Dominik Dán – Uzol

0
ANOTACE:

V roku 1988 nastal v kariére Richarda Krauza významný zlom, postúpil o stupienok vyššie a z pochôdzkara sa stal detektív. Hneď prvý prípad, vražda robotníka v ropnej rafinérii, mu dáva poriadne zabrať a namiesto toho, aby sa venoval Sylvii a malej dcére, ostáva v práci ešte dlhšie do noci než predtým. Možno aj preto, že rozohral veľmi riskantnú hru s krásnou bufetárkou Valikou.

Politická situácia, súdruhovia z ministerstva, kolegovia zo Štátnej bezpečnosti, ale hlavne bezohľadnosť tej doby zavedú trojicu detektívov do naozaj bizarného prostredia medzi ostnaté drôty tiahnuce sa po celej štátnej hranici so západným svetom. Tu sa stane vražda vojenského pilota nadzvukových stíhačiek, vražda, ktorá mala zničiť Krauzovu kariéru už v zárodku. Pred detektívom leží gordický uzol. Či nájde odvahu rozseknúť ho, nevie. Zažíva niečo, s čím sa aspoň raz za život musí popasovať každý ozajstný muž…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Dominika Dána u nás asi už moc představovat nemusíme. Tento slovenský autor si i na našem přesyceném trhu našel slušný zástup fanoušků, kteří nedočkavě očekávají další autorovu knihu. U nakladatelství Slovart sice právě vyšla již v pořadí pátá Dánovka, po jejím přečtení si však může zkrátit čekání na další díl některou z audioknih, které má na svědomí vydavatelství Publixing.

CD-ArtS audioknihami Dominika Dána jsme se mohli poprvé setkat již před více než třičtvrtě rokem, kdy světlo světa spatřili první dva kousky načtené slovenským hercem Marianem Geišbergem. S ním se mimochodem budeme moci setkat i ve filmové adaptaci Rudého kapitána, jenž se na jaře příštího roku chystá do kin, a v němž si tento herec zahrál jednoho z Krauzových kolegů (Burger). Po Básníkovi a knize Popol všetkých zarovná, jež právě vyšla i v českém překladu, tak zde máme již v pořadí třetí audioknihu o partičce vyšetřovatelů z kriminálky Našeho města.

Tentokrát se na řadu dostal Uzel, kterým v podstatě celá série začíná. Spolu s hlavními hrdiny se ocitáme v nelehké době československých dějin. Pověstný Listopad ´89 se nezadržitelně blíží a ve společnosti je cítit čím dál větší napětí. A právě v této době nastupuje ke kriminálce Richard Krauz, ještě nedávno obyčejný pochůzkář, kterého si na zkoušku vytáhli mezi elitu. Na Richarda tak čeká nelehký úkol, začlenit se a zapadnout do sehraného vyšetřovatelského týmu. Otázka je, jak obstojí, když přijde první případ.

marian-geisberg-sa-predstavi-v-4492Ten přijde záhy. V blízké rafinérii je objevena mrtvola muže, který zde pracoval. Nevypadá to zrovna na náhodu, jenže proč musel zemřít? Nějaká vodítka se sice objevují, ale postupem času vychází najevo, že vše bude poněkud složitější a nadcházející události mohou ovlivnit osudy mnoha lidí. Aby toho nebylo málo, k případu se připlétá i Státní bezpečnost, která má s podezřelými své vlastní plány.

Jestliže jste měli již možnost se s některou z Dánovek v audiopodobě setkat, nebude pro vás ani Uzel žádným překvapením. Na posluchače tak opět čeká slovensky načtená audiokniha, ve které si vás svým charismatickým hlasem opět omotá kolem prstu Marian Geišberg. Pro něj se tak jedná již o třetí Dánovku v pořadí a na svém projevu více méně nic nemění. Vystačí si tak bez přehnaných hereckých projevů, přesto však dokáže celý příběh skvěle podat, včetně odlišení jednotlivých postav.

Pokud vám však předchozí audioknihy přišly v Geišbergově podání lehce monotónní, mám pro vás dobrou zprávu. Přestože vyprávění plyne opět v poklidném tempu a narátor se tak zbytečně nepouští do žádných přehnaných hereckých etud, oproti předchozím dílům na svém projevu přeci jen trochu zapracoval a nebál se tentokrát více projevit především v akčních scénách.. Díky tomu dostávají tyto chvíle lepší atmosféru a celá nahrávka se tak posouvá o malý kousek dál.

uzol-966x260-cs

Stejně jako u předchozích dvou dílů, i v případě Uzlu čeká na posluchače hudební doprovod, který se nese v naprosto stejném duchu jako dříve. Ostatně nač měnit něco, co se k celému vyznění a tématice knihy hodí. Jednotlivá hudební intermezza tak napomáhají v celkové orientaci v příběhu a oddělují od sebe jednotlivé kapitoly.

Dánovky mají v audiopodobě své specifické kouzlo, které pohltí nejednoho posluchače. Ostatně o tom, že se tyto nahrávky fanouškům líbí, svědčí i pochvalné komentáře a hodnocení, která můžeme po různu nalézt. Ani nejnovější Uzel v tomto ohledu nikterak nevybočuje z řady. Pro české posluchače se navíc jedná o příjemné zpestření a možnost se vrátit do dob minulých, kdy slovenština byla naší každodenní součástí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..