Dominik Dán – Venuše ze zátoky

0

 

ANOTACE:
Pohodovou prázdninovou atmosféru léta roku 2009 naruší hrůzostrašný nález dívčího těla bez hlavy a rukou. Torzo najdou mladí sportovci z loděnice a zažijí opravdový šok. Za dva dny se na opačném konci města v jiné zátoce najde useknutá hlava. Případ se začíná nepříjemně a hlavně nepředvídatelně zamotávat. Extrémně horké léto komplikuje vyšetřování nejen milovníkům sněhu a deště, jakým je detektiv Richard Krauz, ale i odolnějším kolegům. Do života oddělení vražd zasáhnou kromě rozsekaného děvčete i jiné tragické události. Poprvé od založení samostatného oddělení specializujícího se na nejzávažnější trestné činy se stane tragédie přímo v řadách detektivů. Realita bývá občas krutá – se ztrátami se počítá na každém válečném poli, ale boj je třeba dovést do úspěšného konce, ať už se osud zpěčuje, jak chce.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Dominik Dán rozhodně nezahálí a tak zatímco se na Slovensku míří do prodeje Pochovaní zaživa, pro české čtenáře si Slovart připravil předchozí autorovu Venuši ze zátoky. Ta slibuje vskutku napínavý děj, včetně řady dramatických událostí, které otřesou celou kriminálkou Našeho města.

Zatímco většina u nás vydaných knih tohoto autora, se zatím omezovala až na výjimky na divoká devadesátá léta, nejnovější “dánovka” míří do nedávné minulosti. Konkrétně do srpna roku 2009. V chronologickém řazení jí tak patří zatím poslední místo. A ačkoliv je doba zběsilých mafiánských bojů a vyřizování účtů již zdánlivou minulostí, rozhodně se nemusíte bát, že by vás snad Venuše ze zátoky nudila. Ba právě naopak, Dominik dán si pro nás tentokrát přichystal vskutku dramatickou jízdu plnou velice důležitých událostí, díky kterým se tato kniha vcelku snadno zařadí mezi nejdůležitější kousky celé série…

V tomto ohledu však nebudu příliš prozrazovat, zbytečně bych vás ochudil o nejedno milé, či nemilé překvapení. Podívejme se tedy na ústřední motiv a případ, jenž je nosnou osou této knihy. Jak již bylo řečeno, ocitáme se v srpnu roku 2009, kdy pohodovou prázdninovou atmosféru naruší hrůzný nález dívčího těla bez hlavy a rukou. Tělo je tak prakticky  nemožné identifikovat a jedinou šancí jak alespoň trochu pohnout s případem, je nalézt hlavu oběti. To se daří o dva dny později, avšak jaké je překvapení celé kriminálky, když vyjde najevo, že nalezená hlava nepatří k prvnímu dívčímu tělu, ale další neznámé oběti. Případ se tak začíná nepříjemně zamotávat a oddělení vražd se tak musí vypořádat hned s dvěma případy rozsekaných děvčat. Řádí snad v Našem městě vyšinutý sériový vrah?

Jak již bylo ale řečeno, toto je pouze jedna z dějových linií této knihy, kromě hlavního případu se Dominik Dán již tradičně zaměřuje i na samotné detektivy a tentokrát rozhodně nikoho nešetří. Dominik Dán tak opět ukazuje, že hlavní síla jeho knih je především v celkové uvěřitelnosti a v tom, že jeho hrdinové jsou obyčejní lidé, kteří nemají vždy všechno plně pod kontrolou. Což se může občas skutečně šeredně vymstít.

Nebyl by to však Dominik Dán, kdyby se věnoval pouhému vyšetřování. Kromě samotných vražd tak lehce rozvíjí i problematiku stále se rozevírajících nůžek mezi jednotlivými sociálními vrstvami. Na jedné straně jsou tak sociálně slabé dětí ulice, které si snaží přivydělat nejrůznějšími aktivitami a na straně druhé stále bohatší elita, která se nebojí svou nadřazenost dávat najevo. Pomyslnou třešničkou na dortu je stále kvetoucí obchod s drogami, který právě nedávno dostal nový impuls v podobě nové drogy, která se šíří nezadržitelnou rychlostí napříč celou Evropou. Je samozřejmě jasné, že jedno s druhým souvisí a tak i díky tomu dostáváme další jedinečný pohled na podsvětí Našeho města a toho, jak mohou některé ilegální aktivity fungovat.

Pokud však již máte některou “dánovku” za sebou, nebude pro vás ani Venuše ze zátoky přílišným překvapením. Dominik Dán jede stále na jedné vlně. Určitou monotónnost tentokrát narušují dramatické události týkající se samotných detektivů a právě díky nim ještě více vyniknou jednotlivé detaily, které se táhnou napříč všemi Dánovými knihami. Dohromady pak dávají jedinečný celek, kvůli kterému si si tyto knihy oblíbil bezpočet fanoušků u nás i na Slovensku.

Venuše ze zátoky je bezesporu dalším fascinujícím střípkem do výjimečné mozaiky, kterou nám Dán přináší v příbězích o kriminálce Našeho města. Jeho knihy skvěle fungují i samostatně, avšak největší sílu jeho knih odhalíte až v rámci celé série, kdy se před vámi naplno rozvinou i ty nejmenší detaily. A právě v této knize nalezneme pár velice důležitých detailů, které budou Richarda Krauze a jeho partnery ovlivňovat ještě dlouhou dobu poté. Zkrátka netřeba váhat Dominik Dán je zárukou kvality a každá jeho další kniha je toho krásným důkazem.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..