Dominik Dán – Smrt na druhém břehu

0

ANOTACE:
Začátek devadesátých let byl hektickým obdobím nejen na oddělení vražd, ale v celé společnosti. Ze zelenáče Richarda Krauze je samostatně pracující detektiv a s parťákem Jozefem Fischerem zvaným Chosé řeší jeden případ za druhým. Tenhle se stal na jaře 1994: Na břehu řeky Moravy našli dva výrostci polozahrabanou rozkládající se mrtvolu muže. Na tom by nebylo nic zvláštního, klidně mohla skončit v krematoriu a mohli jí na státní útraty zatopit. To by ale nesměla mít v zátylku pravidelný kulatý otvor s průměrem 9 mm. Stačil jeden pohled, a dvojici detektivů bylo hned jasné, že ho nezpůsobil vrták, ale olovo odlité do tvaru kulky. Ovšem z jaké pistole byla vystřelena a čí ruka ji v ten moment držela, to se dozví až po dlouhém vyšetřování. Chlapci z mordparty se řádně zapotí, protože nevědí nic ani o vrahovi, ani o oběti. Mrtvý chlap nikomu nechybí. Nevědí ani to, že kulatý otvor v lebce se zanedlouho stane symbolem vyřizování účtů v podsvětí, které se právě začíná formovat.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

kniha

 

 


Nejprodávanější slovenský autor detektivek se vrací s novým případem svého charismatického hrdiny Richarda Krauze. Na mordpartu z Našeho města tentokrát čeká výlet do bouřlivých devadesátých let. Do turbulentní doby plné bujícího zločinu, korupce, privátních klubů, formující se mafie a neznámých mrtvol. A právě jednu takovou přinese i nejnovější “dánovka” Smrt na druhém břehu.

Nejnovější “dánovku” si mohou naši bratia Slováci užívat již od loňského roku, k nám se ale Smrt na druhém břehu dostává až o více než půl roku později. České vydání je však zde a nám tak nic nebrání pustit se do nového případu kriminálky našeho města. Pokud jste si navíc “dánovky” oblíbili, stejně jako já, především v audiopodobě, mohu vás ujistit, že i tento kousek se dočkal své audioknižní podoby. A jak jinak než v podání skvělého Mariána Geišberga.

Začátky devadesátých let rozhodně nebyli jednoduchým obdobím. Společností stále vládne euforie z pádu komunismu a vzniku nových nástupnických států. Oddělení vražd je však mnohem střízlivější. “Devadesátky” pro ně znamenali spoustu nové práce a hrozeb, kterým se bylo potřeba postavit. Své o tom ví i Richard Krauz a jeho kolegové, kteří neví kam dřív skočit. Klidu jim nepřidá ani nejnovější případ, který jim na jaře 1994 přistál na stole.

Na břehu řeky Moravy, coby kamenem dohodil od státní hranice s Rakouskem, se objevila polorozpadnutá mrtvola neznámého muže. Jediné co svědčí o násilné smrti neznámého je 9mm dírka na jeho hlavě. Detektivům je hned jasné od čeho tento otvor pochází. Problém však je, že mrtvola nikomu nechybí, navíc stop po vrahovi je zatraceně málo. A tak se Richard se svými kolegy ještě pořádně zapotí…

Celou knihu navíc ozvláštňuje všudypřítomný dotek formujícího se slovenského podsvětí. Ty tam jsou doby, kdy detektivům stačilo zajít do některé vyhlášené nálevny a byli hned v obraze. Doba postoupila a s ní i praktiky formujícího se mafiánského podsvětí. I díky tomu získává kniha jedinečný nádech atmosféry devadesátých let. Ostatně právě ve tvorbě atmosféry a vyznění celého příběhu je Dominik Dán skutečným mistrem, o čemž jsme se mohli přesvědčit již několikrát.

V ostatních ohledech, se více méně žádné překvapení nekoná. Opět tak dostáváme přesně to co čekáme a především po čem v “dánovkách” toužíme. Skvěle vystavěný příběh a postavy jsou jedním z hlavních lákadel celé této série. Když k tomu připočteme perfektní atmosféru, nezbytnou ironii a všudypřítomný humor, kterým si hlavní hrdinové zpříjemňují težké chvíle, které na ně čekají, dostáváme do rukou další kousek, který fanoušky tohoto autora snad nemůže ani zklamat.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani audionahrávka z vydavatelství Publixing, která na trh zamířila krátce po vydání slovenské knižní předlohy. O její načtení se již tradičně postaral skvělý Marián Geišberg, jenž dodává celé této audioknižní sérii neopakovatelné kouzlo. Ačkoliv někteří čeští posluchači mají stále k audioknihám ve slovenštině zbytečný ostych, tak věřte, že minimálně jednu šanci si Marián Geišberg rozhodně zaslouží. Ostatně sám jsem byl na tom podobně. Dnes si však již nedovedu představit, že by tohoto narátora nahradil někdo jiný.

Geišberg tak opět odvádí naprosto profesionální výkon, ve kterém budeme hledat chyby jen velice těžko. Svým hlubokým atmosférickým chraplákem dodává celému příběhu výjimečnou atmosféru a zkušeně nás provádí celým příběhem. Deset a třičtvrtě hodiny tak uteče jako voda a vy s povzdechem zjistíte, že jste na jejím konci.

Dominik Dán ani ve své poslední knize fanoušky rozhodně nezklame. Nepouští se do zbytečných experimentů a dává nám přesně to, kvůli čemu jsme si jeho knihy/audioknihy oblíbili. Navíc, stejně jako z řady dalších jeho knih, na vás dýchne neopakovatelná atmosféra bouřlivých devadesátých let.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.