Ed Brubaker & Sean Phillips – Zatmívačka

0

Legendární komiksové duo Ed Brubaker a Sean Phillips jsou zpět, aby nám představili další ze svých výjimečných počinů. Zkrátka a dobře, komiks roku je zde a všichni fanoušci noiru a skvěle vystavěných příběhů mohou skákat nadšením. Po Criminalu a Fatale se tak na náš trh dostává i Zatmívačka (Fade Out), v níž nás autoři zvou na prohlídku odvrácené strany Hollywoodu…

Představovat komiksovým fanouškům tuto autorskou dvojici je pravděpodobně zcela zbytečné. Vždyť Brubaker s Phillipsem patří mezi nejvýraznější autory současnosti a na svém kontě mají celou řadu komiksů, které sbírají ocenění, jak na běžícím páse. To je ostatně případ i aktuální novinky z nakladatelství BB Art. Je tedy více než jasné, že se skutečně máme na co těšit. Ostatně, jejich Criminal patří i osm let od svého vydání stále mezi to nejlepší co u nás kdy vyšlo. A troufnu si říct, že Zatmívačka se Criminalu v mnoha ohledech minimálně vyrovná, v mnoha jej však ještě daleko převyšuje. Podle mnohých je tak právě tento komiks tím vůbec nejlepším, co kdy toto výjimečné komiksové duo stvořilo.

A vlastně se není co divit. Stačí se podívat trochu do historie a zaměřit se Brubakerovu rodinu. Sám jeho strýc John Paxton byl úspěšným hollywoodským scénáristou. Jako takový spolupracoval mimo jiné i s režisérem Edwardem Dmytrykem, jenž byl coby člen komunistické strany na přelomu 40. a 50. let vyšetřován pro neamerickou činnost a dokonce i odsouzen i do vězení. Právě z této rodinné historie mohl Brubaker nemalým způsobem čerpat při vytváření Zatmívačky.

I ona se totiž nemalým způsobem otírá o novodobý hon na čarodějnice, který na přelomu 40. a 50. let vypukl na půdě Spojených států. Jediný rozdíl je zde ten, že se ocitáme na prahu Studené války a tak čarodějnice vystřídali hlavně komunisté. Toto je však pouze jedna z příběhových linií, které se linou napříč celým čtyřsetstránkovým komiksem. Brubaker nás zve do Hollywoodu, aby nám mimo jiné ukázal, jaká špína se ukrývá za zdánlivým pozlátkem úspěchu, nespoutaných večírků a slávy.

Po otevření knihy se tak ocitáme právě v období “honu na čarodějnice”. Období strachu a podezřívavosti, které prosakovalo celým Hollywoodem.  Píše se rok 1948 a zatímco vrcholí první fáze honu na komunisty, jedno z malých hollywoodských studií se snaží dokončit jeden ze svých nejambicióznějších kousků. Tento plán však začíná dostávat povážlivé trhliny po jednom obzvláště vydařeném večírku.

Náš hlavní hrdina Charlie Parish se probouzí v bytě spolu s mrtvolou Valerie Sommersové, herečky, která účinkovala v právě roztočeném filmu. Hlavní hvězdu navíc evidentně někdo zaškrtil. Skandál je však potřeba za každou cenu ututlat a film dokončit. Na scénu tak vstupuje studijní čistič problémů Phil Brodsky, z Val Sommersové se oficiálně obyčejná sebevražedkyně a život může jít dál. Tedy alespoň zdánlivě. Stále je zde Charlie, který se snaží zoufale vzpomenout na to, co se tu noc vlastně stalo. Kdo mohl Valerii zabít a nemohl v tom sám sehrát nějakou úlohu? Nastal čas najít odpovědi, postavit se svým strašákům a třeba i očistit Valino jméno…

Samotný příběh až tak fascinující a překvapivý není. Fanoušci detektivek a noirových příběhů se s podobně vystavenými kousky dozajista již párkrát setkali. Avšak to co dělá Zatmívačku jedinečnou, není příběh jako takový, ale především vše okolo. Způsob, jakým Brubaker svůj příběh vypráví, tíživá atmosféra, která na vás dolehne již od první strany. Stejně jako prostředí filmových studií, kdy se za blyštivým pozlátkem skrývá především špína.

Hlavní a nejdůležitější ingrediencí jsou však samotné postavy, důvody jejich konání a vůbec celková charakteristika. A zde Brubaker již tradičně exceluje. Pokud již máte za sebou jeho Criminal, či aktuálnější Fatale, budete pravděpodobně moc dobře vědět. o čem mluvím. Opět tak rovnou zapomeňte na klasického hrdinu, kterému byste mohli fandit, ty v Brubakerových románech moc často nebývají. Avšak o to hlubší pocity ve vás protagonisté této noirové lahůdky zanechají.

Všechny již zmíněné aspekty tvoří opravdu jedinečný mix, který dohromady dává kousek, který vás doslova posadí na zadek. Nemalou měrou tomu samozřejmě napomáhá i typická Phillipsova kresba, která je již s Brubakerem a jeho tvorbou neodmyslitelně spjata. Phillipsovi noirová atmosféra skvěle sedí a dodává příběhu na ještě větší naléhavosti.

Když k tomu navíc ještě připočteme fakt, že u nás Zatmívačka vychází, na rozdíl od již zmíněné Fatale, v kompletní Deluxe edici, která nám předkládá kompletní příběh v jedné knize s opravdu velkorysou nadílkou bonusů, stává se z tohoto kousku opravdu horký kandidát na komiks roku. Pokud tedy ještě svou Zatmívačku nemáte, nastal čas to napravit. Tento kousek vám totiž v knihovně rozhodně nesmí chybět.ZATMÍVAČKA
SCÉNÁŘ: ED BRUBAKER
KRESBA: SEAN PHILLIPS
PŘELOŽIL: ŠTĚPÁN KOPŘIVA
VYDAL: BB ART
ROK: 2020
STRAN: 400
ORIG. NÁZEV: THE FADE OUT
ISBN: 978-80-7595-393-3

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..