E. Brubaker & G. Rucka – Gotham Central 3: V rajonu šílenství

0

 

ANOTACE:
V Gothamu zuří surová válka gangů. Po tragickém přehmatu dospěl policejní sbor k názoru, že už se na Batmana nelze spolehnout, a tak komisař přistupuje k osudovému rozhodnutí – Temný rytíř se zařadí mezi hledané zločince a proslulý Batsignál zmizí ze střechy policejního ústředí. Obojí se však nemohlo stát v horší okamžik, protože jednotka Závažných zločinů musí čelit superpadouchovi, se kterým se ještě nesetkala, a život dobrého policisty visí na vlásku.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Být policistou v Gothamu vážně není snadné. Tohle město je nejproslulejším semeništěm zločinu a domovem bezpočtu kriminálníků. Na každém kroku na vás navíc dýchá odkaz samozvaného strážce spravedlnosti, který hraje výhradně podle svých pravidel. Avšak, všeho moc škodí. A tak se po tragickém přehmatu Temný rytíř ocitá na seznamu hledaných zločinců a proslulý Batsignál mizí ze střechy policejního ústředí. Jenže to jednotka Závažných zločinů ještě neví, že se vcelku záhy ocitne V rajonu šílenství…

Rok se s rokem sešel a my tak máme opět možnost ponořit se do známých kulis batmanovského Gothamu a užít si plnohodnotnou noirovou kriminálku od hvězdného autorského dua Brubaker a Rucka. Tuto dvojici patrně netřeba českým čtenářům příliš představovat. Ed Brubaker patří k opravdovým komiksovým superstar, která stojí za takovými tituly, jako je Captain America, Fatale či fenomenálním Criminalem, jenž stvořil právě s Ruckou. Tito autoři navázali v roce 2002 na společnou spolupráci u série Gotham Central, která jde ve šlépějích Criminalu a přináší nám další hutnou noirovou podívanou.

Tu na český trh poprvé přineslo v roce 2016 nakladatelství BBart. Nyní, o tři roky později zde máme třetí díl této atmosférické série, tentokrát s podtitulem V rajonu šílenství a my se tak můžeme opět naplno ponořit mezi prach a špínu Gothamu. Třetí book obsahuje na 224 stranách sešity původní série Gotham Central #23-31. Tím se tak tento počin scénáristické dvojice Brubaker – Rucka pomalu, ale jistě blíží ke konci. A my tak můžeme již netrpělivě vyhlížet závěrečný díl, jenž udělá definitivní tečku za touto noirovou laskominou.

Jedinečnost celého Gotham Central tkví v tom, že se autoři rozhodli využít dobře známého prostředí z batmanovských příběhů, avšak samotné superhrdiny tohoto města přesunují na druhou kolej a věnují se obyčejným lidem. Tedy, přesněji řečeno policistům, kteří v tomto semeništi zločinu konají nelehkou službu a jsou neustále ve stínu Temného rytíře. A třetí kniha série v tomto ohledu výrazněji nevybočuje z řady. I když oproti předchozím dílům je zde superhrdinská linie přeci jen patrnější. Policejní sbor se tak musí vypořádat nejen s Batmanem, ale své si zde řekne i Catwoman, či Dr. Alchemy.

Nemusíte mít však vůbec žádný strach, že by snad v aktuální knize Gotham Central začal sklouzávat ke klasickému superhrdinskému mainstream. Tomu se naštěstí opět širokým obloukem vyhýbá a superhrdinové a padouši jsou zde spíše pomyslnou třešničkou na dortu, která dělá tuto sérii výjimečnou. Rucka i Brubaker zde totiž využívají toto téma zcela odlišným způsobem, než na jaké jsme zvyklí například u klasického Batmana a jiných superhrdinských sérií. Díky tomu si Gotham Central zachovává jedinečnou atmosféru a nádech klasického kriminálního dramatu. A po pravdě, podobným způsobem moc scénáristů pracovat neumí. Po právu tak tato série patří mezi vůbec to nejlepší po čem můžeme v rámci komiksů “pro dospělé” sáhnout.

Tentokrát na nás čekají celkem čtyři příběhy, z nichž má tři na svědomí Greg Rucka a jeden pak obstaral sám Brubaker. Jeho příběh pak stojí za pojmenováním celé knihy a nutno říct, že to byl právě Brubaker, jenž dal zde superhrdinům nejvíce prostoru. Hlavní hrdinkou jeho příběhu je totiž samotná Catwoman, která se stává hlavní podezřelou z vraždy jednoho televizního hlasatele. Nutno říct, že právě V rajonu šílenství je patrně nejlepším kouskem z této knihy a Brubaker zde opět dokazuje svojí genialitu a vypravěčský um. Avšak, ani Greg Rucka za svým kolegou příliš nezaostává a ve svých příbězích rozehrává poutavá dramata týkající se samotných policistů, která vás naprosto pohltí. 

Ostatně, jsou to právě samotné postavy policistů a jejich osudy, které jsou hlavním stavebním kamenem celé série. A ty i tentokrát rozhodně stojí za to. Ani tentokrát tak neočekávejte přehršel soubojů a akčních pasáží, na kterých staví především superhrdinské mainstreamové tituly.. Tuto sérii ženou kupředu především samotné postavy a dialogy, které jim dodávají na realističnosti a  patřičné hloubce.

Co se týče grafického pojetí, tak kresbu v aktuální novince z nakladatelství BBart tentokrát obstarala hned pětice výtvarníků. Všichni zúčastnění se však snaží držet podobný styl nastavený Michaelem Larkem již v první knize. Ano, při bližším pohledu na určité odlišnosti bezpochyby narazíte, i přesto však kniha po kresební stránce působí překvapivě konzistentně. A tak vás střídání jednotlivých kreslířů při četbě nebude příliš rušit.

Gotham Central patří společně s Fatale, Skalpy a Criminalem mezi vůbec to nejlepší co u nás v rámci “dospělého” komiksu vyšlo. A rozhodně není náhodou, že za naprostou většinou z nich je podepsán právě Ed Brubaker. Tento autor patří mezi skutečné komiksové mágy a tak je více než jasné, že jeho spolupráce s velezkušeným Gregem Ruckou, prakticky nemůže dopadnout špatně. Pokud vás tedy až doposud tato jedinečná noirová série míjela, možná právě nastal nejvyšší čas to změnit, jelikož tohle je bez jakýchkoliv vytáček patrně ten nejlepší komiks, který nám nakladatelství BBart v letošním roce přineslo.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..