Dror Mišani – Případ pohřešovaného

0

ANOTACE:
V kavárně na Masarykově náměstí v Tel Avivu usedá ke stolu středoškolský profesor Zeev Avni a pouští se do psaní prvního textu bezprostředně inspirovaného jedním textem Franze Kafky – prvního z řady fiktivních dopisů zaslaných rodině oběti, dopisů, které zcela neobvyklým způsobem ovlivní policejní vyšetřování. Kniha rázem upoutala pozornost čtenářů i literárních kritiků, získala řadu ocenění i dvě prestižní ceny v zahraničí. Dror Mišani se zabývá teorií detektivního románu a snad i to mu pomohlo vyvarovat se vžitých stereotypů a v podobě nečekaných zvratů čtenáři nachystat nejedno překvapení.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Detektivní žánr se v současné době těší neutuchající pozornosti čtenářů. Bezpochyby za to může i obliba severské krimi. Avšak s čím dál větší záplavou všemožných detektivek, je stále složitější najít v tomto žánru něco skutečně originálního. A právě do této škatulky se snaží zapadnout i neobvyklý román izraelského bestselleristy Drora Mišaniho Případ pohřešovaného, jenž před nedávnem vyšel v českém překladu u nakladatelství Argo.

9788025716076Dror Mišani patří bezpochyby mezi nejoceňovanější současné izraelské autory. A to i přesto, že jeho prvotina spatřila světlo světa teprve v roce 2011. Od té doby však stihla posbírat celou řadu literárních cen a byla přeložena do více než dvaceti jazyků. Nyní se s tímto oceňovaným autorem mohou, díky nakladatelství Argo, blíže seznámit i čeští čtenáři.

Již ve chvíli, kdy vám Případ pohřešovaného padne do ruky, zaujme vás jednak krásná ilustrovaná obálka a jednak dlouhý výčet všemožných nominací a literárních cen. Mezi kterými nechybí ani nominace na prestižní CWA international dagger award, nebo Sapirovu cenu za krásnou literaturu. V tomto ohledu tak na nás čeká vskutku jedinečný zážitek. Jak se však říká – není všechno zlato, co se třpytí a toto přirovnání platí pro Mišaniho prvotinu dvojnásob.

Pokud jste uvykli klasické severské detektivce, kde se krví, násilím a množstvím mrtvol rozhodně nešetří, budete zklamáni. Mišani se  rozhodl jít lehce proti proudu a zvolil tak pro svůj román zcela odlišný koncept. V tomto ohledu tak sází především na prostředí, postavy, a především pak na neobvyklý příběh, jenž se sice točí kolem detektivní linie, jeho síla je však úplně někde jinde.

Na prvních stranách Mišaniho románu se seznamujeme s vyšetřovatelem, kolem kterého by chtěl autor vystavět celou sérii. Avraham Avraham je 38 policista tělem i duší se zálibou v detektivkách. Jediným problémem je, že se v Izraeli prakticky nedějí žádné zločiny, které by si zasloužily složitější vyšetřování. I další případ pohřešovaného šestnáctiletého Ofera Šarabiho vypadá z počátku jednoduše. Za den, či dva se vrátí domů a vše bude jako dřív…

Jenže se tak nestalo a nezbývá tedy než vyhlásit pátrání. A i přes veškerou snahu vyšetřovatelů se v případu nedaří nijak postoupit kupředu. Avrahamovi tak stále něco uniká, jenže neví co. V situaci mu navíc nepomáhá ani iniciativní Oferův soused, který se rozhodne svérázným způsobem zasáhnout do vyšetřování…

misani-drorAčkoliv má kniha “pouze” 268 stran a příběh by tak měl mít rychlejší tempo, pravdou je, že se nijak kupředu nežene. Ba právě naopak, podstatnou část knihy se zdá, že spolu s hlavními hrdiny přešlapujeme na jednom místě. Někteří čtenáři tak mohou autorovi vyčítat zbytečnou rozvleklost, ovšem absenci většího spádu autor vynahrazuje výtečným vylíčením prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Mišani se navíc nesnaží nic zbytečně přikrášlovat, díky tomu tak čtenáři získávají vcelku zajímavý pohled do dnešní izraelské společnosti, kde lidé řeší stejné problémy jako my.

Stejný styl se autor rozhodl praktikovat i na samotné vyšetřování, neočekávejte tedy zběsilé pátrání, nebo fantastická odhalení, spíše se zde setkáváme s mravenčí prací policistů dlážděnou řadou omylů. I díky tomu se můžeme těšit na řadu zvratů a překvapení, kterými autor posouvá příběh kupředu, i když se to tak na první pohled nemusí jevit.

Případ pohřešovaného rozhodně není běžnou detektivkou, kterých najdeme na každém rohu deset. Na druhou stranu však svým rozvláčnějším pojetím nemusí sednout úplně všem. Nejlépe si tak tuto knihu vychutnáte bez výraznějších očekávání, či žánrového škatulkování, jelikož Případ pohřešovaného je sice detektivka, na druhou stranu ne tak úplně. Po severských krvácích se však jedná o vcelku příjemnou změnu.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply