Donny Cates – Thanos #3: Thanos vítězí

0

Vesmír spěje ke svému neodvratnému konci, největší superhrdinové světa jsou po smrti a šíleného Titána už nic  nedokáže zastavit. Jeff Lemire se sice s Thanosem již rozloučil, avšak zakončení Thanosova příběhu podle Donnyho Catese slibuje vskutku velkolepou podívanou. Thanos vítězí a přebírá vládu nad osudem…

Ačkoliv Jeff Lemire svůj příběh točící se okolo Thanosovi vcelku uspokojivě uzavřel již v předchozí knize, skutečný závěr série Thanos (Legacy) přichází až s touto knihou. Thanose dostal tentokrát na starost Donny Cates. Vycházející scénáristická hvězda, která se českým čtenářům představuje vůbec poprvé. A Cates na to jde skutečně ve velkém stylu. Ostatně u šíleného Titána bychom asi ani nic jiného nečekali.

Thanos jde po všemožných útrapách od vítězství k vítězství. Celý vesmír je až na pár výjimek prakticky mrtvý. Thanos doputoval na konec času a zakusil moment absolutního vítězství… a stále není spokojený. Jeho srdce touží už jen po jediné věci, přízni a lásce samotné Smrti. K tomu aby ji získal je však potřeba dokončit ještě jeden poslední úkol. Jakou podobu na sebe Thanosovo vítězství nakonec nabere, je tu vůbec někdo – nebo něco –, kdo to může přežít?

Jeff Lemire je známý svým zaměřením na rodinu a rodinná dramata, což ostatně promítl i do dvou úvodních knih Thanose. Oproti tomu je příspěvek Donnyho Catese na první pohled mnohem pompéznější. A to i přesto, že oproti Lemireovi operu s daleko menším množstvím postav. V případě hlavního příběhu si tak vystačíme v podstatě s nějakými šesti, sedmi postavami.

Ty ale na druhou stranu vydají za celou plejádu superhrdinů. Ostatně, kde jinde potkáte na jednom místě Thanose, Silver Surfera, Ghost Ridera, Hulka nebo samotnou Smrt. V tomto ohledu se tak Cates rozhodně nebál experimentovat a nutno říct, že mu tato sázka vyšla na výbornou. Směřování a rozuzlení příběhu je sice relativně očekávatelné, i přesto se však jedná o hodně nadprůměrný mainstream, který snese srovnání i s těmi nejlepšími.

Abychom však jenom nechválili, jedna výtka se přeci jen najde. Ta směřuje k postavě Ghost Ridera, jenž v poslední době získává na oblíbenosti. Catesův kosmický Duch pomsty je totiž v mnoha ohledech hodně netypický. Ano, stále se jedná o hláškujícího hrdinu, který snadno zastoupí i Deadpoola. Cates se však rozhodl do role Ghost Ridera obsadit starého známého Franka Castlea, který jak se zdá pověsil Punisherovu uniformu na hřebík. A jak asi všichni dobře víme Punisher je všechno jen ne rádoby vtipný hláškující hrdina. Ano, Castlea údajně posedlo šílenství, přesto je však jeho Ghost Ridera trochu neuvěřitelný.

Pokud se vám ale podaří odprostit od toho, že Ghost Rider je bývalý Punisher, čeká na vás opravdu vynikají komiks, který vás bude bavit od začátku do konce. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak Thanos Annual #1 jenž slibuje vcelku slušnou dávku kratičkých příběhu s Thanosem, které se snaží ukázat šíleného Titána i z trochu jiného úhlu.

Neméně důležitou součástí je vcelku pochopitelně i samotná kresba. Ta už se pro někoho bohužel nenese v netypických tónech, které prvnímu Thanosovi dodal Mike Deodato Jr.. Geoff Shaw s koloristou Antoniem Fabelou však dokázali tohoto rázovitého kreslíře vcelku slušně zastoupit a tak i třetí Thanos slibuje po grafické stránce více než slušnou podívanou, která ještě více umocňuje celkový dojem z už tak povedeného komiksu.THANOS #3 – THANOS VÍTĚZÍ
SCÉNÁŘ: DONNY CATES
KRESBA: GEOFF SHAW
PŘELOŽIL: ŠTĚPÁN KOPŘIVA
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 168
ORIG. NÁZEV: Thanos #03: Thanos Wins
ISBN: 978-80-7449-825-1

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..