Dračí palác – desková hra

0

Dračí palác — nejstarší a nejdůležitější centrum moci v celé říši — upadá. Jeho moc a vliv klesají již celá desetiletí, a když nyní ztratil přízeň mocného dračího stařešiny, lidé začali opouštět město a hledat nový domov, kde by mohli prožít dlouhý a spokojený život. A vy, vládci okolních říší, jste více než ochotni je přivítat! Je to vaše šance vymanit se ze stínu Dračího paláce a získat moc. Dokážete si ale získat důvěru a podporu všemocných duchů? Zvládnete si získat přízeň dračího stařešiny? Postavíte nový Dračí palác?

Společnost Dino je na českém deskoherním trhu opravdovým matadorem, přesto nechává náročnější hráče zcela chladnými. Přeci jen se zaměřuje především na rodinné hraní a tituly jako Dostihy a Sázky, či Kamionem po Evropě ostřílené stratégy příliš neuspokojí. Výjimky se však najdou i zde. Krásným příkladem jsou například oblíbené “únikovky” EXIT, či právě vydaná novinka Dračí palác, která vás naprosto uchvátí svým zpracováním.

V originále ji hráčům přináší společnost Horrible Games, kterou můžeme u nás znát i díky nedávno vydané hře Railroad Ink, která bezpochyby dokázala zaujmout. Na rozdíl od ní, však působí Dračí palác mnohem monumentálnějším dojmem. Ostatně hra se volně inspiruje tradiční čínskou hrou Mahjong. Díky tomu i zde nalezneme nádherné hrací kameny, které budou ozdobou nejednoho hracího stolu. Osobně si troufám tvrdit, že to bude právě celkové pojetí a nádherný vizuál, který ke hře přiláká nejvíce hráčů. 

Jak se ale říká – Není všechno zlato co se třpytí. A to, že hra vypadá pěkně, ještě zdaleka neznamená, že si skutečně zaslouží naší pozornost. Naštěstí vás již zde mohu naprosto uklidnit, že tohle rozhodně není případ Dračího paláce, který je povedený prakticky po všech stránkách. My tak můžeme děkovat Dinu, že se jej rozhodlo přinést i českým hráčům. A i přes, na Dino, relativně vyšší cenovku si troufám tvrdit, že tohle bude zkrátka hit.

Ostatně, kdo by neznal Mahjong, respektive jeho “počítačovou solitérní verzi”, která sice s originálem nemá zase tolik společného, na druhou stranu mu právě ta zajistila celosvětovou oblibu. A právě z ní čerpá i Dračí palác, kterému se povedlo takřka neuvěřitelným způsobem využít principy počítačové hry, rozšířit je a přetavit je do zábavné rodinné deskovky pro 2-4 hráče od osmi let.

Ještě jednou se vrátím k samotném zpracování. Už samotná krabice bezpochyby zaujme díky velice povedené ilustraci. A nejinak tomu je i se samotným obsahem. Dominantou jsou bezpochyby nádherné hrací kameny, které jsou vyvedené ze skutečně kvalitního těžkého plastu. Kromě nich však v krabici naleznete i balíček karet, řadu žetonů, 40 “plastových stříšek” (svatyní), nezbytná pravidla a v neposlední řadě i 2 středové desky a desku pro každého hráče. 

A právě k nim bude mířit jedna z mála výtek této hry. Všechny tyto desky jsou trestuhodně slabé a nejedná se prakticky o nic jiného než čtvrtku, která se však vcelku snadno poškodí, či ohne. Minimálně v tomto ohledu budou muset hráči dbát maličko zvýšené opatrnosti, aby si tyto desky hned při úvodních hrách nepoškodili. Je rozhodně škoda, že se autoři u desek nerozhodli pro silnější materiál, který by deskám rozhodně slušel. Dost už ale o materiálech podívejme se na samotnou hru a to, jak se vlastně hraje.

