Dominik Dán – Nežná fatamorgána

0
ANOTACE:

Richard Krauz pracuje na oddelení vrážd už rok a pol, no ešte stále je v očiach starších kolegov iba kriminalistické ucho.
Jehou čiteľ, detektív Eduard Burger, má na stole tri staré nevyriešené vraždy mladých dievčat, ktoré vrah znásilnil a zahrdúsil na lavičke mestského parku. Modus operandi všetkých troch vrážd jednoznačne nasvedčuje, že ide o toho istého páchateľa. Vyšetrovanie si vyžaduje špecializovaný tím, no socialistické vedenie polície tento fakt ignoruje. Nechce medzi obyvateľmi vyvolať zbytočnú paniku.
Štvrtá vražda sa stane mesiac pred revolúciou a Burgerove varovanie, že vrah neprestane, sa potvrdí. Už nikto nepochybuje, no už je neskoro.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Dominik Dán bezpochyby patří mezi nejplodnější československé autory. A tak zatímco my musíme toužebně vyhlížet srpen, kdy se pro nás nakladatelství Slovart chystá vydat Dánovu Celu číslo 17, naši slovenští bratři se již mohou těšit z dvaadvacáté knihy tohoto bestsellerového autora. Navíc stejně jako v případě předchozí Dánovy knihy Krev není voda, vychází i Nežná fatamorgána zároveň jak v tištěné, tak v audio podobě. Opět se tak můžeme ponořit do skvělého příběhu v atmosférickém podání Mariána Geišberga.

CD-ArtNejnovější Dánův román nás vrací na konec osmdesátých let. Konkrétně do bouřlivého roku 1989 v němž probíhala Sametová revoluce. V té době to kriminalisté rozhodně neměli jednoduché. Na normální práci nebyl prakticky čas, všechny jednotky museli hlídat náměstí plná demonstrantů… Zločin však nikdy nespí a tak před celým oddělením vražd stojí opravdu těžký úkol… ostatně jako již tolikrát předtím i potom….

Richard Krauz pracuje na oddělení vražd už rok a půl, přesto je stále v očích svých zkušenějších kolegů pouze mladé ucho. Nový případ by však mohl pořádně prověřit jeho schopnosti. Samotný příběh začíná však o pár let dříve, v době, kdy si Richard mohl o kariéře detektiva pouze nechat zdát. Už jsou tomu tři roky, co Burger a jeho kolegové museli řešit vraždu mladé dívky, kterou vrah znásilnil a zardousil na lavičce městského parku. Vrah se však nikdy nenašel, ba co víc, každých deset měsíců přibyla nová oběť. Kriminálka Našeho města tu má nového sériového vraha, bohužel se však není čeho chytit. Navíc ke čtvrté vraždě dochází měsíc před revolucí….

Dán opět pokračuje v zajetých kolejích, pokud jste tedy četli, nebo poslouchali jeho předchozí knihy, ani Něžná fatamorgána pro vás nebude žádným překvapením. Přesto pár obměn najdeme, autor opět využívá přeskakování v dějové linii a navíc začíná vyprávět příběh dost netypicky v době, kdy Richard Krauz, se kterým je celá série spjatá, ještě na kriminálce nedělal.

banner-dominik-dan-nezna-fatamorgana-cs-966x260px

Dánovým knihám jsme nemohli upřít notnou dávku autenticity. Autor dokázal skvěle zachytit tehdejší dobu, včetně nálady ve společnosti. To i v tomto případě pokračuje, přesto v daleko menší míře, než tomu bylo u prvních Dánových knih. Stejně tak celá zápletka okolo nepolapitelného sériového vraha, je poněkud méně uvěřitelná. Dán tak v této knize plní svůj plán, rozhodně však nemůžeme Něžnou fatamorgánu označit za to nejlepší, co z jeho pera vzešlo. V tomto ohledu tak nezbývá než doufat, že autor najde druhou mízu a předloží nám opět kousek, který nás doslova posadí na zadek.

marian-geisberg-sa-predstavi-v-4492Co se týče samotné audioknihy, v tomto ohledu není již tradičně prakticky co vyhnout. Ostatně stejně jako u předchozích Dánovek, i o Něžnou fatamorgánu se postaralo slovenské vydavatelství Publixing, které již tradičně do role narátora obsadilo ostříleného Mariána Geišberga. Tento krok je více než logický, protože právě Geišbergův hlas dodává celé Dánově sérii neopakovatelné kouzlo. Ostatně po šesti vydaných audioknihách by si fanoušci již těžce zvykali na nový hlas. Je tedy jen dobře, že v tomto ohledu pokračuje vše v zajetých kolejích.

Geišberg opět podává naprosto profesionální výkon, na který si posluchači již mohli zvyknout z předchozích nahrávek. Interpret se opět nepouští do přílišných hlasových variací, kterými by od sebe odlišil jednotlivé postavy, naštěstí však nesklouzává k monotónnosti, která by posluchače uspávala. Něžná fatamorgána je navíc zatím nejkratší “dánovkou”, kterou Geišberg načetl. Necelých deset hodin poslechu tak uplyne jako voda a vy s povzdechem zjistíte, že jste na jejím konci.

Vyšel další případ Richarda Krauze a kriminálky Našeho města.... Něžná fatamorgána je navíc dostupná i v audiu, kterou si opět vzali na starost @publixing a Marián Geišberg ;) #audiobook #slovak #dominikdan @slovart_vyd #cteniusima #newbook #listening #krimi #crime #newbook #bookstagram #booktip #instabook #bookaholic @audiolibrix

Co se týče hudebního doprovodu, ani v tomto ohledu se situace nijak nezměnila. Milovníci hudebních předělů a nejrůznějších efektů, tak zůstanou i v tomto případě lehce ochuzeni. Na druhou stranu je fakt, že toto pojetí známe již z předchozích nahrávek, takže zklamání rozhodně nebude nijak velké.

Něžná fatamorgána sice nepatří mezi nejlepší knihy, které Dominik Dán svým fanouškům předložil, v případě audioknihy se však, díky skvělému Mariánu Geišbergovi, stále jedná o výborný zážitek, který by bylo škoda minout. Pro starší ročníky se navíc jedná o ideální možnost, jak zavzpomínat na léta minulá. A pro ty více zapomnětlivé, či méně znalé oprášit své znalosti slovenštiny.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply