihovničku, takže jsem se této nahrávce věnovala skutečně s láskou. A jsem ráda, že jsem se při ní mohla znovu setkat s Miroslavem Táborským, kterého si vážím jako herce už od dob, kdy hercem nebyl – pamatuju si ho z Wolkerových Prostějovů – už tam jsme k němu my mladší vzhlíželi jako ke svému vzoru,“ prozradila režisérka audioknihy Jitka Škápíková.

Posluchači se tak mohou opět těšit na celou řadu příběhů, notoricky známých, ale i těch, které již pomalu ale jistě odvál čas. Ve čtrnácti vybraných příbězích tak nahlédneme do egyptské a babylonské mytologie. Od egyptského pojetí zrození země a lidí, přes krutý čin zlého boha Sutecha, až po nejslavnější mezopotámský příběh o králi Gilgamešovi, který se vydal hledat nesmrtelnost.

Miroslav_Taborsky_studio_OneHotBookObě audioknihy se sice nesou ve stejném stylu, ostatně stojí za nimi stejná dvojice, ostřílená režisérka Jitka Škápíková a velezkušený Miroslav Táborský, jenž celému vyprávění dodává neopakovatelné kouzlo, v příběhové části se však značně odlišují. Ano stále se jedná o báje a pověsti, ty Izraelské jsou nám však, už z podstaty, že se jedná prakticky o příběhy z bible, bližší. Oproti tomu egyptské a mezopotámské vyprávění působí daleko exotičtěji. Na druhou stanu  však nebude tak lákavé, jako notoricky známé příběhy o Adamovi a Evě, či potopě světa.

Po technické stránce není audioknize opět moc co vytknout. Táborský se opět projevil, jako naprostý profesionál. Jeho načtení nepostrádá lehkost i správnou atmosféru, která nás stejně, jako v předchozím případě, přenese tisíce let do minulosti. Pokud vás tedy narátorův hlas okouzlil již v některé jeho předchozí audioknize, ani v tomto případě rozhodně nebudete zklamáni.

Samozřejmě nechybí ani nezbytný hudební doprovod, jenž je opět laděn do exotických tónů, které při poslechu evokují atmosféru příběhů tisíce a jedné noci. Vedle hudby pozorní posluchači zaregistrují i zvuky přesýpajícího se písku a svištícího větru, jenž celkový zážitek ještě umocňují.

Po technické stránce Bájím a pověstem starého Egypta a Mezopotámie opravdu moc vytknout nemůžeme, opět dostáváme do rukou skvěle vyvedenou audioknihu v perfektní kvalitě. Po příběhové stránce je to již trochu horší, exotické báje a pověsti nemusí oslovit úplně každého. Byla by však věčná škoda je nechat jen tak bez povšimnutí. I když se asi nebude jednat o prodejní hit, můžeme OneHotBook poděkovat za to, že se rozhodlo natočit i tituly, které mají do mainstremu daleko.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..