Jak již bylo řečeno Dračí palác vychází z principů čínského Mahjongu. V průběhu hry tak budete postupně odebírat kameny z hroutícího se paláce, podobně jako právě u Mahjongu. Ty následně budete moci využít při stavbě na svých hráčských deskách. Budete tvořit sady kamenů stejného druhu na jejichž vrcholcích můžete posléze stavět svatyně, které vám přinesou vítězné body, jenž na konci hry určí celkového vítěze. Nic víc, nic míň.

Pravidlově je hra vskutku jednoduchá. Po přípravě “dračího paláce” z hracích kamenů, nalosování “bonusových” karet pro danou partii, vám nebude nic bránit ve hře. Samotná hra již tradičně probíhá na kola, během kterých musíte provést jednu z možných akcí. Nejčastěji budete patrně odebírat kameny z Dračího paláce. Avšak pozor, vždy můžete vzít pouze dostupný kámen z vrchního patra a až poté odebrat i jeden dostupný kámen z pater nižších, samozřejmě stejného druhu.

Další možnou akcí je varianta, kdy odeberete jeden dostupný kámen z vrchního patra paláce a poté si doberete ze společné zásoby jednu svatyni. Poslední variantou je takzvané odhození kamene, kdy opět odeberete jeden dostupný kámen z vrchního patra paláce, ten však zcela odhodíte ze hry, čímž jej již nebudete moci nikterak využít, ale naopak za něj získáte 1 vítězný bod. 

Další a tak trochu speciální akcí, kterou můžete provést kdykoliv během svého kola je odhození kamenů, ze své hráčské desky. Odhodit můžete pouze ty, které jsou obrázkem vzhůru, či svatyně ze svého inventáře. Tímto odhozením následně aktivujete “sílu duchů” z “bonusové” karty, kterou jste nalosovali před začátkem partie. Poslední možností je takzvané Přivolání draka, to mohou hráči využít ve chvíli, kdy v Dračím paláci zbývá kdy si hráč vezme 1 odpočítávací žeton z počítadla konce hry. Ten má jednak hodnu dvou vítězných bodů a druhak předznamenává i konec hry. Jakmile se totiž na počítadle ukáže symbol vykřičníku partie se nachýlila ke svému konci a dohrává se pouze poslední kolo. Poté následuje sčítání vítězných bodů a určení vítěze.

Pravidla hry jsou vskutku jednoduchá, aby byla přístupná co největšímu počtu hráčů. Avšak i přes svou zdánlivou jednoduchost poskytuje hra hráčům dostatek taktických možností, díky kterým dokáže Dračí palác zaujmout i zkušenější hráče. Navíc ani o znovuhratelnost rozhodně nemusíme mít starost. O tu se stará jednak náhodné nalosování a poskádání hracích kamenů na herní plán a druhak i celá řada možností jak daný plán poskládat. Už samotná pravidla vám ukáží celou řadu příkladů, pokud však máte rádi volnost, nic nebrání tomu, abyste si svůj “palác” poskládali podle vašich preferencí. Stačí dodržet pouze určitá pravidla.

Dračí palác je tak vskutku příjemnou strategickou záležitostí, u které strávíte nejedno odpoledne. Hra moc chyb a věcí, které by vám kazily celkový dojem skutečně moc neukrývá a veskrze se jedná o povedenou záležitost. Pokud bychom však měli přeci jen něco najít, tak to bude pravděpodobně stavba samotného paláce, která nezabere zrovna málo času a je tak potřeba počítat s určitým časem na přípravu hry. Hrací kameny navíc po sobě docela kloužou a vzhledem k tomu, že hrací desky nemají na sobě žádná “vyvýšená” místa, o které by se kameny zasekly, velmi často se vám stane, že budete mít problém určité části paláce, či vašich svatyň udržet pohromadě. To však není pouze problém Dračího paláce a tak bych jej nebral, jako neduh jen této hry. Když však odhlédneme od těchto drobností je aktuální novinka od Dina vskutku skvělou záležitostí, která udělá hodně parády a radosti v nejedné deskoherní sbírce.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..