Dominik Dán – Popol všetkých zarovná

0

Detektívi Krausz a Fischer z oddelenia vrážd v Meste sa pri vyšetrovaní smrti mafiána Malého Pavúka, pobočníka Miroslava Stehlíka alias Bossa, dostanú k magnetofónovej kazete, na ktorej sa nebohý Malý Pavúk dohaduje s neznámym mužom na nejakom únose. Neskôr za podozrivých okolností vybuchne auto policajta Róberta Eliáša. Ukazuje sa, že vedel niečo o spolupráci tajnej služby a mafie pri únose syna vysokého predstaviteľa Republiky… 

Keď do seba začínajú kusy skladačky zapadať, z Ministerstva príde rozkaz vyšetrovanie zastaviť.

…………………………………………………………….

Není to tak dlouho, co se u mě na blogu objevila recenze na velmi dobrou audioknihu z vydavatelství Publixing. Správně, řeč je o Dominiku Dánovi a jeho Básnikovi, jenž mimochodem vyjde zanedlouho i v českém překladu u nakladateství Slovart. Zároveň s Básnikem však u tohoto vydavatelství vyšla i další Dánova audiokniha, tentokrát se jedná o Popol všetkých zarovná, který se Básnikovi bez problému vyrovná a v lecčems jej i předčí.

audiobookPopol všetkých zarovná je tak druhou audioknihou, která prozatím z této populární série slovenského bestselleristy vyšla. A přestože je ve slovenštině, právě v audiopodobě by mohla být daleko přístupnější i těm, kteří se tohoto jazyka v knize bojí, anebo jej zkrátka nevyhledávají. Upřímně i já mezi tyto čtenáře patřím, přestože mi tento jazyk problémy nedělá. Na druhou stranu musím říct, že poslouchat Dána v originále se rozhodně vyplatí a navíc se jedná i o příjemné oživení.

Zatímco se čeští čtenáři ocitali v Dánových knihách těsně před revolucí, nebo lehce po ní, v audioknize Popol všetkých zarovná se posuneme v čase pár let dopředu. Konkrétně na podzim roku 1996, kdy podsvětí a organizovaný zločin byl na vzestupu a jen málokdo proti němu mohl zasáhnout. Ostatně se o tom přesvědčíme na vlastní kůži právě v tomto příběhu, který byl mimochodem vůbec první Dánovou vydanou knihou.

marian-geisberg-sa-predstavi-v-4492Čtenáři si již mohli zvyknout, že se autor ve svých knihách velmi často věnuje závažným a známým případům, které se na Slovensku udály. Ani tento příběh není výjimkou. Richard Krauz se tentokrát dostává na stopu únoscům prezidentova syna. Při svém pátrání se však čím dál tím víc noří do zločineckého podsvětí a zjišťuje, že korupce a uplácení sahá až na nejvyšší místa. Nemluvě o tajné službě, která evidentně žije vlastním životem a pro mnohé je daleko větším strašákem než za dob komunismu.

Za zpracováním knihy do audiopodoby stojí stejný tým jako v případě Básnika. Publixing tak opět vsadilo na Mariána Geišberga, jenž se se ctí zhostil již předchozího dílu. Upřímně nevím, která audiokniha byla nahrána v pořadí jako první, jelikož obě vyšly zároveň, ale podle Geišbergova výkonu bych Popol všetkých zarovná tipoval jako druhou.

Již odpočátku zde narátor působí daleko jistějším dojmem než v Básnikovi a také si dovolí hrát o něco více s intonací a barvou hlasu. Díky tomu posouvá tuto knihou o kousek výše než předchozí díl. Stále se však posluchači mohou těšit na hluboký zastřený chraplák, který dodává celému příběhu tu správnou kriminální atmosféru. Nechybí ani hudební podkres, který je více méně stejný jako u předchozí knihy, což samozřejmě není na škodu.

Bohužel ani zde se Publixing nevyvaroval příliš dlouhých přechodů mezi jednotlivými částmi a tak si po po dohrání hudby užijeme vždy trochu toho ticha, které narušuje celkovou plynulost příběhu. Co je však docela zarážející, je délka samotné audioknihy. Zatímco Básnik (337 stran) měl úctyhodných 11 hodin a 42 minut, Popol všetkých zarovná (404 stran) má už na tak “krátkou knihu” monstrózních 17 hodin a 53 minut. Připravte se tedy na opravdu pozvolný poslech, protože narátor ani tentokrát nikam nespěchá.

Zmíněné výtky jsou více méně stejné jako v případě předchozího dílu. A to nejspíše díky tomu, že byly nahrávány zároveň. Každopádně se nejedná o nic zásadního, co by mělo fanoušky od poslechu odradit, protože jako celek působí tato audiokniha stále výborně, možná dokonce lépe než Básnik.

Kniha vychází ve vydavatelství Publixing
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdDominik Dán (*1955) se už přes 25 let zabývá vyšetřováním zločinu. Osobní kontakty s vrahy, lupiči, únosci a jinou „vybranou společností“ mu umožnily pochopit nepsané zákony podsvětí. Ze svých bohatých zkušeností čerpá při tvorbě mrazivě autentických detektivních příběhů. V současné době je nejprodávanejším slovenským autorem, všechny jeho knihy se okamžite staly bestsellery. Spolupracoval na scénáři úspešného televizního seriálu Kriminálka Staré město a na jaře roku 2016 by měl do kin přijít koprodukční film podle jeho knihy Červený kapitán.

wordpress hodnoceni 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..