Dominik Dán – Nevinným se neodpouští

0

Dominika Dána u nás asi už moc představovat nemusíme. Tuhle slovenskou stálici nezastaví ani koronavirus a tak se fanoušci mohou těšit ze stále nových a nových případů kriminálky Našeho města. A nakladatelství Slovart rozhodně netroškaří, na náš trh totiž před nedávnem zamířila již třetí letošní kniha tohoto bestselleristy. Tentokrát s podtitulem Nevinným se neodpouští…

Slovart touto knihou sahá opět po jednom ze starších kousků, kterým pomalu ale jistě doháníme původní slovenské vydání. Konkrétně se jedná o knihu z roku 2014, která se dá označit za volné pokračování příběhu, jenž Dominik Dán nakousl v knize Na podpatcích. Není to však jen příběh Chosého, jenž bude řešit lapálie s tajemnou dámou. Autor si toho tentokrát pro nás připravil mnohem víc.

Dá se říct, že už trochu tradičně na Krauze a jeho kolegy čeká vyšetřování několika postupně se propojujících se případů. Nešťastná smrt v parku a tragédie v partě ze sídliště nenápadně směřují k daleko závažnějším kauzám. Kromě toho však na Richarda čekají i problémy osobnějšího rázu. Léta strávená na kriminálce se chtě nechtě museli na jeho manželství nějak podepsat…

Už podle předchozích řádků je více než jasné, že aktuální přírůstek do série je doslova nabitý k prasknutí. Až by se chtělo říct, že na nějakých 300 stranách, které tato kniha má se nedá vše rozumně zvládnout a dovést do uspokojivého konce. A vlastně máte pravdu. Příběh celé knihy je lehce rozevlátý a autor se postupně zaplétá jak do starých, tak do nových případů, které je potřeba dořešit. Avšak jen málo z toho se dočká rozumného rozuzlení.

A to je právě jeden z hlavních záporů této knihy. Dán zbytečně moc tlačil na pilu a celou knihu maličko překombinoval. Přitom by stačilo trochu ubrat a zaměřit se jen na pár konkrétních linií, které zde autor načrtl a zbytek si nechat pro další případné pokračování. Přesto se nedá říct, že by tato kniha byla špatná. Přeci jen se stále bavíme o Dominiku Dánovi. 

Originální a zajímavé nápady mu evidentně stále nechybí a tak se dočkáme i pár vcelku zajímavých a překvapivých momentů. Navíc minimálně jedna zápletka z této knihy rozhodně stojí za pozornost. Bohužel zde přichází na scénu bolístka této knihy. Když už se začneme skvěle bavit, tak vše končí dřív, než by bylo záhodno a nám tak zbude jen smutek v očích.

I přes tuto kritiku se však nedá říct, že by aktuální novinka byla vyloženě špatnou knihou. Dominik Dán má však za sebou o hodně lepší kousky. S klidným srdcem tak můžeme říct, že se jedná veskrze o průměrnou kriminální jednohubku, která sice zabaví, na zadek vás však rozhodně neposadí. Na druhou stranu, by byla věčná škoda tento kousek minout. Přeci jen patří do série a uvádí některé věci do lepšího kontextu. Pro fanoušky kriminálky Našeho města se tak chtě nechtě jedná o jasnou koupi…NAŠE MESTO – NEVINNÝM SE NEODPOUŠTÍ
NAPSAL: DOMINIK DÁN
PŘELOŽIL: JAN HANZLÍK
VYDAL: SLOVART
ROK: 2020
STRAN: 304
ISBN: 978-80-7529-400-5

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..