Drop it – desková hra

0

Rychlých, jednoduchých a zároveň atraktivních rodinných her rozhodně není nikdy dost. A právě do této kategorie spadá i nová hra Drop it, kterou na český trh uvádí společnost Albi. Ta se dá s trochou nadsázky označit za variaci na známý tetris. Zahrajete si ji ve 2-4 hráčích a jednu partii i při plném počtu hráčů zvládnete lehce do 30 minut.

Drop it primárně patří mezi dovednostní hry, která vyzkouší váš postřeh, obratnost i taktiku. Zároveň zde však do určité míry hraje velkou roli i náhoda. Jak již bylo řečeno, hra je určena pro 2-4 hráče, popřípadě dva týmy. Obě varianty fungují překvapivě dobře. Jedinou nevýhodou může být snad jen hra pro tři, která sebou nese určitá specifika, o tom však ještě později. Dle autorů je hra určena pro hráče od 8 let, bez problému ji však zvládnou i daleko mladší děti, obzvláště když si lehce upravíte pravidla k obrazu svému. Tomu se ostatně stejně asi nevyhnete.

Pravidla této hry jsou skutečně jednoduchá. Drop it si opravdu na nic nehraje a nabízí svižnou zábavu pro celou rodinu. Trochu netradičně hra neobsahuje klasickou herní desku, ale plastový stojánek, do kterého hráči postupně vhazují dílky různých tvarů. Konkrétně to budou čtverce, trojúhelníky, kolečka a kosočtverce (celkem 9 kusů). Vše se jeví neskutečně jednoduše a ano to jednoduché skutečně je, přesto je zde jedno malé ale, které dává hře ten správný šmrnc. Abyste získali vítězné body, nesmí váš dílek porušovat žádná pravidla.

Podmínkou pro bodování je, aby se nově vložený dílek nedotýkal žádného jiného dílku stejné barvy nebo tvaru, to samé platí i pro strany samotného plastového stojánku, kde jsou tyto podmínky také znázorněny. Zároveň se však musíte snažit aby váš dílek protínal co nejvyšší linii na stojánku, která určuje váš bodový zisk. V ideálním případě aby se dílek dotýkal i některého z bonusových koleček, které přináší body navíc. Díky tomu dostává tato jednoduchá hra vcelku zajímavé taktické možnosti, kdy budete muset dobře přemýšlet, jaký tvar vhodíte do stojánku ve svém kole.

Pokud by se vám extrémně nedařilo, jsou zde ještě žolíci. Ty má každý hráč k dispozici dva. V průběhu hry je můžete využít ve chvíli, kdy se vám nepodaří zahrát dílek úplně ideálně a vy porušíte některé z pravidel. Díky nim si tak můžete zdánlivě ztracené body přesto započítat. Pokud je však nepoužijete, na konci hry obdržíte tři bonusové body. Žel bohu právě žolíci jsou jednou ze záporů této hry. Samotnou partii neskutečně zjednodušují a ubírají tak celé hře na správné atmosféře. Naštěstí není nic lehčího, než že žolíky odložíte zpět do krabice a budete je při svých hrách zcela ignorovat.

Menší nevýhodu také nalezneme při hře třech hráčů. Ve chvíli kdy hrajete ve dvou, či čtyřech hráčích dostávají se do hry všechny dřevěné dílky, které jsou v krabici. Při hře třech hráčů tomu však takto není a jedna barva zůstává nevyužita. To má za následek to, že se při hře stojánek nikdy nezaplní až do nejvyšších partií, které nabízí nejvyšší bodové zisky a tím i největší napětí. Navíc však díky absenci čtvrté barvy budete až příliš často narážet na svou vlastní barvu i tvary, lehce se tak dostanete do pasti, ze které není úniku a vy budete zbytečně přicházet o velké množství bodů.

Velkým plusem je naopak vcelku velká variabilita a volnost co se týče pravidel. Chcete upravit obtížnost, či zkusit jinou variantu? Žádný problém, není nic lehčího, než obměnit postranní barevné lišty za tvary, či obráceně. Tím dostáváte další možnosti a varianty, které hru zatraktivňují. Při hře s malými dětmi můžete variabilně měnit pravidla podle svého vkusu a zdatnosti dítka, záleží jen na vás jak si hru upravíte. Relativně bez problému tak může tuto hru zvládnout i čtyřleté dítko, což je rozhodně pozitivní.

Přestože vás hra na první pohled v obchodě asi příliš nezaujme, zdání může klamat. Všechny díly jsou velmi pěkně a hlavně kvalitně vyrobené. Takže by se její komponenty neměli v krátké době odebrat do věčných lovišť. Co je však daleko důležitější, hra nabízí skutečně jednoduchý koncept, který je však zároveň zábavný a nabízí i vcelku slušnou variabilitu, díky které si hru snadno uzpůsobíte i pro hru s malými dětmi.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..