Dominik Dán – Žiješ jenom dvakrát

0
ANOTACE:

Matematický génius profesor Puskailer se po dlouhých letech věznění konečně dočkal spravedlnosti a byl propuštěn na svobodu. Nikdo mu nevěřil, že není vrah, a popravdě řečeno, ani on sám na tom občas netrval. Měl štěstí, detektivové z oddělení vražd Richard Krauz a Jozef Fischer, zvaný Chosé, mu uvěřili a celý případ vyřešili. Psal se rok 1999.
Vlastně teprve začínal a osud tomu chtěl, že po tvrdé dřině nečekal detektivy zasloužený odpočinek, ale už v den, kdy profesora propustili z vězení, začal nový případ a nový příběh, který se nečekanou brutalitou a nechutností vryl do paměti každému policajtovi, který byl nablízku. Celé to začalo, když se bachařům z věznice, kde si Puskailer odpykával svůj trest, ztratila kolegyně…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Dominika Dána u nás asi už moc představovat nemusíme. Tahle slovenská stálice si i na našem přesyceném trhu našla slušný zástup fanoušků, čemuž bezpochyby dopomáhá i vcelku slušné tempo, kterým nás nakladatelství Slovart zásobuje novými “Dánovkami”. Ostatně letos se můžeme začíst již do třetí knihy s Richardem Krauzem v hlavní roli, tentokrát s podtitulem Žiješ jenom dvakrát. Ten je navíc již tradičně dostupný i ve formě audioknihy v originálním znění s vynikajícím Mariánem Geišbergem.

Uplynulo již více než deset let co Dominik Dán čtenářům představil příběh profesora Puskailera v knize Cela číslo 17. Poutavý příběh zde šel ruku v ruce s určitou odlišností, díky které dokázala tato kniha bezpochyby zaujmout. Nyní se tento slovenský bestsellerista vrací zpět k Puskailerovu příběhu, ke kterému přidává další zajímavé střípky informací, jak už to však u Dána ve většině případů bývá tato linie vcelku záhy ustupuje do pozadí, aby více prostoru dostal nový případ.

Dějových linií je tentokrát hned několik. Kromě začátku jenž se částečně zaobírá právě Puskailerem se hlavní dějová část točí okolo bachaře z věznice, kde si Puskailer odpykával svůj trest. Před pár dny se mu totiž ztratila kolegyně, která byla shodou okolností i jeho milenkou. Když k tomu připočteme fakt, že její manžel je policista s mírně řečeno násilnickými sklony, je na malér zaděláno. I když se zatím pravděpodobně nejedná o vraždu, kolegové si musí pomáhat, a tak přichází na řadu Richard Krauz se svým parťákem Chosém, aby se celé záležitosti podívali na kobylku…

Dominik Dán tak opět splétá skvěle vystavěný příběh, která vás rozhodně jen tak nepustí. Navíc kromě této hlavní linie se tentokrát podrobněji věnuje i jednomu z party vyšetřovatelů. Tentokrát se však tato vedlejší linie netýká Richarda ani Chosého, ale jejich parťáka Kukyho. Tomu právě umírá matka na rakovinu a autor zde ukazuje, jak se náš hrdina s touto ztrátou vyrovnává. Upřímně právě tyto části jsou pravděpodobně nejsilnější z celé knihy a zanechají ve vás vskutku hluboký otisk.

A kdyby ani to náhodou nestačilo máme zde ještě linii týkající se údajných únosů dívek. Aktuální Dánova novinka je zkrátka napěchovaná k prasknutí a bezesporu patří k tomu nejlepšímu, po čem můžeme od tohoto autora sáhnout. Po x knihách je samozřejmě Dominik Dán lehce předvídatelný a tak v druhé části budete již pravděpodobně velmi dobře vědět, k jakému rozuzlení kniha směřuje. Na druhou stranu i přes tuto určitou předvídatelnost a šablonovitost si kniha zachovává úžasnou čtivost a drive až do samotného závěru. Fanoušky tohoto autora tak rozhodně ani novinka nikterak nezklame, ba právě naopak.

To ostatně bezezbytku platí i pro audioknižní verzi. Ta oproti českému vydání vyšla již před pár měsíci a zhostil se jí opět výborný Marian Geišberg, jenž je s touto sérií již pevně spjatý a dodal jí jedinečné osobité kouzlo. Ani tentokrát není Geišbergovi v podstatě co vytknout, jeho přednes je takřka stoprocentní a perfektně souzní s již načtenými kousky. Ostatně po nějakých 16 audioknihách se nedá moc předpokládat nějaké větší překvapení.

Pokud již máte některou “dánovku” v audiu za sebou, moc dobře víte o čem mluvím. Jestli vás  náhodou až doposud tento autor v audiopodobě míjel, rozhodně to napravte, obzvlášť pokud holdujete krimi stejně jako já. Celkový dojem rozhodně nepokazí ani absence hudebního doprovodu, na kterou jsme si již během té doby mohli zvyknout. Marián Geišberg si zkrátka vystačí úplně sám, což se v případě “dánovek” již několikrát prokázalo.


Dominik Dán ani v aktuální knize/audioknize své fanoušky rozhodně nezklame. Žiješ jenom dvakrát je bezesporu kvalitním kouskem, jenž potěší nejednoho fanouška kvalitních a především pak čtivých detektivních příběhů. Novinka sice neohromí výraznějšími invencemi, i to málo však bezesporu potěší. Jako celek působí kniha opravdu výborným dojmem a bezesporu se řadí, společně například s Celou číslo 17, k tomu nejlepšímu po čem můžeme od tohoto slovenského bestselleristy sáhnout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..